Вегетарианството - ЗА и ПРОТИВ

Предполагам всеки е чувал и има представа какво включва понятието "здравословен начин на живот". Или греша? :)

Модератор: mmirro

Windy
Регистриран: вт сеп 22, 2009 1:26 am

Мнение от Windy » чет яну 16, 2020 3:51 pm

Ники, трябва ти спорт и суровоядство без сладки неща и би следвало да нямаш проблем, но има генетична предразположеност за жалост, да.
"Често нещата са по-прости отколкото си мислим че са и по-сложни отколкото сме способни да ги разберем.

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » чет яну 16, 2020 5:57 pm

nikolai kamburov написа:
чет яну 16, 2020 3:07 pm
Браво, Саше! Евалата...излязъл е поне един качествен лекар...!
Четох досега на баба ми, че и тя се е "филмирала" по здравословните храни и каза ..."браво на това момче". :D
А иначе и дядо, и баба са с диабет тип 2. Има ли закономерност каква е вероятността и аз да имам? Дори и при здравословен начин на живот ...
Благодаря за хубавите думи, Ники, но качествен лекар се става след много години учене и опит. Засега мога да се старая, да уча и да работя.
По принцип много по-висок е рискът при първа линия родственици с диабет (майка/баща/брат/сестра/). За втора линия, каквито са баба и дядо - чувствително по-малко е увеличението на риска. Важно е също на каква възраст те са развили диабета и при какъв стил на живот. Възможно е да имаш някакво леко предразположение (има много гени които допринасят и без генетичен анализ няма как да се каже, към момента и твърде скъп и не е оправдано рутинно прилагане) но дори да е така мога да ти препоръчам: Спортувай и яж разнообразно, като най-важното е да поддържаш здравословно тегло. По-добре е с по-малко бързи въглехидрати, но няма нужда да се изключват. Нито пък месото. От време на време може да си правиш изследване на кръвната захар профилактично. Лошото на болестта (ЗД тип 2) е, че когато се усетят симптоми, обикновено вече има усложнения, които са необратими. Диабетът вече не е толкова страшна болест за интелигентните и образовани хора и продължителността на живот при диабетици тип 2 с добър контрол не се различава много от тази на хората без диабет. Има много добри изследвания, като гликиран хемоглобин, който показва средното ниво на кръвна захар за последните 3 месеца, албумин в урина и отношение албумин:креатинин в урината, изследване на очни дъна и т.н. Те много помагат да се види какъв е контрола и има ли развити усложнения. Има вече проекти за създаване на изкуствен панкреас и следващите десетилетия може би ще е реалност.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » чет яну 16, 2020 7:21 pm

Това, че кръвните показатели остават сравнително постоянни е вярно. Миналата година като ми излязоха изследванията ги сравних с онези 5 г. преди това. 2/3 от тях нямаха значими отклонения, бяха почти еднакви. Но все пак една трета бяха доста различни. Един от тях в холестеролът, който преди 5 г. беше над норма, а преди 1 г беше нормален. :roll:
И аз имам наследствена предразположеност към диабет тип 2. Баба ми имаше. Но никой от трите й деца не разви. Дъщерята е пълна, но няма диабет. Баща ми и чичо ми по други причини вече за съжаление не са между нас.
Помня, когато баба ми получи усложнения и лежа в болницата с гангренозен крак. Ходихме на свиждане. Беше далечната 1982 г, бях много малък и само това си спомням.
А иначе веганите не са привърженици на сладкото. Че захарта е много вредна всеки го знае. Аз съм в я намалил до минимум. Преди 15-20 г ядях много сладки неща, но през последните 10-15 г. забелязах, че вече нямам влечение към нея и почти нищо сладко не си купувам. Една колежка набива шоколади на работното си място докато работи и после се чуди как така с апарат Танита й определиха възраст на обмяна на веществата 48 г., а е на 26... :laughm:
На мен апаратът ми определи 36 г възраст на обмяна на веществата, 8-9 г под реалната.
А целта на фибрите е, да поддържат перисталтиката и да олющват старите клетки от лигавицата, с което извличат токсините. Белият хляб е много по-вреден от полезния пълнозърнест пълен с фибри хляб.
Аз никога не съм страдал от запек. През целия си живот. Който яде месо, често страда от запек. Ходи се всеки ден, така организмът се чисти и не се застоява гниеща отпадъчна отделяща токсини стара храна.
Последна промяна от wilkosz на чет яну 16, 2020 7:22 pm, променено общо 1 път.
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » чет яну 16, 2020 7:21 pm

