СТИХИЙНИ ЯВЛЕНИЯ ОТ БЛИЗКОТО МИНАЛО

Тук могат да се обсъждат теми, свързани с по-необичайни и интересни метеорологични явления (текущи и през минали години): стихийни явления, необичайно топли или студени периоди, мощни циклони и антициклони, обилни валежи...

Модератори: mmirro, Radoslav Petkov, ehh

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

СТИХИЙНИ ЯВЛЕНИЯ ОТ БЛИЗКОТО МИНАЛО

Мнение от Stringmeteo » пет апр 13, 2007 10:29 am

quittr написа:В Русе напоследък гръмотевици и порои има често, но градушка доста рядко.Миналата година за около 2мин имаше нещо ледено с големината на сугращица.Преди 4-5години имаше малко по-сериозна, но чак да побелее от градушка на живо не съм виждал.Това в Австралия направо ме разби, като дадоха как я ринат..... :D
Ами явно в София и силните градушки (както силните порои, често показвани по телевизията :lol: ) са сравнително често явление, което е обяснимо, тъй като обикновено има някаква връзка между причините за особено обилните конвективни извалявания и падането на градушка. Лично аз съм виждал май поне 2-3 пъти, откакто съм тука (8-9 години), градушка, която може да се рине (и един път съм изпуснал - в началото на юли 2003 :cry: ). Случая, който си спомням най-добре, е от май 1999. Тогава бях на квартира в Хаджи Димитър. Градушката падна в края на нощта, някъде около 5ч. Беше толкова силна и падна толкова много град, че наистина на места можеше да се рине и ледът се стопи напълно чак след обяд на същия ден. :o Всъщност, това за риненето често се получава поради натрупване на градовите зърна на определени места, а не че вали чак толкова много град. Тъй като ледът е по-лек от водата и плува, зърната му се носят от водните потоци и някъде (по ниските места или по някакви предмети, подобни на решетки) се натрупват доста повече от средното...

quittr
Регистриран: пет фев 23, 2007 8:46 am

Мнение от quittr » пет апр 13, 2007 10:59 am

Да но в Австралия казаха, че е имало до 1м! :shock: В София чак такова чудо нв вярвма да е имало.

wilkosz
Регистриран: вт яну 09, 2007 2:51 pm

Мнение от wilkosz » пет апр 13, 2007 11:27 am

Иване, не си единствен, и аз точно когато в Шумен се изля почти рекорден денонощен валеж 72 мм. на 11 септември 2003 г. се оказах в чужбина :( и го изпуснах. По същото време в Полша беше мрачно и мъгливо с лек ръмеж, и нищо повече, почвата беше суха.

Потребителски аватар
Weatherman
Регистриран: вт дек 12, 2006 1:20 pm

Мнение от Weatherman » пет апр 13, 2007 7:16 pm

Но най-големите порои с наводниния и разрушения трудно достигат до Младост, а обхващата централаната часта на града. Има много такива примери. Последният е от 27 или 28 юни 2006, когато падна покрива на Била в Хаджи Димитър, и бяха наводнени много мазета.
Pokrivut na BILLA padna pri burqta na 10 iuni, za koqto govorihme s Max(na 27 i 28 ne e valqlo). Taka i ne razbrah ot kakvo padna- ot mulniq ili ot silniq valej, no az mislq, che e bilo ot mulniq, zashtoto nad kvartala imashe neveroqtno silna grumotevichna deinost(edna ot nai-silnite, koito sum nabliudaval), daje tutenut beshe tolkova silen, che ne mojeshe da se ponasq i se nalagashe da si zapushvam ushite :? :lol: . Chuh i nqkolko grumotevici, za koito bqh pochti siguren, che sa padnali nqkude, a i po novinite si licheshe, che mqstoto okolo dupkata na pokriva beshe obgorqlo.
Simo, a burqta na 29 iuni 2004( Max i za neq spomena- qvno e imal kusmeta da bude tuk, kogato e imalo dosta silni i zapomnqshti se burii :lol: ) pomnish li q i kude si bil togava, za da napravim sravnenie za proqvlenieto i na razlichnite mesta. Mislq, che tova beshe nai-moshtonoto qvlenie, koeto nqkoga sum nabliudaval (ili pone pomnq). Vqturut tuk beshe tolkova silen, che se otdrupnah ot prozoreca, zashtoto beshe pred schupvane, valq grad, posledvan ot poroi(v kombinaciq sus uraganniq vqtur). Vidimostta beshe nai-malkata, koqto nqkoga sum nabliudaval pri valej ot dujd( takava pochti nqmashe). Chudno mi e kak se e proqvila tazi burq pri teb, a i yogimax moje da pomni :wink: .

