StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ТЕК. ДАННИ И СНИМКИ ЗА ВЪЗД. НА ВРЕМЕТО ВЪРХУ ЖИВАТА ПРИРОДА (2016-2019)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 35, 36, 37  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Фактически данни за времето
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Radoslav Petkov

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 10:01 am    Post subject:    Reply with quote

Вероятно това са приичните Agree / Thumb up

Вчера бях в Севрния парк. Имаше дървета "попарени" с все още зелени листя, които падаха интензивно парнати от ниските минимуми в края на септември. Обикновено тези процеси протичат по-късно (някъде през октомври средата към края) в послендите години.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nikolai kamburov

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 10:13 am    Post subject:    Reply with quote

Къде е толкова сухо... Laughing
Вероятно цветята пред блоковете още са живи, че дърветата ли ще съхнат от суша? Тва би се случило ако лятото не си бяхте минали месечната норма... влага си има надолу!
След няколко дена с минуси какво да стане... Листата умират. Някои години като няма студ сутрин и са издържали в Русе и до декември листата..
View user's profile Send private message AIM Address
lancelot

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 10:16 am    Post subject:    Reply with quote

Е ние доста очевидно говорим за листата, не за почвата Wink
Back to top
View user's profile Send private message
stratega

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 11:05 am    Post subject:    Reply with quote

nikolai kamburov wrote:
Къде е толкова сухо... Laughing

Айде да спрем с малоумните изказвания за места, на които не присъстваш лично, за да видиш какво е положението. Hmmm

Периодът без валежи със стопанско значение (>5 л/кв.м) за голяма част от ЗБ наближава 2 месеца и половина, респективно от началото на август. Други излизат от този период, само заради еднократни валежни суми, които са само малко над 5 литра (от порядъка 5-10 литра). Например София за два месеца и половина има само един валеж от 18,5 литра на 4-ти септември, Сандански - 9,3 литра на 15-ти август, Кюстендил - 10,9 литра пак от 4-ти септември, Пазарджик и Панагюрище преди да повали сега на 1-ви октомври имат 8,7 и 8,4 литра от август за Пазарджик и едно 11,4 литра за Панагюрище, септември там са на кръгла нула. Благоевград, Видин и Дупница са твърдо от началото на август без валеж >5 литра.

Това, че големите градове тук са осигурени със водоснабдяването при дълги сухи периоди, не означава, че такова е положението с малките населени места, от където не достигат новини. Селата около Благоевград проблеми с режими на водата има още от началото на септември. Вероятно така е и за много други населени места.

Юни и юли паднаха добри валежи, предимно юни 150-300% от нормата, но вторият месец беше по-слабо. Което ще рече-има някакъв процент от територията на страната, където единият месец беше доста валежен (150-300%), но вторият месец е на 80-120%, т.е не е повсеместно това покритие от големи валежи навсякъде, респективно тези райони усещат по-тежко сухия период.

А и нали знаеш, че говорим за % спрямо нормата, но когато тя е малка от порядъка на 40-60 литра например, дори и 150% не е някакво особено количество.

И на последно място още преди края на април и целият май всяко второ твое мнение беше каква мега гига ултра суша е в Русе и как всичко е изсъхнало.

nikolai kamburov wrote:
Навън е лято. Потя се, гадно е, има комари в парка и то супер големи... изобщо мазната част от лятото в града е налице. Странно, че още е април. 29гр днес макс. Вече 2-3 седмици все такива градуси мери Русе. Сякаш е юни. Всичко е супер сухо, не е валяло качествено от 1 април, а и тогава валя 6л само мисля. Батак...

Това си го писал на 23-ти април, при все че февруари и март в СИБ валежите са между 220-280% от нормата. Сега чиста математика - обясни ни как по дяволите за 23 дни при по-ниска средна температура Русе успя да изсъхне повече, отколкото тук за 2 месеца и 7 дни вече при по-висока средна температура. Още ли мислиш, че не е сухо и само така си пишем, колкото да не заспим. Deal Или когато не те касае лично е ок Hmmm .