Windy написа:
чет яну 16, 2020 3:51 pm
Ники, трябва ти спорт и суровоядство без сладки неща и би следвало да нямаш проблем, но има генетична предразположеност за жалост, да.
Сега за десерт ще омета два портокала и един шоколад. На обяд за десерт ядох палачинка със сладко от боровинки. Но всеки ден тренирам или силово или бягам. След бягане ми се отваря най-много апетита. Дори някой път бягам до пълно изтощение, за да се наям после както ми сака душа. :buble:
Иначе ако не спортувам, качвам много бързо. :wink:
Пия много зелен чай и ходя по голяма нужда два пъти на ден, като по часовник. Не задържам нищо. :buble:

Потребителски аватар
Leberkez
Регистриран: пет мар 20, 2015 7:27 pm
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » чет яну 16, 2020 11:54 pm

Изображение

wilkosz

Мнение от wilkosz » вт яну 21, 2020 11:23 pm

quittr написа:
ср яну 15, 2020 11:08 pm
Да започна с това, че от месото НЕ СЕ ДЕБЕЛЕЕ, а от въглехидратите, до чиито екцесивен прием има опасност да доведе веганската диета. Затлъстяването е процес, който се получва, когато приемаме повече калории, отколкото изразходваме. Месото съдържа мазнини и белтъци - вещества, които засищат много повече от въглехидратите и освен това белтъците имат голям термичен ефект - за разграждането им допълнително хабим енергия.
Това е в корена си грешно. Дебелее се от съчетанието между мазнини и въглехидрати, който ефект се дължи на мазнините, но защо ли хората винят въглехидратите за това. Ако се кара на ВИСОКОвъглехидратна диета, но същевременно се избягва приемът на мазнини НЕ СЕ пълнее.
Широко разпространеното мнение, че въглехидратите са виновни за затлъстяването е най-голямата заблуда. Човешкото тяло в нормални условия трудно образува мазнини от въглехидрати. Крайната фаза на тяхното изгаряне е топлина в организма. Този процес се нарича термогенеза. Но когато се добавят мазнини към въглехидратите, самите мазнини се натрупват като мастни депа. Това подвежда хората и те избирателно започват да избягват естествените храни (ориз, картофи, сладки плодове и др. ), мислейки, че ще им донесат някой килограм в повече. Най-естественото отслабване, без да носи здравни рискове, а само ползи, е диета основаваща се предимно на въглехидрати, с по-ниско съдържание на протеини и мазнини.
Именно диетата, съдържаща големи количества плодове и зеленчуци, осигурява на тялото необходимите хранителни елементи и нужната хидратация. Плодовете и зеленчуците подобряват кръвното налягане и храносмилането, регулират имунната система, въздействат благоприятно върху състоянието на кожата и косата, подпомагат цялостно здравето.
Статията е тук https://vitarama.bg/bg/hrani-koito-vuzd ... /159/item/
Лятото цяла седмица набивах в техния център по две чинии картофи, ориз, боб, нахут, а за закуска по една торбичка банани, праскови, пъпеш, огромни количества въглехидрати, но никакви мазнини, и накрая бях отслабнал с 2 кг- :lol:
Die Vergangenheit ist Geschichte, die Zukunft ist noch ein Geheimnis, aber jeder neuer Augenblick im Leben, wie auch in der Liebe, ist ein Geschenk.

