РЕКОРДНИ (между)ДНЕВНИ АМПЛИТУДИ

Тук могат да се обсъждат теми, свързани с по-необичайни и интересни метеорологични явления (текущи и през минали години): стихийни явления, необичайно топли или студени периоди, мощни циклони и антициклони, обилни валежи...

Модератори: ehh, mmirro, Radoslav Petkov

Потребителски аватар
нашия
Регистриран: пон мар 03, 2008 9:40 am

РЕКОРДНИ (между)ДНЕВНИ АМПЛИТУДИ

Мнение от нашия » нед сеп 14, 2008 4:52 pm

Пускам една нова тема за амплитудите в рамките на 24 часа. Бих се радвал, ако имате данни да споделите за рекордите в тази област, както за затопляне така и за захлаждане. При затопляне мисля, че наблюдаваните междудневни амплитуди са по-малки, отколкото при захлаждане.

Днес 14.09.2008 Варна сигурно е близко до рекордна междудневна амплитуда. Вчера 13.09.2008 в 14.00 ч тук е било 33С. Днес в същият час е 13С, като в 11ч измерената температура е 9С. Интересното в случая, е че вчера температурата на морската вода беше около 24с., което на теория би трябвало да попречи на подобно рязко застудяване. Дори прогнозата за днес за Варна беше 19с по обяд. Даже по повечето тв програми даваха доста нереални градуси за повечето места от страната, понеже прогнозите бяха от вчера, а днес сутринта ги повтаряха и си беше доста заблуждаващо.
Мисля, че 20 градуса амплитуда за морското крайбрежие е много. За страната съм по-съгласен на подобно нещо, но този път амплитудата ми направи силно впечатление.
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » нед сеп 14, 2008 5:04 pm

Ами незнам дали някъде се води такава статистика(архив) :-? за междудневна амплитуда, по-скоро не. Или имаш предвид с наши данни(или спомени) да споделим?
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » нед сеп 14, 2008 5:27 pm

Кой каквито данни или спомени има, това да споделя. Сигурен съм, че има такава статистика към БАН, следи се и този показател. Обикновенно най-малките междудневни амплитуди са по морето. Днешният ден беше изключително интересен от метеорологична гледна точка. Знам, че ще се помни дълго по този показател - междудневни амплитуди.
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » пон окт 06, 2008 10:26 pm

На 05.10 между 12,30 и 13,30ч температурата във Варна пада с 8-10 градуса за един час според различните сайтове. Това ми се струва много рязка промяна за 1 час време!
Нека да е вечно лято!

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » вт окт 07, 2008 10:34 am

Ами рязка си е, но не е чак толкова изключително явление. През лятото, при конвективен валеж, с изявени шквал и порой (не толкова често явление, но не и рядко), температурата пада обикновено със 7-8 градуса в интервал от десетина минути...

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » пет мар 19, 2010 8:12 pm

А, най-голмта амплитуда за 24ч по света колко ли ще е ? Трябва да е в някоя пустиня, като нищо ще е от типа на 40С, ако е 45С по обяд и +5С ношем?
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пет мар 19, 2010 9:15 pm

нашия написа:А, най-голмта амплитуда за 24ч по света колко ли ще е ? Трябва да е в някоя пустиня, като нищо ще е от типа на 40С, ако е 45С по обяд и +5С ношем?
Стана ми интересно да разбера това :lol: , до сега на няколко места срещам това За Монтана САЩ 1916г.

"From January 23, 1916 to January 24, 1916, the temperature fell 100°F (56°C) from 44°F (7°C) to -56°F (-49°C). This is the United States record for the greatest temperature change in 24 hours" :shock: :shock: :shock:

Общо взето като гледам Mонтана кърти :o

Имат случей от -35.5C до -9.4C за 7 минути :lol: Кви са тея фронтове , луда работа :lol:
Последна промяна от SKYLINE на пет мар 19, 2010 9:24 pm, променено общо 3 пъти.

maniac
Регистриран: пон дек 29, 2008 7:38 pm

Мнение от maniac » пет мар 19, 2010 9:18 pm

Луда работа :shock:

Потребителски аватар
нашия

Мнение от нашия » пет мар 19, 2010 10:36 pm

Skyline92 написа:
нашия написа:А, най-голмта амплитуда за 24ч по света колко ли ще е ? Трябва да е в някоя пустиня, като нищо ще е от типа на 40С, ако е 45С по обяд и +5С ношем?
Стана ми интересно да разбера това :lol: , до сега на няколко места срещам това За Монтана САЩ 1916г.

"From January 23, 1916 to January 24, 1916, the temperature fell 100°F (56°C) from 44°F (7°C) to -56°F (-49°C). This is the United States record for the greatest temperature change in 24 hours" :shock: :shock: :shock:

Общо взето като гледам Mонтана кърти :o

Имат случей от -35.5C до -9.4C за 7 минути :lol: Кви са тея фронтове , луда работа :lol:
Много интересно!Очаквах да си говорим за пустини, а то какво се оказва. Благодаря за скорострелния отговор. Едва ли обаче това е световния рекорд. по същия начин можем да си говорим за минимални амплитуди. Вижте островната държава Кирибати -абсолютни минимални около 18-19С, абсолютни максимални около 34-35С. Там няма нужда от прогнози за времето 8-) .
Нека да е вечно лято!

Потребителски аватар
SKYLINE
Регистриран: пет ное 21, 2008 12:40 pm

Мнение от SKYLINE » пет мар 19, 2010 11:17 pm

Еми да това не е за света , иначе до сега намерих и още един пример малко по-добър даже http://en.wikipedia.org/wiki/Loma,_Montana "Loma is the location of the most extreme recorded temperature change in a 24-hour period in the United States. On January 15, 1972, the temperature rose from −54 °F (−48 °C) to 49 °F (9 °C); a dramatic example of the regional Chinook wind in action.[2]" :lol:

Тук има други примери , от които най-ми харесаха тези:

Fastest temperature rise: 27 °C (49 °F) in 2 minutes; Spearfish, South Dakota, 1943-01-22.

Fastest temperature drop: 26 °C (47 °F) in 15 minutes; Rapid City, South Dakota, 1911-01-10 :o Щатите имат уникални територии , където може да се срещнат изключителни ектремности , а може би и най... :shock:

Любопитно ми е и за Варна колко е , аз лично се сещам за няколко случея с промяна в Т от около 20C за няколко часа , до 10...

Потребителски аватар
Radoslav Petkov
Регистриран: пон дек 17, 2007 1:46 am

Мнение от Radoslav Petkov » нед сеп 11, 2011 2:34 pm

(*Велев, 2010)

Средномесечно, максимално междудневно изменение на температурата на въздуха (затопляне / застудяване):

Ще пусна само средногодишните получени от средномесечните, както и екстремните минимално и максимално утсановено такова изменение, иначе за всичко по месеци ще трябва да правя таблица. Не знам дали се подразбира, но това са разлики в средноденонощните стойности на две съседни денонощия.

Белоградчик - средногодишното междудневно изменение е 2,2С (от средно 2,0С през лятото и есента до средно 2,6С през Януари и Февруари). Най-изразеното междудневно затопляне се е случило през Януари = 16,3С, най-изразеното междудневно застудяване е 19,0С (Март)

Образцов Чифлик - средногодишното междудневно изменение е 2,1С (от средно 1,8С Август и Септември до средно 2,3С през зимата и пролетта). Най-изразеното междудневно затопляне се е случило през Април = 15,7С, най-изразеното междудневно застудяване е 13,4С (Март)

София - средногодишното междудневно изменение е 1,8С (от средно 1,5С през Септември до средно 2,2С през Януари). Най-изразеното междудневно затопляне се е случило през Октомври = 15,3С, най-изразеното междудневно застудяване е 16,3С (Ноември)

Варна - средногодишното междудневно изменение е 1,7С (от средно 1,1С през Август до средно 2,4С през Януари). Най-изразеното междудневно затопляне се е случило през Октомври = 17,1С, най-изразеното междудневно застудяване е 11,6С (Април)

Стара Загора - средногодишното междудневно изменение е 1,8С (от средно 1,5С през Август до средно 2,2С през Януари и Март). Най-изразеното междудневно затопляне се е случило през Октомври = 15,3С, най-изразеното междудневно застудяване е 14,7С (Януари)

Сандански - средногодишното междудневно изменение е 1,6С (от средно 1,4С през есента /Септември / Октомври/ до средно 1,8С през трите зимни месеца). Най-изразеното междудневно затопляне се е случило през Октомври = 13,9С, най-изразеното междудневно застудяване е 9,8С (Декември)

вр. Мусала - средногодишното междудневно изменение е 2,0С (от средно 1,3С през Май до средно 2,7С през Януари). Най-изразеното междудневно затопляне се е случило през Март = 18,3С, най-изразеното междудневно застудяване е 15,1С (Януари)

*Общо взето по-големи застудявания от това в Белоградчик (посочен в данните горе) и в Трън (също с 19,0С) може би няма в страната. За Трън обаче е посочен само този единичен пример като екстремум от голяма величина.

*Може би се забелязват по-малките екстремуми на Сандански. Застудяването там (освен при с.з. нахлувания) е ограничено от планините, а по-ниската стойност при затопляне спрямо тези в страната може би се дължи на липсата на чувствителност на района при фьон, който е един от сигурните прични за много големи повишения

*Общо взето може да обобщим, че в страната по-големи средноденощни междудневни изменения се наблюдават северно от Стара планина, както вероятно и в планините (около и над 2,0С), а Южно от Балкана са под 2,0С, най-ниски в Санданско (Петричко) и Черноморието.
Метеорологична станция "Дупница" в югоизточната част на града, онлайн :
http://www.stringmeteo.com/stations/dupnitsa/
http://www.stringmeteo.com/stations/aut ... ?gen=t#sel

qvorsky
Регистриран: вт яну 31, 2012 5:56 pm

Денонощни температурни амплитуди.

Мнение от qvorsky » чет фев 16, 2012 7:54 pm

Здравейте! Интересно ми е колко е рекорда за най-голяма денонощна температурна амплитуда,измерена на територията на България и къде е постигнат рекорда. Според мен е някъде около Трън или Драгоман. В родното ми село Владиславци (на 8 км от Драгоман) си спомням,че доста често рано сутринта имаше дебела слана,а през деня ставаше над 20 градуса. Ако някой има информация моля нека да пише тук! :flourish:

Отговори

Върни се в “Рекорди, аномалии, екстремно време”