Сори, но от всичко най-много мразя сушата и се ядосвам на такива безпочвени бръщолевения.
nikolai kamburov

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 11:20 am    Post subject:    Reply with quote

Окей, примемам мнението ти. И си прав. Няма какво да овъртам. Въпросът беше за тия листа. На мен ми се струва много по-възможно и логично да падат от измръзване след минусите и Т около тези минуси. Все пак казвам..."на мен ми се струва", защото няма как да знам със сигурност, вероятно някой по-разбиращ може да направи пълноправна оценка.
Ама такъв тип суша е имало и в минали години. Тя надали се отразява по някакъв особен начин върху листата на дърветата точно по това време на годината, при това че в дълбочина си има влага. Това се вижда и от язовирите в региона ви. Общо взето си прав, карате нормална суша като за тази част от годината. Която се задълбочава и ще продължи да се като гледам... особено на северозапад изглежда вече сериозно.
Извинявам се ако съм поел по-грубо, за мен това със сушата е просто пресилено и се хващам лесно .. Laughing
Пп: за щастие в останалите места в Бг количествата са под обичайните, но за сериозни проблеми не може и да се говори.
Victus

Location: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 1:33 pm    Post subject:    Reply with quote

Всеки си гледа в неговия двор. Grin smile На изток преваля добре, но в София нищо не капна. На Витоша и под дърветата е много сух повърхностният слой. Последно средата на юли до края на септември 2013-та сме имали такъв период. Обикновено след две-три седмици суша следва валеж. А сега набъбва антициклон на север. Ще ни се разминат хилядарките, ако не настъпи промяна.

Last edited by Victus on Sun Oct 07, 2018 3:24 pm; edited 1 time in total
Back to top
Geogri Zahariev

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 1:43 pm    Post subject:    Reply with quote

От няколко дни във Враца е едно и също.
Слънчево и почти тихо.
Сутрин е 7-8С, денем е до 20С.
Започна листопад.

Странна работа.
Хората определят "хубавото време" със слънчево и тихо. Лошото е "валеж и вятър".

Е, много хубаво не е на хубаво!
Back to top
Windy

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 5:42 pm    Post subject:    Reply with quote

Естествено. Ще ни излезе през носа това 100 дневно "хубаво" време.
FENIX

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 8:41 pm    Post subject:    Reply with quote

Потвърждавам и за тук, че пожълтяването е в по-напреднал стадий в сравнение с предни години по това време. Днес видях същата картинка с дърво и тук, но карах и не можах да снимам.
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo-kamera-melnishki-piramidi-webcam
Back to top
gosho97

Location: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 9:14 pm    Post subject:    Reply with quote

По темта за сушата да се включа и аз..
Значи днес бях в Благоевград, минах и покрай село Рилци, където станцията от 1ви Август до сега отчита под 10 литра общо валеж, също и бях в градовете Дупница, Кочериново и Рила. Всичките тези места видимо бяха подложени на много сериозна суша, целият пейзаж е жълт, личи си, че е измъчен от липса на каквато и да е влага. Направи ми впечатление, че и самата почва е някаква песъчлива, дори и планините са някакви странно голи, казвам странно, защото някак си съм свикнал да са обрасли, което ме навява на мисълта, че или този район по принцип е доста сух/май е така наистина до колкото имам наблюдения/, или са изсечени дърветата, примерно в Рила в района на Боровец сякаш не е така, в Родопите категорично не е. С една дума много е сухо в тоя район, ама много и спешно трябва да вали по-сериозно. В София сякаш не си личи така сушата, може би защото е голям град, примерно в околностите не съм ходил и там най-вероятно резултатите са видими. Общо взето в ЗБ положението е доста зле от към валежи, миналата седмица бях в Пловдив, тогава валеше и със сигурност валежите бяха със стопанско значение тогава, тоест в Тракия положението не мисля че е толкова критично. За Варна пък суша практически липсва, единственият сух период там бе през месец Август, за разлика от цялата страна през Септември там валя с количества около, че даже и малко над нормата, която специално за този месец не е особено голяма, този месец също имаше валеж, така че в крайният изток за суша и дума не може да става.
Back to top
blue

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 10:02 pm    Post subject:    Reply with quote

gosho97 wrote:
По темта за сушата да се включа и аз..
Значи днес бях в Благоевград, минах и покрай село Рилци, където станцията от 1ви Август до сега отчита под 10 литра общо валеж, също и бях в градовете Дупница, Кочериново и Рила. Всичките тези места видимо бяха подложени на много сериозна суша, целият пейзаж е жълт, личи си, че е измъчен от липса на каквато и да е влага. Направи ми впечатление, че и самата почва е някаква песъчлива, дори и планините са някакви странно голи, казвам странно, защото някак си съм свикнал да са обрасли, което ме навява на мисълта, че или този район по принцип е доста сух/май е така наистина до колкото имам наблюдения/,