Потребителски аватар
Leberkez
Местоположение: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

Мнение от Leberkez » ср яну 22, 2020 12:17 am

wilkosz написа:
вт яну 21, 2020 11:23 pm

Това е в корена си грешно. Дебелее се от съчетанието между мазнини и въглехидрати, който ефект се дължи на мазнините, но защо ли хората винят въглехидратите за това. Ако се кара на ВИСОКОвъглехидратна диета, но същевременно се избягва приемът на мазнини НЕ СЕ пълнее.
Макс,

стига се прозява с измислени статийки, които имат за цел да убедят тъпаците, че няма нищо лошо всеки ден да бухаш шоколад и по 2-3 сокчета.
Дебелее се точно от това, което момчето ти написа, а именно по-голям калориен прием, спрямо разхода и енергията, която изгаряш.
Виж какво е BMI, как се смята на база пол, възраст ръст, текущо тегло и коеф. на физ.активност на седмична база и тогава ми говори за въглехидрати и мазнини. Както можеш да отслабнеш от пица и дюнери, така можеш и да надебелееш от месо и салати. Играта е в количеството.

И само да те светна, че повечето хора (и мъже, и жени) най-успешно чистят именно с високо-мазнинна диета, а не с високо-въглехидратна. Ако не ми вярваш, питай някой фитнесджия, ММА-ец, трибоец, щангист, какъвто и да е спортист като цяло. ;)

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » ср яну 22, 2020 12:24 am

Донякъде си прав - от съчетанието на мазнини и въглехидрати наистина се дебелее най-много просто защото е най-калорично. 1г въглехидрат =1г белтък= 4ккал; 1г мазнини =9 ккал; 1г алкохол = 7ккал. Смес от въглехидрати и мазнини е висококалорична, вкусна и нискозасищаща и логично да се дебелее. Торти, вафли, шоколади и вскякви сладкиши са пример за такива храни. Аз казвам, че ако приемеш 2000ккал с предимно въглехидрати е много по-вероятно да качваш мазнини, отколкото ако приемеш 2000ккал от мазнини и белтъци.
Ти си отслабнал просто защото си бил на калориен дефицит. Това е най-осбовното при отслабване.
И не е най-добро отслабване предимно с хранене от въглехидрати, защото така ще се изгуби повече мускулна маса, пък и не само, всички органи, ензими и т.н. съдържат много белтъци. При нормални условия на калориен дефицит след като свърши гликогенът, енергията идва средно в съотношение мазнини:белтъци 3:1, така че белтъците са много необходими при отлабване.
А сигурно си чувал за кето диетата, която всъшност е високомазнинна с под 50г въглехидрати на ден. Има данни че е полезна при някои неврологични заболявани, по фармакология ни бяха казали на лекциите, че се правят проучвания и при някои автоимунни болести. Но все пак аз лично не бих препоръчал такива експерименти.
В момента също свалям килограми, вече свалих 3 от 6.01, като от тогава не съм ял рафинирана захар. Общо взето ям по 1500-2000ккал, като гледам всеки ден да има плодове, зеленчуци и повечко белтъци, една идея по-малко въглехидрати и фитнес, когато имам време.
Правя си един сладкиш, който е уникален - 1 банан намачкан на пюре, смесва се с извара около 100-150г, малко орехи и 1 портокал нарязан. Много е ароматно, доставя доста белтъци и поне на мен ми задоволява нуждите от захари (принципно ям немалко рафинирана захар). Важно е изварата да е безсолна.
Най-трудното нещо на света е да приемеш обективно реалността!

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » ср яну 22, 2020 1:15 am

Аз съм пример за това как се свалят килограми и то доста и успешно с диетата на Дюкан, която е свързана изключително с ядене на месо и тотално ограничаване на въглехидратите. Е хапват се но разделно. Но има мнения че тази диета не е много полезна да се прилага често. Именно защото разнообразната храна е най-добра за човека. А не ядене на само месо и животински продукти или ядене без никакво месо, само на зеленчуци, плодове и въглехидрати. Двете крайности.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

Потребителски аватар
Leberkez

Мнение от Leberkez » ср яну 22, 2020 2:11 am

Интересно, след обяснението на quittr, дали ще има още неясноти по въпроса. :grin1:

Феникс,

Не го знам кой е този, но от думите ти ми прилича на стандартна ниско-въглехидратна диета (НВД) Доказано, при повечето тела е най-ефективна откъм време, ако искаш да зачистиш малко. Проблемът е, че няма как да се спазва продължителен период от време. Демек е удачен избор, ако си мъж и искаш да охлабиш едни бързи 5-8 кг. Има хора, които минават в другата крайност обаче и това не е добре, защото мозъкът бачка със захар и въглехидрат си трябва. Спортистите, които чистят (примерно преди състезание или ако трябва да влизат в категория), това, което правят последните седмици е 3-4 дена много нисък въглехидрат и после един зареждащ ден, щото иначе ще изперка човек. :lol: Аз даже от дете нямам грам влечение към сладкиши, шоколади или бисквити, ама ако не хапна от хубавите въглехидрати (ориз, задушен картоф, леща) и на точно третия ден се чувствам като пребит и съм адски нервен.

