НФМ - ЛЮБИТЕЛСКИ ПРОГНОЗИ - коментари и предложения

Накратко: отворен съм за всякакви критики (включително за бъгове), забележки и препоръки за това, какво може да се реорганизира (промени, добави, махне и т.н.) в сайта (естествено, кой би се отказал от подобни безплатни идеи?!). А ако някои от идеите ми харесат и мога да ги осъществя... ;)
Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет окт 31, 2014 1:47 pm

След като си влязох в профила, цъкнах на "Нова прогноза" и ми излезе този надпис: "Непозволен достъп! Ако имате нужда от съдействие, свържете се с администратора." :dontknow:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет окт 31, 2014 2:21 pm

За съжаление проблемът пак е свързан с кирилицата :? (преди като имаше проблеми с логването, не знам в крайна сметка дали се разбрахме, че най-вероятно в това е причината). Та, мога да помъча нещата още малко, защото ми е доста странна и любопитна тази работа :hmm: , но най-лесният вариант (след това) ще е просто да ти сменя името за логване ("потребителско име") на латиница. Самият ти ник ще си остане изписан на кирилица след тази промяна, за него няма проблеми.

Бял облак

Мнение от Бял облак » пет окт 31, 2014 2:35 pm

ОК :thumbup:

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » пет окт 31, 2014 3:44 pm

последно кой ще прави прогнозите?
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет окт 31, 2014 4:12 pm

Засега одобрявам кандидатурата на Бял облак, за твоята кандидатура ще помисля още малко (надявам се да не се обидиш :) ). Очаквам и други кандидати (изпращайте задължително CV-та! :laughm: ), чиито кандидатури също ще разгледам... след като (ако) постъпят де :grin1: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб ное 01, 2014 11:42 am

Доообре. Сега вече всичко би трябвало да работи (не съм променял потребителски имена)... или поне силно се надявам :hmm: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб ное 01, 2014 3:55 pm

Забравих да предупредя да се внимава с дълго писане на прогноза онлайн. Не си спомням дали взех мерки срещу евентуална загуба на вече написана дълга прогноза (трябва да погледна :grin1: ), но все пак е добре от време на време да се използва опцията за запис на частично записана прогноза, без тя да се показва още официално (един вид запис на чернова) :) . Естествено, може и прогнозата да се пише на отделен (текстов) файл и след това само да се слага и доукрасява (подчертаване на пасажи, оформяне на линкове и т.н.)...

Бял облак

Мнение от Бял облак » съб ное 01, 2014 6:01 pm

Мда, сега всичко ми излиза. :thumbup:
Само да предупредя да не очаквате от мен кой знае какви прогнози. Абсолютен лаик съм в тази област, така че трябва да бъдете снизходителни... :grin1:

Едно друго проблемче излезе преди малко. След като въведох синопите за 30 и 31-ви в таблицата (ТУК) не се появиха.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб ное 01, 2014 10:36 pm

ОК за прогнозите и споко за синопите, трябва да се даде запис на месечните данни, за да се появяват такива ръчни данни (и преди е ставало въпрос), все още не съм се престрашил да задам автоматично правене на такъв запис след всяко ръчно въвеждане, но май е време да направя поне настройка за автоматичен запис ведъж или два пъти на денонощие (след което подобни въвеждания ще се появяват, както и след ръчен запис, какъвто ще направя след 5 секунди :grin1: )...

Малко (излишно :) ) разяснение. По принцип част от месечните данни се намират в специалната (обобщена) месечна таблица в базата, а други (по принцип за последните дни) се вадят по малко по-сложен начин в момента на зареждането на таблицата от подробната посрочна таблица. В случая би станало прекалено сложно, защото данните за последните 2 дни (редактирани от теб за Гложене) се водят вече записани в съответната месечна таблица, а ти правиш промяна в източника (необобщените/суровите данни) за този запис. Когато стартирам скрипта за (ново) изчисляване (от подробната посрочна таблица) и запис на обобщените данни в месечната таблица, всичко се появява ;) ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет фев 05, 2015 11:10 pm

Отново отварям тази тема, във връзка с една идея на simovremeto, по която понаправих някои неща. Идеята се състои в това да се направи някаква организация да се дават (почти) ежедневни прогнози за няколко града (основно минимална, максимална температура и 1-2 картинки на град за очакваното време), след като така и така за почти две години редовното даване на подробни прогнози поумря... Та, малко по-обстойно по-долу за вариантите на идеята...

След като си поиграх малко, направих една опция за показване на обобщена прогноза по градове на началната страница, под няколкото реда за турнира "Уикенд" и няколкото бутона (за вход, изход...) под тях. Засега всичко е базирано на старата система за даване на подробни прогнози за страната - тези, които са давали, може би още си спомнят това-онова. В случая обаче, поне на началната страница, ще се появява/анонсира само това от всичкото, което е попълнено. Ако няма подробна прогноза за страната като цяло, тя няма да излиза (тоест няма да има специален линк към нея). Ако няма кратка прогноза поне за 1 град (прогноза с няколко думи или просто предупреждение за важен щрих), тя също няма да излиза. Ако няма никаква актуална прогноза, няма да излиза абсолютно нищо на съответното място на началната страница (както е това точно в момента). В общия случай ще излизат (сменяйки се) поне температурите и картинките за няколко града (1-2-3...). Това, което може да се каже, че е задължително (ако изобщо има някаква актуална прогноза), е да се дава прогноза за поне един град (със/за картинки + мин./макс. темп.). По принцип (от преди е така) има опция за по две картинки на град - грубо "преди пладне" и "след пладне", но може да се въвежда и само по една (първата от двете), поне засега съм настроил тя просто да се дублира при появата на първата страница...

