НОВИНИ ОКОЛО ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ

Доста полулярна тема напоследък, мисля, че няма нужда от допълнителни пояснения...

Модератори: Бял облак, Hristo Chipilski

Потребителски аватар
geoge
Регистриран: съб фев 24, 2018 10:00 am

Re:

Мнение от geoge » ср авг 21, 2019 4:58 am

Stringmeteo написа:
вт авг 20, 2019 10:43 pm
Мда, а през 1985г. река Дунав беше замръзнала изцяло в българския участък за цели 2 месеца (с леки прекъсвания) - от средата на януари до средата на март. Мдааа, славна климатична епоха беше онази :grin1: , но сега вече сме в една съвсем друга, за съжаление :dontknow: ...
А когато майка ми е учила в Спортното и е била на лагер, каяците са заоравали в дъното през август и румънците ги спрели, щото не минали покрай АЕЦ-а, а през румънската територия :shock:
Свикнал съм през лятото във Варна да е такъв пек, че листата на кестените край булевардите да са кафяви и изсъхнали, но тази (поне засега) и миналата година това не се случи. Миналата година бадемите цъфнаха още в началото на февруари, а обикновено става в последните дни на месеца... Спомняме си и бъзиците покрай 24 май т.г. че ядем череши и си топлим краката пред камината...
Аномалии има редовно, нека не се учудваме. Дори тази дума звучи много крайно, по-скоро би трябвало да бъде сменена с "разлика", например. За налягането се казва "по-високо от средното", например, обаче на никой не му пука, ама за температурата - "аномалия" :lol:
Синджира си иде, козъта ги нема

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Re: Re:

Мнение от bismarck » ср авг 21, 2019 9:33 am

Свикнал съм през лятото във Варна да е такъв пек, че листата на кестените край булевардите да са кафяви и изсъхнали
Stop! :grin1:
Сърч Гугъл "листоминиращ молец" :D

Сърч и "Дънинг-Крюгер". Аномалия е просто термин (и да, използва се И за равнините на геопотенциала например, но и не само), а визията ти показва, че мислиш с категориите на посетител на селска пивница, но имаш претенции да спориш с мен и Стринг едновременно.
А админът може да приеме моя добронамерен съвет и да спре да си губи времето в разговори с теб.

Потребителски аватар
geoge

Re: Re:

Мнение от geoge » ср авг 21, 2019 2:43 pm

bismarck написа:
ср авг 21, 2019 9:33 am
Свикнал съм през лятото във Варна да е такъв пек, че листата на кестените край булевардите да са кафяви и изсъхнали
Stop! :grin1:
Сърч Гугъл "листоминиращ молец" :D
Не бъркай компютрите с компоти! Едно си баба знае, едно си баба бае! Говоря за изсъхване на листата, а не за зараза! Да ти ги снимам ли, че да си поразчовъркаш сивото вещество? :pray:

Потребителски аватар
bismarck

Re: НОВИНИ ОКОЛО ГЛОБАЛНОТО ЗАТОПЛЯНЕ

Мнение от bismarck » ср авг 21, 2019 3:21 pm

Геоге, в момента и на лозята са им изсъхнали много от листата, пак не е от жега.
Геоге, прочети още веднъж и за кестените, и за Д-К.
С теб съм дотук като загуба на време.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » ср авг 21, 2019 5:01 pm

Естествено, че не е ит жегата, листата са така още от края на Май. :flourish:
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Потребителски аватар
geoge

Мнение от geoge » ср авг 21, 2019 7:00 pm

Да, да, тази и миналата година не е масово. Ето за това говоря:Изображение

Потребителски аватар
NorthStorm
Регистриран: вт авг 27, 2013 11:01 am

Мнение от NorthStorm » ср авг 21, 2019 9:12 pm

И тук в Ботевград и почти в цялата страна са така кестените, даже и някои чинари. Има даже с напълно опадали листа, това е от молци и въшки...
Summer!

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » ср авг 21, 2019 11:49 pm

Добре де,глобално затопляне не идва ли от глобус,димек земя....в Антарктида има ли такова ? Въобще в Южното полу-кълбо ? В Северна Америка ?
Затопляне главно има в Азия и Европа,която аномалия компенсира нормалното време в тези райони до норма плюс за цялото кълбо.
Сега ако дадете пример с някоя точка в Америка,Антарктида с норма плюс изчекната от 100 станции няма да е обективно..... :roll: :lol:
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет авг 22, 2019 9:41 am

Шнапс, понеже си симпатично момче, а тук сме наши хора и искам да ти дам шанс да не се излагаш извън форума (за разлика от буковите глави - "скептици"), отговорът е "да". За Антарктида.
Направих си труда да отделя минутка и да ти кача на сървър картинката с еднодневната аномалия на юг. Тя изглежда така и няма никаква нужда от коментар.
Изображение

За коментар са долните числа: те показват как в конретния ден (!) нещата на юг взети отделно се уравновесяват, но на север е бая по-топло от норма и като цяло - глобалната Т е доста над нормалната.
Понякога е различно, но винаги, сумарно, нещата са в плюс: просто в системата се добавя постоянно (задържа) повече топлина, отколкото при 320 ппм. Сега, при 410-415 (чист двуокис, без другите хендикапи, които НИКАК не са за подценяване, но да не усложняваме нещата. На първо време и това стига.