За човек, който не е професионален атлет и просто иска да се приведе във форма за плажа, една равномерно-балансирана диета (РБД) е най-удачна. С нея спокойно и равномерно можеш да разкараш едни 15 кг за половин година, само трябва стриктно да си следиш количеството и от нито един от трите макроелемента няма да се лишаваш. За жалост обаче, доста неподготвени хора си мислят, че това да си коригираш теглото е като да щракнеш с пръсти и може да стане от днес за утре. НИкакво търпение, никаква дисциплина и се отказват на втората седмица, ако не са върнали една дупка на колана. :grin1: А да не говорим пък жените какви мизерии си причиняват със зверско гладуване и всевъзможни хапчета за потискане на апетита. Цял ден, всеки ден, ми изкарват на кафета и цигари и хапват една ябълка и кофичка кисело мляко или 100 грама пилешко с маруля. И резултатът по кантар е видим след подобно издевателство, няма как да е иначе, но самият факт, че си стресирал организма и си свалил количества килограми тройно и четворно по-ударно, отколкото е нужно, след време се връща като бумеранг в тъпите им чутури и или си ебават хормоналната система или постигат йо-йо ефекта, щото в един момент не издържат на такова зверско гладуване и тръгват да си наваксват (обикновено след края на плажния сезон). :nono:

Потребителски аватар
ASENOV
Регистриран: чет фев 22, 2007 5:58 pm

Мнение от ASENOV » ср яну 22, 2020 6:32 am

Аз не спазвам никакви диети, старая се да се храня здравословно.
Няма по-ефективен начин за отслабване от спорта и нищо по-хубаво човек да се храни балансирано и разнообразно.
На 20г. опитвах разни подобни диети и имаше ефект, но краткотраен, организма си иска своето. Вече съм си научил урока и знам, че практикуването на каквато и да е диета е безсмислено и замитане на проблема под килима. Мързелът също е друг проблем в човека. :wink:

wilkosz

Мнение от wilkosz » ср яну 22, 2020 8:58 am

Leberkäs-a пак се изложи отричайки статията, която после Сашо до голяма степен потвърди.
Иначе има интересни статии относно връзката между кръвната група и храненето. Хората с група А не бива да ядат месо, защото то е вредно за тях. Полезни са всякакви растителни храни. Които те преработват лесно в организма си. Техният произход е на земеделците ,които са се хранели вегетариански в миналото. Хората с кръвна група 0 произхождат от ловците, за тях месото било полезно, много от растителните храни не можели да преработват.
И ах каква изненада аз съм точно група А :roll:
Ето защо мразя месо, организмът ми няма нужда от него и никога не съм получавал дефицит на нещо. А растителните и зърнените храни ги преработвам без проблем. https://m.az-jenata.bg/a/5-zdrave-i-kra ... ata-grupa/
Лошото на кръвна група А , е слабата имунна система и рискът от сърдечносъдови заболявания, рак и диабет. Особено за рак на стомаха рискът при група А бил 20%. :? Сашо ти какво ще кажеш това вярно ли е?

