Вегетарианството - ЗА и ПРОТИВ

Предполагам всеки е чувал и има представа какво включва понятието "здравословен начин на живот". Или греша? :)

Модератор: mmirro

Geogri Zahariev
Регистриран: съб яну 28, 2012 6:40 pm

Мнение от Geogri Zahariev » нед дек 04, 2016 3:12 pm

Асенов,
Пушил ли си?

dodo
Регистриран: ср юли 20, 2016 7:35 pm
Местоположение: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

Мнение от dodo » нед дек 04, 2016 3:18 pm

Не знам защо всички онези хора, които пият и пушат, си мислят, че не може да мине празник без чашка и фас в ръка? :dontknow: Грешна логика! :nono:
''Винаги ще има някой по-млад, по-умен и по-красив от теб, но никой няма да бъде точно като теб!''

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » пон сеп 16, 2019 10:28 am

Преминаването към веган хранене крие рискове от недостиг на важния нутриент холин

Преминаването към хранене основно или само с растителни продукти от екологични съображения става все по-разпространена промяна в начина на хранене.
Но това носи рискове от намаляване на приема на един нутриент, откриван основно в животинските храни и незаменим за здравето на мозъка, предупреждава нутрициониста Ема Дербишир (Emma Derbyshire) в своя публикация в списание BMJ Nutrition, Prevention & Health.

Ползи и рискове на веганската диета
ПОСЛЕДНА ПРОМЯНА 20 юни 2017 в 08:32
Добре планираната веганска диета, освен че помага да отслабнете, е питателна и с разнообразни ползи за здравето, но лошо планираната веганска диета може да повиши някои рискове, пише AuthorityNutrition.

Потребителски аватар
bismarck
Регистриран: чет май 29, 2008 12:18 pm

Мнение от bismarck » пон сеп 16, 2019 10:33 am

То да беше само холинът....С перце да ги галиш.
Всъщност ходеща реклама на веганството са самите вегани. Виждаш ЕДИН произволен и веднага разбираш, че задължително трябва да станеш веган.
Красотата им - красота, интелектът им - интелект, личностните качества - качества, умереността - умереност.
Никой от тях няма да се опитва агресивно да ти налага собственото си тревоядтсво! НИ-КОЙ! :buble:

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пон сеп 16, 2019 9:46 pm

Пак някакви некадърни журналисти решили да си докарат хонорар и разбрали неразбрали изсрали една такава статия. И дебелаци лапащи месо им пригласят. Холинът се синтезира и в тялото на човек, макар и в малки количества, а производните му, между които лецитинът се съдържат в ядките, семената и кълновете. При нормална веганска диета не се стига до недостиг на холин. :roll:
Колко от витамините мислите, че поемат месоядците, набивайки пълни с консерванти хлябове, хамбургери, пържени картофи и прочие боклуци :-? Много по-малко, отколкото веганите, които маат зеленчуци и плодове на корем. :wink:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » вт сеп 24, 2019 1:58 pm

И все пак е най-добре да се яде балансирана диета - плодове и зеленчуци на корем с малко месо и малко повечко млечни продукти и морски дарове (+риба).
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » вт ное 26, 2019 4:29 pm

Консумацията на соеви продукти може да е опасно!

Френски учени предупредиха, че прекомерната употреба на соеви продукти може да доведе до рак, съобщи сайтът Хелт нюз и Дарик.
Привържениците на здравословното хранене дълго време залагаха на соята като на заместител на месото и млякото в менюто ни. Но изследователи от френската потребителска организация “Какво да изберем” биха тревога, след като анализираха 55 различни продукта на соева основа.
Сред тях фигурират готови храни, напитки, десерти, сосове. В някои от представените образци количеството на фитоестрогените, съдържащи се в една порция, превишават препоръчаните норми пет пъти.

https://struma.bg/%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D1 ... B5-%D0%B4/
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт ное 26, 2019 7:05 pm

При жените. Може фитоестрогенът да увеличи риска от рак на женските полови органи. При мъжете най-много да намали риска от рак на мъжките полови органи. :wink:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » вт ное 26, 2019 8:56 pm