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет авг 22, 2019 9:45 am

ОУУУУ....сега виждам, че в Западна Антарктида нещата са изключително сериозни.....а там е разгарът на зимата..... :hmm:

А Антарктическият п-в е ясен, там скоро ще гледаме марули и лук :grin1:

ППС: Алкохол няма да близна, жена няма да погледна и ВЕГАН ще стана, само и само да имах възможност да поживея един ден след 500 години, за да видя какво се е случило :laughm: :prison:

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » чет авг 22, 2019 10:37 am

schnapps написа:
ср авг 21, 2019 11:49 pm
Добре де,глобално затопляне не идва ли от глобус,димек земя....в Антарктида има ли такова ? Въобще в Южното полу-кълбо ? В Северна Америка ?
Затопляне главно има в Азия и Европа,която аномалия компенсира нормалното време в тези райони до норма плюс за цялото кълбо.
Сега ако дадете пример с някоя точка в Америка,Антарктида с норма плюс изчекната от 100 станции няма да е обективно..... :roll: :lol:
schnapps, само един въпрос. А теб наистина ли много би те успокоило, ако, примерно по някакви странни циркулационни механизми, Северното полукълбо се затопли с 5 градуса, докато в същото време в Южното полукълбо нещата останат повече или по-малко непроменени, тогава пак ли ще твърдиш, че няма глобално затопляне? :hmm:

Потребителски аватар
schnapps
Регистриран: съб фев 06, 2010 7:43 pm

Мнение от schnapps » чет авг 22, 2019 1:26 pm

Далеч съм от емоционални колебания в личното ми пространство ,породени от това ,че в северното полукълбо е +5 или в южното -0,2 , но е факт,че Антарктида е с отрицателна аномалия,дори и с риск да се изложа пред чужди хора,в този ред на мисли и южното полукълбо е норма минус.
Както Бисмарк обича да казва и лаф който аз много харесвам....сърдете се на Аспарух,нагласяме се според обстоятелствата,а те са за м.Август +2 и кусур за България.
Ето линка ,не само за един ден а от 1979 насам :

https://climatereanalyzer.org/reanalysis/daily_maps/
http://www.stringmeteo.com/stations/sta ... index.html

Станция Стара Загора ; кв.Самара 1 - 203 м. н.в

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет авг 22, 2019 1:35 pm

schnapps написа:
чет авг 22, 2019 1:26 pm
Далеч съм от емоционални колебания в личното ми пространство ,породени от това ,че в северното полукълбо е +5 или в южното -0,2 , но е факт,че Антарктида е с отрицателна аномалия,дори и с риск да се изложа пред чужди хора,в този ред на мисли и южното полукълбо е норма минус.
Както Бисмарк обича да казва и лаф който аз много харесвам....сърдете се на Аспарух,нагласяме се според обстоятелствата,а те са за м.Август +2 и кусур за България.
Ето линка ,не само за един ден а от 1979 насам :

https://climatereanalyzer.org/reanalysis/daily_maps/
Шнапс, ти сериозно ли?)))
Я прочети пак линка, който си дал.... Ей, АМАН......
И на теб казвам: потърси Дънинг-Крюгер. Прочети.
Пуснал си подневна анимация за дневните аномалии от 1 юни до края на месеца.
Нямаш основна идея за това, което пишеш, както и какви параметри отразяват тия карти/анимации.
Но, характерно, спориш....ок, толкова от мен.

stratega
Регистриран: пон окт 10, 2011 12:33 am
Местоположение: София, ж.к. Борово/с. Логодаж, 15 км. западно от Благоевград, 695 м.н.в.

Мнение от stratega » чет авг 22, 2019 1:37 pm

Хубава анимация за юни - виждат се обширни територии с отрицателни аномалии на доста места по света (и наистина особено много в Антарктида).

Но въпросът е друг - излезе новина за поредният "най-горещ" месец в историята - юли 2019-та. Таа...как пък го сгряхме да е толкова горещ, че да бие всички измервания досега при толкова много места с отрицателни аномалии в предходния месец. Не знам дали разбирате сериозността на твърдението "най-горещ месец глобално" за период от 100+ и нагоре години.

Ии друго. Ето така изглежда "най-горещият юли" в частта си за Северна Америка. 3/4 от територията в норма или норма минус. Ще изчакаме още малко да излезат по райони за другите части от света.

Изображение

Потребителски аватар
bismarck

Мнение от bismarck » чет авг 22, 2019 1:41 pm

stratega написа:
чет авг 22, 2019 1:37 pm
Хубава анимация за юни - виждат се обширни територии с отрицателни аномалии на доста места по света (и наистина особено много в Антарктида).

Но въпросът е друг - излезе новина за поредният "най-горещ" месец в историята - юли 2019-та. Таа...как пък го сгряхме да е толкова горещ, че да бие всички измервания досега при толкова много места с отрицателни аномалии в предходния месец. Не знам дали разбирате сериозността на твърдението "най-горещ месец глобално" за период от 100+ и нагоре години.

Ии друго. Ето така изглежда "най-горещият юли" в частта си за Северна Америка. 3/4 от територията в норма или норма минус. Ще изчакаме още малко да излезат по райони за другите части от света.

Изображение
Стратега, ....иии миииии....
Я виж Алясканската карта долу вляво. Ииии...как па толко нормално в таа Америка (абе май не е много нормално, пак е плюс, ама по-малък, отколкото на други места...), при таа турбожега в Аляска.....Лъжат ни нещо скептиците....
Ако трябва сериозно - прочети още веднуж какво е "глобална температура", после, какво е регионална ;)

Отговори

Върни се в “Глобалното затопляне - митове и реалности”