wilkosz

Мнение от wilkosz » пет апр 13, 2007 7:54 pm

Бях в НИМХ докъм 15 ч., това е Младост 1, след това се прибрах в Младост 3, когато се разрази бурята на 29 юни 2004 г.
А миналата година също валя в София около 25 юни, когато са паднали 50 мм, но тогава не бях в София, пристигнах там на 27 юни, а преди това бях на 10-13 юни, когато всеки ден валеше.

simovremeto
Регистриран: ср яну 03, 2007 10:05 am

Мнение от simovremeto » съб апр 14, 2007 9:39 am

Първо за покрива на БИЛА:
За да са точни нещата - бурята беше на 23 юни петък следобеда около 13 - 14 часа. Доколкото си спомням, не бах на работа тогава, но за този ден на пръв поглед нещата изглеждаха стандартни - лабилизиране на въздушната маса от проникващ във височина студен въздух от северозапад, запад. Още от 10 часа над Софийско започна силна конвекция с образуване на мощна облачност и гръмотевичина дейност над Витоша. Постепенно облаците се съединиха и около 12 вече беше почти плътна, като гърмежите идваха от всички посоки, но най-силни и тъмно беше на северозапад към Надежда, Илиянци и в района на Бояна. Аз наблюдавам цялата история от Симеоново - над София и се вижда всичко. Валежът започва към 12,30 и бързо обхваща центъра, но вместо да продължи на югоизток да обхване Младост, облака седи в центъра и не мърда. При мен също идваха отделни вълнички, но нищо особено. А гледката беше жестока - на километър два под мене се виждаше стихията как помита всичко, а от силния дъжд видимостатта беше намалена. Така и не дойде до мен, а после разбрах, че слабо е закачила и Младост. Дори там валежът дойде от други облаци.
На следващия ден отново полето е подобно, но лабилността се е разширила на изток. В София цял ден нама нищо и си викам бре размина се, но към 19 ч започна силно облакообразуване, но този път над Източната част на града, където се изсипват 50 литра, а в Орландовци едва 2. Пради това, че не засяга центъра няма големи щети и несе отразява в медиите, въпреки че в Младсот положението е сериозно.
На 10 юни също валя добре, както и на 11, като за двете дена пад почти половината от месечната норма, но няма нищо съществено.

29 юни 2004 сега си припомних. И аз като Макс бях в Младсот 3, и наистина беше якичка, но се доближава до тази на 10 юни т.е. нищо особено - силни гръмотевици 25 литра за едни час и толкова. Доколкото днам в Слатина и на други места е валяло градушка, но не и в Младост 3.

Едно паметна за мен буря е отнов през юни о към 15, 16 2003 година. Прибираме се със съпругата от морето. На изток нищо особено, слабо развита купеста облачност. Като наближихме Пловдив на запад си личеще мощна-купеста с наковалня и към Пазарджик се изсипа, но нищо особено. После проверих 7 литра. След това имаше разпадаща се купеста облачност, докато не приближихме София. При спускането от Вакарел в посока запад беше тъмно като в ада, а присветкането в далечината само напомняше какво предстои. Като слезнахме към Нови Хан се видя че предстои нещо страшно. Беше затишие пред буря а напред се виждажше как идва бурята. Светкавиците имаха червеникав отенък. След малко се започна с едри капки, които прераснаха в порой от дъжд и градушка. Небето се сля със земята и нищо не се виждаше, а светкавиците блескаха отвсякъде. Всички коли бяха спрели, въпреки че беше магистралата около Църна Маца. Вятрът така се усилваше, ч мислех че ще отнесе колата. След 15 минути по отслабна и след малко тръгнахме към Младсот, където всичко беше потопено. Тогава отново са паднали около 25 - 30 литра, но съм сигурен, че там където нас ни удари е било повече.
Бури е имало много и ще има. Но понеже повеченто не засягат населени места остават не измирени и неоценени достатъчно. При почти всеки процес някъде има такива щормове.

Извинявам се за многото грешки но все пак бързаме :oops:

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб апр 14, 2007 11:34 am

В последните години се случиха няколко много силни гръмотевични бури с порои в Шумен.
20 юли 2002 г. около обяд беше тихо и горещо. След 15 ч. от изток хоризонта притъмня, идваше на запад (което става много рядко). Към 16 ч. валежът обхвана града. Получи се орографско задържане на облака и неговото активизиране точно над града поради засрещането с източните склонове на Шуменското плато. Валя проливно необичайно дълго, точно 2 часа се изливаше като изведро, до 18 ч. В тревните площи се образуваха големи блата. По информация от станцията в града по този процес са паднали 52 мм.
7 август 2002 г. към 17 ч. притъмня на СЗ, засвятка и закъгмя активно от същата посока. Дълго време облакът стоеше неподвижен, бавно ни обхвана привечер, но не отслабваше, валя много силно цяла нощ, до сутринта измериха 59 мм.
20 август 2003 г. до 14 ч. беше слънчево, тихо и горещо +34. Тогава започна развитие на гръмотевично-дъждовна облачност, наковални се заразпростираха от всички посоки. В 14.50 ч. заваля проливен дъжд, мощна валежна вълна заля града, дойде видимо откъм запад(но се е формирала почти над самия град-в село Новосел, разположено на 13 км. западно от града не е валяло нито капка). Валя 1 час, през това време облакът сякаш висеше над града. Стана много мрачно и тъмно, уличното осветление светна, около 15.25 ч. имаше градушка, на моменти се извиваше шквал и ставаше силно замъглено от валежа. Т спадна за час от +34 на +18. Токов удар прекъсна тока по същото време. Измерени са 45 мм. валеж. Беше слабоизразен студен фронт, който никъде другаде не причини съществени валежи, но точно над града активизира много силна конвекция.
На 2 юли 2005 г. си тръгвах от София с влака за Шумен. Към обяд над София притъмня, но като тръгвах още не валеше. Както се оказа, това беше денят в който започна много сложната обстановка довела до най-големите наводнения в страната от много години насам. В Искърското дефиле заваля. През целия път имаше валежи, и сякаш се движехме с валежа, на всяка гара току беше започнало да се излива дъжд, около Павликени бурята беше най-силна, нищо не се виждаше навън и беше много тъмно. Ниските облаци до Стражица се движеха откъм СЗ, а по-на изток в Търговище и Шумен от югоизток! Това показваше, че сме в циклон, че нещата тепърва ще се усложняват, че има двустранен пренос. В Шумен пристигнах привечер, също едва беше започнало да вали, не много силно все още. На 3 и 4 юли настана стихията, паднаха 110 мм. валеж, другаде и до 300 мм.

simovremeto

Мнение от simovremeto » съб апр 14, 2007 11:41 am

За 2005 може да се говори много. И за тогава 2 - 4 юли, и за началото на юни и 5, 6 август. А между тези обстановки имаше още няколко случаи на валежи от 30, 40 литра поне в София. Септември също донесе рекорди - в Шабла за 1 седмица паднаха повече от половината годишна сума на валежа. В София това е втората най-валежна година, а в Разград е рекордна с малко над 1000 литра. Макс, колко е годишната сума за Шумен през тази паметна 2005 г.

wilkosz

Мнение от wilkosz » съб апр 14, 2007 11:52 am

simovremeto написа:
Макс, колко е годишната сума за Шумен през тази паметна 2005 г.
И в Шумен годината е рекордна със своите 1064 мм. :wink: Старият рекорд е бил 996 мм през 1906 г. През септември паднаха 212 мм. От май до септември всеки месец сумата е над 100 мм, като през юли е близо до 200 мм. Нали бях пуснал статията, която беше точно по тази тема.

simovremeto

Мнение от simovremeto » съб апр 14, 2007 12:21 pm

Да ама не видях, годишната стойност, та затова питам. Иначе ив София от май до септември вкл. е над 100, но през септември малко над 100 и затова годишната не можа да мине 1000. Странното е, че тогава повече валежини проциси бяха в СИБ, но по орографски причини и ние намазахме добре. След СИБ тогава, където отклонението от средните е близо 200%, следват София и Враца със по 170.

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » съб апр 14, 2007 5:43 pm

За да са точни нещата - бурята беше на 23 юни петък следобеда около 13 - 14 часа.
Da, nai-nakraq izqsnihme neshtata. Mnogo si izpusnal tam na Simeonovo- burqta beshe jestoka 8) . Naistina gurmeshe ot vsichki posoki, no nakraq nai-mnogo pritumnq ot zapad. Malko sled kato burqta zapochna da se vihri i zavalq poroi, za malko sprq rqzko. Izlqzoh na balkona i vuv vsichki posoki v dalechinata sgradite bqha obhvanati ot poroi i ne se vijdaha, samo okolo men imashe "dupka" s diametur okolo 1 km, koqto ne beshe obhvanata ot valej(oblachnostta ne se e razkusvala, beshe si mnogo mrachno, no nad men sprq za malko). Sled kato doide vtorata vulna zapochna nai-interesnoto.
29 юни 2004 сега си припомних. И аз като Макс бях в Младсот 3, и наистина беше якичка, но се доближава до тази на 10 юни т.е. нищо особено - силни гръмотевици 25 литра за едни час и толкова. Доколкото днам в Слатина и на други места е валяло градушка, но не и в Младост 3.
Pri men ne beshe ot tipa "nishto osobeno". Kakto kazah, moje bi tova beshe edno ot nai-moshtnite qvleniq, koito sum nabliudaval. Pri porivite na vqtura ot prozoreca zapochnaha da se chuvat stranni skurcaniq i vibrirashe leko, sqkash dogramata shteshe da se otkurti i se naloji da se otdrupna :roll: . Valeshe izkliuchitelno silno, a na mnogo blokove imashe padnala mazilka, kogato izlqzoh sled tova.

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » нед апр 15, 2007 2:14 am

Hei, setih se za gradushkata v nachaloto na iuli 2003 (mai beshe na 5). Predi obqd beshe mnogo zadushno i napulno qsno. Oblachnost zapochna da se razviva chak sled 13.00 chasa. Mnogo burzo se uvelichi. Valq mnogo silen grad(edin ot nai-silnite, koito sum vijdal) s dosta prilichna golemina i pokri zemqta. Na mesta ostatuci ot led ostanaha dosta dulgo. Do stenata na bloka mi se beshe obrazuvalo neshto kato malka prqspa ot led i toi se stopi napulno chak sled okolo 2 chasa ! :o

Stringmeteo
Site Admin
Регистриран: пон авг 14, 2006 10:51 pm
Контакти:

Мнение от Stringmeteo » нед апр 15, 2007 2:26 am

Е, 2 часа е малко :wink: . Както описах по-горе, след една силна градушка в София (Хаджи Димитър) през май месец 1999г. (видях, че всъщност е била точно на 22-ри към 4 сутринта), ледът се задържа около 12 часа, макар че през деня беше почти напълно слънчево, с температура между 11 и 21 градуса... :roll:
Последна промяна от Stringmeteo на нед апр 15, 2007 2:48 am, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Weatherman

Мнение от Weatherman » нед апр 15, 2007 2:35 am

Vsushnost ne pomnq kolko tochno vreme se zadurja i napisah 2 chasa(zashtoto za pone tolkova sum napulno siguren), za da ne kaja nqkoq glupost. Samo si spomnqm, che beshe dosta dulgo. Kogato vsichko sprq izlizah navun(na mnogo mesta imashe vse oshte izvestno kolichestvo), a posle kato se vrushtah vse oshte imashe led i moje napulno da se e stopil mnogo po-kusno, no 2 chasa imashe 100%, a pochti sum siguren, che i dosta po-dulgo :wink:

wilkosz

Мнение от wilkosz » нед апр 15, 2007 7:26 am

Спомням си денят 8 април 1990 г. Към обяд заваля дъжд, следобяд бях на стадиона, от запад се оформи тъмен облак, от който заваля силна градушка, прекратиха футболния мач, теренът побеля.
После имаше още един случай на силна градушка, мисля че беше през май 1991 г., тя падна рано сутринта, до обяд имаше лед по земята.

Отговори

Върни се в “Рекорди, аномалии, екстремно време”