Абе да ти кажа и аз това си помислих, като минах септември през този регион. Контраста беше голям, понеже пребродих цяла Южна България . До към Сапарева Баня , отчасти и Дупница беше едно, но вече на юг пейзажа си беше наистина отчетливо по-гол, пуст и жълт - дали наистина не е от почвата това или просто от по-голямата суша характерна за този регион? Hmm
Radoslav Petkov

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 10:20 pm    Post subject:    Reply with quote

Дупница навсякъде e добре обезпечено откъм гора и е "зелено" в града така да се каже, а в Рила гората на много места е гъста и висока и голите зони са малко. Не знам защо си останал с това впечатление.

Суша има в последните 2-3 месеца. Нормално е пейзажа да е по-жълт. Снимки от групата "Обичам Бистрица" от септември ;

Рила над Дупница :

Рила планина над градовете Рила и Благоевград май наистина е по-гола, но и там има зони с голяма гора (Рилски Манастир, Парангалица и т.н.)

Относно сушата. В Дупница за псоледните 2 месеца и отгоре са паднали само 6 л/м2 валеж. Годишната сума до момента е 571,7л м/2 което е около средното количество за много станции в страната, че и повече от станции в северна и източна бг, така че не можем да говорим за нещо кой знае какво като огодишна сума :

https://www.stringmeteo.com/synop/prec_year.php?year=2018&month=1&len=12&ord=sum&submit=ПОКАЖИ#sel

В Сандански е 404,1л , но там и нормата е по-малка.

Съвременния климат ЮЗБ си има дорбо овлажение. Има засушавания, които са характерни за климата у нас. В ЮЗБ са често явление по това време на годината, но не чак в такива мащаби. Запоследните 9 години годишната сума в Дупница е 758л/м2, Кюстендил 622 л/м2, Благоегврад 627 л/м2 (числото за БЛг е леко относително, защото имам малко дупки за попълване), Сандански 552 л/м2, София - Младост 670,5 л/м2. Колко е сух района нека всеки сам да си направи изводите, норми за валежи има тук ;

https://www.stringmeteo.com/synop/bg_climate.php
Back to top
FENIX

PostPosted: Sun Oct 07, 2018 11:16 pm    Post subject:    Reply with quote

В никакъв случай районът не е гол, нито е сух. Има си много добра растителност. Сандански и района са потънали в зеленина. До самия център на града се спуска широколистна и иглолистна растителност посредством един от най големите градски паркове в страната, чиято растителност по естествен път е свързана с Пирин. В северната част на града до самия град се спуска и боровата гора от планината. Покрай реката си има постоянна естествена влажност. Единствено по сухи изглеждат западните склонове на Осоговско-Беласишката верига и то в частта и при Огражден, Малешевска, Влахина и тн. Но това е само по по крайните им западни склонове, навътре в тези планини си гъмжи от гора. Още един показател за коментиране без познаване на района.
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo-kamera-melnishki-piramidi-webcam
Back to top
dodo

Location: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

PostPosted: Mon Oct 08, 2018 11:48 am    Post subject:    Reply with quote

Ето няколко кадъра от зеленчуковата ни градина в двора и част от самия двор:

Напръсканата и изгоряла от препарат през август трева в тази част на двора така и не тръгна Laughing

За градината изобщо нямам идея как ще се прекопае с права лопата за зимата в този вид, ако не завали качествен дъжд в близко бъдеще Grin smile

Някак си пейзажът навън е юлски. Хоризонтът е в мъглявина денем, трева суха, почва с пукнатини... Като в големите летни горещини... Абе е*ало си е мамата Laughing
nikolai kamburov

PostPosted: Mon Oct 08, 2018 8:12 pm    Post subject:    Reply with quote

Додо, точно по това време на годината е нормално пейзажа да е такъв. Сух и жълт. Наистина има суша при вас. Но климаттично сега падат най-малките месечни количества, тревите умират, от дърветата окапват листата, пейзажа става съсухрен и това е окей. Наистина има суша. Но е много по добре сега да е такова пред това да е зелено и сочно. Няма смисъл от това октомври. Едни 50л биха оправили положението, защото в дълбочина има влага. Дано дойдат скоро... Agree / Thumb up
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Фактически данни за времето All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 27, 28, 29 ... 35, 36, 37  Next
Page 28 of 37

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе