НОВИ (или подобрени стари) СТРАНИЦИ

Накратко: отворен съм за всякакви критики (включително за бъгове), забележки и препоръки за това, какво може да се реорганизира (промени, добави, махне и т.н.) в сайта (естествено, кой би се отказал от подобни безплатни идеи?!). А ако някои от идеите ми харесат и мога да ги осъществя... ;)
Бял облак
Регистриран: пон май 11, 2009 9:03 am

Мнение от Бял облак » пет фев 03, 2017 8:55 pm

Разград вероятно също. Ако правилно си спомням, някой беше коментирал, че до 1978г. станцията е била долу в ниското. :grin1:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет фев 03, 2017 8:57 pm

Май да, данните от дългите редици на Разград са ми много съмнителни. Прекалено малко дни със СП са имали, много по-малко, отколкото мери станцията на високото след това.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » пет фев 03, 2017 9:02 pm

wilkosz написа:Май да, данните от дългите редици на Разград са ми много съмнителни. Прекалено малко дни със СП са имали, много по-малко, отколкото мери станцията на високото след това.
Логично е точно обратното.
Когато станцията е в ниското, да мери по-продължителен период със снежна покривка.

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » пет фев 03, 2017 11:47 pm

Няма такива филми. По-ниското си е по-ниско., генерално погледнато.

Специално по казуса Разград :

http://www.stringmeteo.com/forum/viewto ... 209#360209

и

http://www.stringmeteo.com/forum/viewto ... 230#360230
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » нед фев 05, 2017 10:34 am

Точно така, на Шуменското плато средно климатично има с 15 дни повече със СП, отколкото долу. Само в единични случаи може да е обратното при упорити инверсии, но в климатичните стойности те нямат абсолютно никаква тежест. Така е и в Лудогорието. Писна ми от комплексари като Маниака, на които във всеки пост фигурира "ама в моето село сега сигурно е по-студено, сигурно е -15 ама сто на сто е поне -14 и сто на сто има по-дебела СП." :nono:
А при Търговище случаят е по-друг, там винаги трупа по-дебела СП поради орографски валежи, отколкото в Шумен, затова и се задържа повече. Е добре, 1-2 дни повече може да идват от морско влияние в Шумен, но останалите от орографски валежи.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

PETAR_YANKOV
Регистриран: чет мар 27, 2014 8:25 pm
Местоположение: в.з. Осеново, Варненско -302м.н.в./с.Левски - Варненско- 328м.н.в./гр.Варна, кв.Левски 77м.н.в.

Мнение от PETAR_YANKOV » нед фев 05, 2017 11:21 am

Още сега ще може да сравнявате / освен заТ/ и за сп между Нимх Разград и ниското Топчии...
За мен наваксването на високото идва заради повечето твърд валеж по фронтовете и по - ниската Т докато не изпадне в инверсия, после ниското наваксва в такъв период и така.
Все пак много полезна АС Топчии, поне за мен.

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон фев 06, 2017 12:07 pm

Относно вкараните норми ми се мержелее едно съображение :hmm: . По принцип в момента съм вкарал и двете станции в Боровец да участват в изчисляване на аномалията. Това на първо четене не е правилни бо водело до изкривявания. На второ четене обаче повечето станции с норми са "дънни" и реално дават голяма тежест на "инверсионната" аномалия средно за страната. Морските райони са представени от Царево, което е добра (даже леко прекомерна при този малък брой "нормирани" станции?) тежест. А двете станции в Боровец биха могли и да се приемат за нещо като дублиране на вечерния срок по климатичната методика :grin1: - просто така се увеличава изкуствено тежестта на Боровец като неинверсионно място и може би (а може би не) се получава по-точна средна аномалия за страната. Втората от тези станции обаче е сравнително нова, което... да кажем не е най-съществения елемент за тези ми разсъждения, но ще се радвам да прочета мнения за това "дублиране" на Боровец - дали да стоят да тежат и двете станции, дали да махна едната ("по-стандартната" :) )... или да правя някакво средно от двете и те да участват с единична (а не с двойна като сега) тежест (това обаче ми изглежда доста изкуствено :hmm: ) :dontknow: ...

Освен това тук има и едно друго съображение, свързано с честите дупки по дни. Поради тази "особеност" се получават изкривявания в нормите (както по дни, така и в общата за месеца) и реално има поне 3-4 различни варианта за отчитане (и туширане) на тези изкривявания. След малко мисля да бутна (тоест да сменя с друг) избрания сега вариант, което може да промени леко аномалиите...

Потребителски аватар
angilari
Регистриран: вт дек 30, 2008 8:20 pm

Мнение от angilari » съб фев 11, 2017 1:04 pm

Stringmeteo написа:
PETAR_YANKOV написа:Тази корава зима ни кара да се ровим в архива на АС за брой ледени дни, дни със сп, поредност от такива и т.н.
Мисля си дали Стринг не може да направи скрипт по който можем да виждаме съанциите си и подредени и по такива показатели?!

