Визуализация на карта на любителски измервания

Накратко: отворен съм за всякакви критики (включително за бъгове), забележки и препоръки за това, какво може да се реорганизира (промени, добави, махне и т.н.) в сайта (естествено, кой би се отказал от подобни безплатни идеи?!). А ако някои от идеите ми харесат и мога да ги осъществя... ;)
Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юни 23, 2008 1:48 pm

Мракогор написа:Мерси за поканата, но аз лично мисля че няма да мога да давам непрекъснато систематизирани данни, през деня и съм на работа, вярно че имам интернет, но пък измерванията на Т, а и като имаш задача някаква от шефа..............Когато имам възможност и има нещо интерсно ще съобщавам в описателна форма в съответния раздел на форума.
Е, аз не карам никого насила, само предлагам. При това, подчертавам: не става въпрос за нищо задължаващо или ангажиращо, за някаква задължителна система. Единственото, за което става въпрос е, когато, случайно, някой реши да пусне някакви данни за своя град, да ги пуска по малко по-различен начин. Който предпочита да си ги пуска само в темите на форума, ок, негова си воля :wink: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет юни 26, 2008 12:35 pm

Една забележка към тези, които въвеждат собствени метеорологични данни. Сигурно би било добре да има едно подробно ръководство, но пък при положение, че много малко хора четат ръководства...

Накратко, има опция за редакция (бутона [ред.] под (мястото на) снимката в списъка с всички последни наблюдения, която трябва да се използва, в случай че се редактират вече въведени (текущи) данни. Мисля, че засега има някои проблеми при редактиране на текущи въвеждания на другата страница (с архивната форма за въвеждане и визуализация), така че специално за въвеждане и редакция на текущите е препоръчително, поне засега, да се използва по-горната форма (до която се стига от текущия списък или от някой линк "текущо въвеждане" - за ново въвеждане, а не редакция на вече съществуващо)...

Освен това, важно е при кое да е въвеждане, да се избира (намества чрез падащите менюта) реалният час, в който е направено наблюдението (за който се отнася въвеждането)...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » нед май 24, 2009 1:37 pm

Чудя се дали да не започна да въвеждам данни в новорегистрирания любителски пункт на началната страница. Мислех да започна когато всичко е наред, но и с истинска и без истинска клетка данните ще са си дворни със завишени минимуми. Поне максимумите ми се пооправиха от както преместих клетката ... :?

Въпроса ми е, мога ли да въвеждам за изминали дни и до колко във времето назад? Така и така софтуера запаметява през 5 минути, а аз пренасям синоптичите срокове прилежно на хартия (някак ми се струва по-сигурно, макар да ми изяжда голяма част от времето при по-дълго отсъствие от вкъщи... :? ). Малко с описанието на точните явления незнам как ще се справям (точните видове облаци да речем...)
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед май 24, 2009 2:16 pm

Какво точно е желанието ти, може би да правиш синоптични въвеждания подобни на тези на Килъра? Има вариант и да въвеждаш само климатични наблюдения, за съоътветните моменти (3 в рамките на денонощието)...

Иначе, за да излизат данните ти (подобно на тези на Килъра и на още 1-2-ма души) най-отдолу в таблицата с данните на НИМХ за страната, трябва да бутна 2-3 неща, прибавяйки твоята станция към разрешените. Последното обаче е най-малкия проблем, важно е просто да решиш какво точно искаш и доколко ти се занимава. По начало няма никакво задължение да се въвеждат редовни данни (за всеки синоптичен срок) - това може да се прави винаги при време и желание. Също така е важно, че съм въвел ограничение за (интервала на) срока на валидност на дадено любителско синоптично наблюдение. Примерно, за да се сметне едно наблюдение за валидно синоптично за срока 6 UTC (= 9ч. наше време сега), то трябва да се отнася (това да е отбелязано по съответния начин) за някакъв момент в интервала 8:30-9:05ч. наше време. В противен случай то пак ще си се запише, но няма да излиза на страницата с данните на НИМХ като любителско синоптично за съответен срок. Относно времето назад, няма никакво ограничение в случай, че въвеждаш данните по "текущия" начин (срок по срок), но може би ще се затрудняваш малко за отдалечени назад моменти. Всъщност, ако въвеждането става по "архивния" начин, май има ограничение 2 или 3 дни назад, за да може то автоматично да се появи и в списъка по текущата методика. Вече не помня точно защо сложих такова ограничение, но като се замисля, има някои съображения за това...

А, освен това, може би "архивния" начин се нуждае от още известно опростяване на нещата, но поне преди (скоро не съм задълбавал отново в това) не можах да измисля точния начин за това, някой ден може и да успея...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov

Мнение от Radoslav Petkov » нед май 24, 2009 3:36 pm

Ами може и с варианта в таблицата на НИМХ. Това означава ли че автоматично ще се пресмятат въведените данни и в таблицата със средно-деннощните температури? Иначе аз пиша синоптичните срокове на и 45 минути (всичките осем). Моите притеснения не са свързани с желанието, а с времето. Примерно сега като отсъствам няколко дни аз после мога да въведа (чрез записа от софтуера) липсващите данни и те ще се наместят ли в таблицата за средноденонощни макар и със закъснение при положение че на страницата на НИМХ ги няма?