Хората имат различна генетика еволюционно селектирана при условията на живот на предците им. Има човешки популации селектирани да обработват много добре месо, включително мазно - ескимоси, чукчи, якути, степните народи из Средна Азия, чиято диета е 90-100% животинска. Те култивирани растения не отглеждат, а дивите са оскъдни. "Полярната" диета би била "смъртоносна" в близък план за един индиец например и обратното ескимоският организъм много трудно понася въглехидратните диети и развива често диабет.
Никой не трябва да се насилва да яде само "полезни" неща - и най-полезните неща са вредни, ако се предозират. Слушайте вътрешния глас на организма си, ако умеете да го чувате. Ако някаква храна силно ви се иска в определен момент, най-вероятно не е просто лакомия, а организма ви подсказва, че имате някакъв дефицит, който тази храна ще покрие.
Аз периодично получавам факсове, че ми се яде нещо много конкретно, което дори не е пред очите ми. Имам един много комичен период, който няма да забравя. Не бях пил прясно мляко от няколко години, но един ден рязко ми се припи "като на бременна". И като започнах едно купуване и пиене с мерак, по 1-2 литра дневно. И след 1 седмица ми мина. Интересното е , че и преди и сега прясното мляко ме разхлабва, но в конкретната седмица нямах никакъв проблем да го пия с литри.
Сещам се, че кучета и котки понякога усещат нужда да ядат трева, това също е някакъв неосъзнат порив движен от нуждите на организма. Никой не ги е учил. :dontknow:
Организмът ни е по-умен от нас и не трябва да му отказваме неща които иска, разбира се в разумни дозировки. Изключването на 100% на някакъв продукт от някого, говори по-скоро за талибанска праволинейност, отколкото истинска грижа за здравето.
Сигурно. вегатарианците живеят 4-5 години повече, ама то това след 80-85 живот ли е - физическа и умствена деградация извън вашия контрол. Природата го е програмирала!!! Това не важи за Вас?? Да бе, да! Само си въобразявате!!!
Баба ми живя до 99 в задоволително здраве, без да подбира храните, просто ядеше малки порции. Единственото и желание през последните й 15 г. беше господ да я прибере по-бързо. Надживя съпруга си с 30 години, сина си с 15, за малко и дъщеря си. Не останаха живи хора, които да я познават. Никой не иска това за себе си! Вие искате ли го!
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт ное 26, 2019 10:58 pm

Ескимосите ядат само месо, защото там не виреят достатъчно растения за хранене.
Ако постепенно бъдат въведени във вегетарианска и веганска диета, без проблем ще могат да се настроят и да се чувстват добре с нея.
Те живеят средно най-малко от всички, което е ужасяващо. Толкова кратко ли искаш да живееш?
http://www.pan.bg/view_article-68-37172 ... kimos.html
Заради начина, по който се хранят, ескимосите бързо остаряват, а средната продължителност на живота им е около 27.5 години.
Все пак организмът на човек е устроен много повече за вегетарианска храна според алкалността, дължината на червата и зъбите.
Много от нещата, които ти се приядат не идват отвътре. А от реклами, стрес или пристрастеност. Ако постоянно ти се яде сладко не означава, че е здравословно за теб, дори организмът да ти се струва че го иска. Ако свикнеш да изядаш по един цял шоколад всеки ден, всеки ден действително за десерт ще ти се яде. Но това не означава, че е добре за тялото ти.
И аз си мислех, че няма да мога да спра сладките неща, няма да мога да спра сиренето, няма да мога да спра пърженото, няма да мога да спра чипса. Но когато започнах строгата и много здравословна диета с много зеленчуци и зеленчукови сокове, с плодови смутита, усетих че организмът ми сам вече не иска чипс, не иска пържено, не иска сладкиши. Не съм ял нито едно от тези неща от лятото, вече станаха 4 месеца. Млечни пък не ям вече от една цяла година, и те не ми липсват. И се чувствам толкова добре, колкото не съм си чувствал сигурно от 10 години.
Един два пъти си купих фурми, или плодови блокчета десертчета, изцяло само от плодове без захар и добавки. Но дори и това не ме влече да го ям редовно. Сладостта от пресните плодове ми е достатъчна.
Не се знае кой колко дълго ще живее дори да се храни здравословно. Има и други фактори. Важно е да се чувстваш добре и пълен с енергия, а това ти дава здравословната храна, и оттам като си в кондиция си и по-щастлив.

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » вт ное 26, 2019 11:27 pm

След някаква възраст с намаляването на обмяната, организма често ни подсказва, че някои храни и напитки ни вредят и се чувстваме зле от тях. Правилно си го усетил и си ги спрял, ако и да го приемаш като чисто свое решение.
Преди 20 г. не би ти и хрумнало, че всичко което сега си спрял да консумираш ти вреди.
А една от причините ескимосите да живеят по-кратко, е че за да поддържат телесна температура в студения климат, приемат 2-3 пъти повече калории на ден от един южноевропеец. Това амортизира организма и обмяната.
Всеизвестно е, че нискокалорични диети удължават живота ... в миши популации.
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт ное 26, 2019 11:36 pm

Преди 18 години спрях напълно яйцата, оттогава няма Великден за мен. А месо не ям така или иначе от дете и никога не съм имал желание да го ям. Но сладките неща и чипсът си ги ядях редовно и не мислех, че някога ще ги спра. Както и млечните.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет ное 29, 2019 10:35 pm