Отделно съм споделял и за подобрение на данните от АС на картата- в този си вид са много ненагледно изложени- става въпрос за районите с по- голяма гъстота на станции!?
Отделно за начесване на дадено его ми хрумна да се излъчва/ безпристрастно /нимх/ и само стандартни АС топломанска и зимоманска станция на деня, като е ясно че ъакава ще бъде с най- ниската ср.Т за деня, респективно най- висока.
Това може да се отразява в малко каренце на заглавната страница, като може да е плаващо, т.е към синоп 13.45ч станция Х ...и станция У..
Точка едно (или поне някакво нейно подобие :) ) е готова в суровия си вид :grin1: : Подневни месечни обобщения на температурите от автоматичните станции. Поне засега само от "стандартните" такива. Данните са налични само от 11.2010г., защото преди това не съм свалял срочни такива и няма от къде да измудря такава таблица и за преди това :dontknow: , но то тогава и без това е имало съвсем малко станции, те малко преди това са прохождали първите с визуализация тук в сайта общо взето :) ... Ще оправям допълнително евентуално останали бъгове. Засега не се сещам за нещо смислено като "аномалии" (без тях таблицата е малко непълна), защото е малко сложно с вкарването на "норми" за тези станции, но... ще видим дали може да се измисли нещо, поне заместващо...
Ако не съм те похвалил тук в сайта (на срещащта го направих лично), да го напоравя сега - много ценна визуализация :bowdown:
Имам едно питане обаче. Станцията ми в НИ не работеше от 8 сутринта вчера до около 9:30 днес. Обаче след като я подкарах и си извадих и въведох данните от текстовия фаил за пропуснатите синопи, продължава да ми дава последните 2 дни в червено и със старите непълни среднодневни? :hmm:
www.weather-webcam.eu - уеб камери от България и Европа
АМС Нови Искър: www.stringmeteo.com/stations/noviiskar/
Камера: www.weather-webcam.eu/novi-iskar-webcam-online

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » съб фев 11, 2017 2:21 pm

Вече ги има, поне вчерашните :grin1: . По принцип тази таблица се прави по едни записани в отделна таблица месечни обобщения. Тези обобщения в момента се записват автоматично по веднъж на ден малко след 10ч. сутринта, за всички дни преди текущия и само за текущия/последния месец. За текущия ден данните се вадят в реално време от срочната таблица (тоест от друго място). Смятам да направя таблицата да се актуализира автоматично и всеки път, когато се прави някаква редакция на срочни данни за някоя станция, но засега се въздържам, ще го направя скоро, след като реша, че вече тази визуализация е изпипана достатъчно добре и няма да станат бъгове. Също така виждам, че за днешния ден не излизат коригираните ти стойности, или поне не излизат всичките :hmm: , това ще го видя защо е, но вероятно е свързано с някаквко ограничение кога да се вземат предвид скорошни редакции и кога не :dontknow: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед фев 12, 2017 12:53 am

Оправих въпросния "бъг", който не беше точно бъг, а (да приемем) вкарана грешна моя логика :) . Просто бях приел и за редактираните (добавените на ръка) данни когато липсват екстремуми (или са равни помежду си) стойността на температурата е невалидна. Е, това вече няма да важи, поне за въведените на ръка данни. Ще погледна също така и защо не съм вкарал подобна логика и при записването на данните в мечечната таблица :hmm: , макар че за там това невкарване в случая е добре :grin1: . Мда, видях, там съм бил доста по-умен с проверките и допусканията :laughm: ...

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пет яну 05, 2018 1:14 pm

Тези дни бъзикам синоптичните страници за район "Европа", така че ще има известни проблеми и аномалии (някои сигурно са забелязали вече), надявам се в крайна сметка да са за добро :grin1: ...

Потребителски аватар
DANNIS
Регистриран: чет окт 08, 2009 11:42 pm

Мнение от DANNIS » чет яну 31, 2019 8:05 pm

Има няква табличка отдолу на сайта и показва колко човека са влизали през деня в страницата и колко човека са на линия. За първи път я виждам. :D Днес са влизали 1000 човека ? :shock:

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 31, 2019 8:14 pm

Това е само от обяд, тогава сложих брояча, да видим утре, че и на мен ми е интересно ;) . Старите два брояча един след друг се бяха прецакали, та... най-накрая взех мерки :grin1: ...

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » чет яну 31, 2019 8:16 pm

А тая цифра дето е 1000 (1032 вече), уникални посещения ли са, или ако един е влязал 50 пъти, се брои за 50? :)
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Stringmeteo
Site Admin
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет яну 31, 2019 8:20 pm

Има някакво правило за тях, но не съм сигурен какво е. :dontknow: Не са съвсем уникални май, брои се за конкретен потребител през определено време, ако пак се е върнал. Иначе, примерно в рамките на 1 час (не съм сигурен за точния интервал), един човек и да влиза от едно IP много пъти, това си е едно посещение.

Отговори

Върни се в “Подобрения в сайта. Мнения и предложения”