А относно отдалечените моменти наистина ще бъде трудно за точни описания (освен наличните на софтуера)...

И все пак взех решение да изчакам въпроса с клетка. Не искам наличие на изкривени данни. Планувам още Юни месец да си осигуря една бройка ако все още от НИМХ предлагат...

Мсиля че няма смисъл да се напъвам при положение че може съсвем скоро да имам нещо по-истинско. А архивните ми данни няма да избягат. Мога да ги въведа (доколкото е възможно и тогава) стига да става така.

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед май 24, 2009 3:48 pm

Поне за момента, любителските данни се появяват в таблицата с подневните месечни о0бобщения само ако фигурират в "текущия" списък. За целта те трябва или да са въведени директно там, чрез съответната страница (за това няма ограничение назад във времето), или да са въведени максимум с 2-3 дни закъснение в страницата за "архивен" начин на въвеждане (заради сложеното от мен ограничение за автоматично записване и в "текущия" списък само до 2-3 дни по-късно) и да са чекнати съответните кутийки за автоматично записване и в "текущия" списък, когато пак ще излязат автоматично и в месечното обобщение. И в двата случая те ще се появят автоматично също така и в страниците с посрочните данни на НИМХ, макар и със закъснение...

А иначе, когато решиш нещо, свиркай, защото трябва да взема съответните мерки. Е, аз мога да ги взема и по-рано, само да се сетя. Специално днес имам едни други сериозни задачи на главата (Бисмарк знае какви :lol: ), още не е 100% сигурно, че ще постигна краен успех :? , но определено в момента нямам време за никакви други занимания :lol: ...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov

Мнение от Radoslav Petkov » нед май 24, 2009 3:53 pm

Добре. Не се притеснявай и не бързай. От претоварване няма смисъл... :?

Аз когато съм готов ще ти кажа. Ти когато предцениш или /аз когато съм готов/ може да набавиш каквото е необходимо. :wink:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон юни 29, 2009 10:09 am

Покрай настоящия валежен период, отново се запитах дали случайно няма още желаещи за въвеждане на денонощни валежни количества (след откриване на съответен техен пункт) в таблицата за месечните валежи? Сетих се също така, че май ще е добре да направя визуализация на количествата за даден месец и на карта на България...

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » пон юни 29, 2009 11:54 am

Съвсем скоро ще давам инфо за пункт Орландовци 2 - отстоящ на 1,5 км в изток-севоизточна посока от сегашния пункт. Съвсем близо до Малашевци. :lol:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » ср ное 11, 2009 3:09 pm

Пускам една нова джвъчка в раздела с автоматичните станции:
http://www.stringmeteo.com/stations/aut_stats_map.php
В момента тя се намира все още на супер-супер експериментален етап, ще има много промени и добавки (примерно, вариант на карта с последователно редуващи се елементи, който към момента все още не е активен). Освен това, данните за Бачово и Симитли точно в момента са неактуални (много стари са), но това е най-малкия проблем... Естествено, всякакви мнения и предложения са добре дошли :wink: ...

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » чет ное 12, 2009 12:36 am

Ааахххх... :-o
Обичам тая неактуалностттт 8-) 8-) :P
27 е МНОГО ДОБРЕ!!! :lol:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб ное 14, 2009 12:05 am

Понаправих още нещо по тази страница, но това все още не е крайният вариант! :nono: :wink:
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... %C6%C8#sel

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон ное 23, 2009 10:09 pm

ВОЙВОДАТА написа:Незнам защо на картата на люб. станции показва повече ,но там отчита сега 18.8м/сек,т.е. над 67км/час... :lol:
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... de=alt#sel
Ами добре че ми обърна внимание на тези разлики. Ще се консултирам и със Сашо, но най-вероятно първичните стойности за скоростта на вятъра, които подават станциите, са във възли или мили в часне в м/с, както си мислех :oops: ), от което следва, че трябва да въведа коефициент, намаляващ стойностите с почти 2 пъти. Сори за което... :oops:

Voivodata

Мнение от Voivodata » пон ное 23, 2009 10:14 pm

Стринг,да ти кажа станцията ми даваше пориви до 14м/сек,а на картата макс. видях до 18.8м/сек ,така че май 2 пъти да ги намалиш е много..!?

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон ное 23, 2009 10:18 pm

Споко, направих засечка в конкретен момент. Не смесвай пориви с текуща скорост, сега обсъждам нещата със Сашо. Оправих всичко и добавих Ихтиман на картата, понякога съм супер-разсеян, трябва да има повече такива, които се обаждат точно когато трябва, т.е. в същия момент, когато забележат каквато и да било нередност :wink: ...

Отговори

Върни се в “Подобрения в сайта. Мнения и предложения”