Ето две примерни начални страници - за илюстрация какво ще излиза: първият случай е за много подробна прогноза, включително леко прекаляване с дължината на "кратките" прогнози по градове ;) : http://www.stringmeteo.com/index111.php ; вторият случай е за не чак толкова подробна прогноза, липсват текстовите прогнози по градове, но пак си има текстова за страната като цяло: http://www.stringmeteo.com/index333.php (Не запазвайте тези линкове към фалшиви начални страници на сайта, те не са официални, част от информацията на тях е грешна, освен това във всеки момент те могат да спрат да работят или на тях да се появят допълнителни глупости! :grin1: )

А иначе, засега няма да има подробна текстова прогноза за страната (освен ако някой не поиска много силно да прави това и преценя, че мога да му гласувам доверие или пък ако е от хората, вече давали или одобрени за даване на прогнози :grin1: ), но можем поне да обсъдим някакъв вариант за сравнително редовни прогнози по предлаганата методика - за 1 или няколко града само с картинки (кратък текст за съответните градове - само по желание и/или само в по-специфични случаи/обстановки). Много неща могат да се променят и подобряват, надявам се да не се проявят някакви бъгове, защото тези скриптове не са използвани от почти 2 години, а аз през това време съм бъзикал разни неща, но ако наизскачат бъгове, ще ги оправям в крачка.

По принцип към страницата за прогноза може да се ходи с линк от тази страница, нещо като бутон се намира горе вдясно в долния край на главата на таблицата (пише [ Нова прогноза ]) - естествено, в тази страница ще могат да влязат само оторизирани за даване на прогноза ;) . Иначе съответните линкове към тези страници ги има и на левия панел в същия раздел (за любителски въвеждания) на сайта (каренцето от панела "ЛЮБИТЕЛСКИ ПРОГНОЗИ"). По принцип Симо изяви желание да помага доста в тази инциатива още преди няколко седмици :thumbup: , но нека все пак за всеки случай да обсъдим нещата по-подробно и тук, с идеята за евентуално изнамиране и на други желаещи ;) . Възможно е също така и Симо междувременно нещо да се разколебае, да му писне или пък просто да не му хареса достатъчно тази моя първоначална реализация на идеята :grin1: ...
Последна промяна от Stringmeteo на пон сеп 07, 2015 2:16 pm, променено общо 1 път.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 07, 2015 1:55 pm

След (само :grin1: ) 7 месеца, отново предлагам на вниманието на уважаемите съфорумци - за прочитане и евентуално за размисъл, а защо не и за обсъждане след това :) - нещата, написани в съседното мнение по-горе. :deal: Засега ги оставям без допълнителен коментар или някакви уточнения...

Ммм, сега забелязах, че втората примерна страница (за определен тип частично въведена прогноза) не работи. Ще опитам да я възстановя, стига да си спомня логиката, която бях вкарал преди 7 месеца, но засега разглеждайте нещата според описанието, без точно този пример. Е, оправих го, вече и двата примера работят, май успях да си спомня идеята си :grin1: ...

Хм, може би ще "прибера" старите прогнози в списъка, ще направя така, че всяка конкретна да се появява само след специално кликване върху датата й, преди това ще заемат в списъка един ред :) . Но това не е най-важното, то да се стигне изобщо до пудрене... :grin1:
Последна промяна от Stringmeteo на пон юни 12, 2017 4:48 pm, променено общо 2 пъти.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб ное 12, 2016 5:47 pm

След още година :grin1: - засега само разбуждам леко темата :grin1: ...

Потребителски аватар
gogomana
Регистриран: чет фев 26, 2015 1:07 pm

Мнение от gogomana » пон ное 14, 2016 12:50 am

Подкрепям идеята с две ръце и смятам, че всичко това би било прекрасно ако се случи :clap:
Моята камера в Овча Купел със страхотна панорама към Витоша http://www.weather-webcam.eu/sofia-ovch ... ine-kamera

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср дек 21, 2016 5:42 pm

То хубаво, ама има ли желаещи да се пробват с поразцъкване на тази опция? :grin1:

Потребителски аватар
Hristo Chipilski
Регистриран: чет яну 04, 2007 12:29 am

Мнение от Hristo Chipilski » вт фев 07, 2017 3:36 am

Сега виждам последните новости около тази тема. Много се радвам, че във форума има хора, които имат желанието и времето да продължат тази започната от мен традиция. Идеята ми беше посрещната с голяма опозиция в началото. Ето какво ми е мнението години по-късно. В ролята си на кандидат-доктор по метеорология мога да заява категорично, че натрупаните квалификации по време на дежурствата ми в НФМ подпомогнаха изключително много в последващото ми професионално развитие. На много кадри в нашия бранш им липсва интуицията, която се натрупва с правенето на прогнози. Иван много правилно развенча мита, че решаването на геофизични проблеми с помощта на аналитичния математически апарат е критерий за квалификацията на един синоптик. Като пример веднага посочвам почти всички мои колеги, работещи в сферата на асимилация на данни, които си нямат идея как се прави прогноза за времето, но в същото време са специалисти по линейна алгебра и математически анализ.

За съжаление професионалните ми задължения в момента ме възпрепятстват от активно участие в НФМ, но държа да отбележа, че като основател на идеята силно насърчавам участието на останалите съфорумци. Въпреки че времето не ми позволява да пиша текстови прогнози, аз се наемам да правя редакция на прогнозите в определени дни като продължаващ принос към НФМ. Дните трябва да бъдат допълнително обсъдени предвид часовата разлика между Америка и България. Иване, какво ти е мнението по въпроса?
Последна промяна от Hristo Chipilski на вт фев 07, 2017 3:54 pm, променено общо 3 пъти.

Отговори

Върни се в “Подобрения в сайта. Мнения и предложения”