Потребителски аватар
FENIX
Регистриран: съб мар 17, 2007 4:37 pm

Мнение от FENIX » ср яну 22, 2020 9:17 am

Аз съм А1+ кръвна група. И да ти кажа организмът ми си иска месо и доста добре го приема. Чувал съм тези неща, но до колко са напълно верни не знам. Аз съм А1+, а жената е А1- кръвна група и заради това при раждането и биха някаква скъпа инжекция, за която не сме плащали нищо, от болница "Майчин дом" си поеха разхода и не са ни карали да я плащаме.
Съгласен съм с Леберкез. :thumbup: :thumbup:
Дюкановата диета е ядене на почти само месо и животински продукти, но не на тлъсто месо и наистина се свалят доста килограми и е много ефективна диета, но не е гладуване.
LET IT SNOW, LET IT SNOW....
http://www.youtube.com/watch?v=Z2MbAMLa3oI
http://www.vbox7.com/play:98630119
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo ... idi-webcam

4uk
Регистриран: пет май 10, 2019 1:02 pm

Мнение от 4uk » ср яну 22, 2020 11:02 am

Това за връзката между кръвните групи и месото е абсолютна глупост... цитирана от лаици! Ако някой е учил генетика, не би трябвало и да си го помисля, камо ли да го цитира.
Кръвна група А се определя от 1 ген в една двойка хромозоми, най-много да е дублиран откъм майка+баща. Дори гена за кр. група А да идва от земеделски популации, това не пречи останалите 45 хромозоми у даден човек да идват от "хищнически" популации и напълно да определят влечението и поносимостта му към месо.Аз съм кр.група А- и имам абсолютна зависимост от месото. Ако не ям месо няколко дни, получавам непреодолимо влечение към месо - нещо като "жажда" конкретно за месо, която се утолява само от месо! Няма никакъв шанс някой някога да ме убеди, че трябва да спра да ям месо по морални или здравословни съображения. Над 55г. съм и засега нямам никакви болести от преяждането с месо. Не предвиждам и не целя да живея над 80 г. - не познавам човек, който да е водил смислен живот след тази възраст. Но, божа работа - човек предполага, господ разполага.
Апетита и влечението към месо е признак за добра генетика и метаболизъм! Който не му понася - да не го яде!
Не споря с прости хора - времето ми е ценно.

Потребителски аватар
gosho97
Регистриран: вт юли 03, 2012 10:05 am
Местоположение: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

Мнение от gosho97 » ср яну 22, 2020 11:22 am

Аз това нещо за връзката с кръвната група и желанието за ядене на месо за пръв път чувам, Куитър щом е лекар може би може да ни усведоми дали наистна има такава връзка.
Аз съм група А, в интерес на истината не умирам да ям месо, въпреки това по принцип ям по няколко пъти в седмицата, защото в доста от готвената храна, която консумирам то присъства, но и да не ям месо 2-3 седмици също мога. Общо взето ям си каквото ми харесва, праивл съм си пълни изследвания и всичко си ми е наред за момента, освен това смятам, че фигурата ми е супер тренирам си редовно и нито съм дебел, далече не съм и skinny, решил съм да не се лишавам от нищо. Това без което не мога да живея обаче са млечните продукти и яйцата, това за мен лично са най-уникалните продукти. На ден задължително ям по половин кило кисло мляко, през лятото нормата ми достига до 1,5кг дневно, говоря за истинско кисело мляко, не за боклуците, които продават в масовия магазин. Натуралното българско кисело мляко е изключително полезен продукт, както и сиренето, разбира се отново истинско сирене от 17-18 лева килограма. На скоро понеже от мястото, където си купувам натурални млечни продукти не работеше, се наложи да си купя сирене от Била, уж от 10лв по-скъпото в магазина, щях да се издрайфам, киселото мляко на приятелката ми също не мога да го ям, хем тя яде Елена, което доказано е най-читавото кисело мляко в масовия магазин, така съм отвикнал от менташките млечни продукти, че тези, които се продават масово по магазините не мога и една лъжичка да изям, направо е отврат.
Аз съм на мнението, че човек не трябва да се лишава от нищо, въпреки това всеки сам си преценява дали да е веган, вегетарианец или месоядец, става малко досадно, когато някой се опитва да налага своя начин на живот за правилен и отрича чуждо мнение, както прави Макс в случая. :?
Нова уеб камера с панорамен изглед от местност Акчелар, Варна:
http://weather-webcam.eu/varna-akchelar ... ra-na-jivo
https://www.mgm.gov.tr/sondurum/radar.a ... rU=ppi#sfB
https://meter.ac/gs/nodes/N125/gauge.html

Отговори

Върни се в “Здравословно хранене, поддържане на форма”