Добре де...яйцата според мен са едно от най- полезните неща. Защо ги спря? Аз тъпча и сутрин, и вечер...наред с всички останали храни.
Иначе Макс е прав за доста неща. Мене ме ухапа щъркела и от 2 седмици ям здравословно. И наистина вече 2 седмици не ям шоколади и вафли, защото не ми се ядат вече. След 2 ябълки и 2 портокала дневно, явно си набавям нужната захар от тях. А преди всеки ден дънех поне по една вафла, някоя бонбона...а шоколадите ме съблазняваха тотално.
Намалих доста и месото. Не защото спазвам някаква диета или учение, а защото не ми се яде. За последните 7 дена съм ял месо само под формата на кайма в мусаката. Ям много бобови храни, които ми дават достатъчно, за да нямам нужда от една пържола примерно. Сутрин закусвам или елда със сирене, или яйца, сирене, орехи, кис мляко или една голяма купа с портокал, ябълка, мандарини, грейпфрут и ядки и така ги менкам сутрините за по- разнообразно. Държа да кажа, че не съм мега запознат кое точно е най- здравословното. Ям неща, които са ми по джоба и знам, че имат добро действие. А и са много по- полезни от филия със салам, примерно.
Денем на уни нямам много време ама ям банан, ядки, разни дребни неща колкото да ме държи до към 18ч и основно вечер ям бобови храни...боб, лежа, грах...също ориз, чушки, риба, зимнина и разни други неща.
Преди сън пак ям по някой плод и по 1 яйце.

Занимавам се като луд да си режа, да си готвя, да си мия после...обаче ми харесва. Накрая ми излиза даже по- евтино, а и се чувствам супер. Имам наистина много повече енергия. Правя и кардио вечер...мисля да почна и фитнес. За 1ви път в живота си се мотивирам наистина да правя нещо със себе си.
От 2 год се каня да ходя на фитнес и да ям както трябва, но не и не. Сега обаче мисля, че достигнах повратна точка, защото вечер като правя кардиото и усещам колко съм щастлив. От самия факт, че правя нещо. Имам сила и енергия. За някои звучи смешно, но за мен си е победа над апатията ми.
Е...позволявам си по едно фрапе на ден два...ама клюките не вървят без кафе иначе. :lol:
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет ное 29, 2019 11:24 pm

Ей това е, браво! На прав път си. Само яйцата вземи да спреш, че не са полезни, холестеролова бомба са.
И аз станах роб на кухнята, всеки ден миене на сокоизстисквачката, ама това е най-полезната напитка, прясно изцедени плодове и зеленчуци.
И готвене всяка вечер след работа, за вечеря и за следващия ден на обяд. Също много бобови, боб, леща, нахут, грах. Много са полезни, дават много протеини и енергия също. И салати на всяко ядене, правя си дресинг от слънчогледови семки и горчица, блендирам ги с малко вода и става здравословен и вкусен дресинг за салата, без никакви рафинирани мазнини и боклуци.
Днес по време на блек фрайди има големи намаления в повечето магазини в Германия. Видях веган шоколади с 20% блек фрайди промоция и се позамислих, дояде ми се, но се сдържах и не купих, защото са пълни със захар, макар че са веган.
Иначе това е, процесът работи желязно и не е обвит в мистика или вярвания. Вкарваш полезна здравословна храна в тялото си, тя се превръща в него и то живва и се поддържа жизнено и здраво. Проста математика. Клетките се радват на изобилието на витамини и полезни вещества, които влизат в организма от растения, плодове, ядки.

Потребителски аватар
nikolai kamburov
Регистриран: вт апр 29, 2014 9:54 pm

Мнение от nikolai kamburov » пет ное 29, 2019 11:34 pm

:thumbup:
Наистина е така. Мислех, че си внушавам, но наистина съм супер енергичен и щастлив. Просто се чувствам едно леко такова, извисено...
Ежедневието ми не се е променило, затова отдавам тези емоционални промени на правилния начин на хапване. И ми е все по- интересно да чета нови неща. Ония фрази на дядо " яж мойто момче тлъсти пържоли да си здрав " остават някъде в миналото вече. Определено ще си хапвам месо, защото обичам, но вече всичко е различно. Искрено се надявам с времето да не се откажа, но надали...защото кой се отказва току така от щастието.
А относно яйцата... чувал съм за холестерола, но някъде бях чел, че точно от яйцата не е вреден, особено за млади хора. Ама наистина не съм запознат. Лошото е, че обожавам яйца ...само като ги помириша и ммм. :lol:
Бтв за днес имам 20 000 крачки, затова обмислям никви упр. да не правя, а просто да се наспя едно хубаво. Това са 15км...поне 800 махнати калории.
"Вкаменелостите са буквите, с които Земята е писала своята история"
Ж.Кювие

Отговори

Върни се в “Здравословно хранене, поддържане на форма”