StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ
Goto page 1, 2, 3 ... 32, 33, 34  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Хоби - музика, градина, фотография...
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bismarck

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:06 am    Post subject:    Reply with quote

Понеже видях, че периодично се включват познавачи на материята тук, един бърз съвет, ако и който има желание да ми даде:
Трахикарпусът ми 60-ина см стъбло, метър и 40-50 см с листата, ще бъде засаден на постоянно място през март.
Трябва ли да изчакам удовлетворяването на някакви изисквания за почвена Т, за да не го прецакам, че бих вил като ранена в сърцето пантера, както казва поетът. Cool
Намеренията ми са да изчакам 2-3 дни с въздушна Т над 10 градуса, за да съм сигурен, че тая на почвата няма да е по-ниска от 3-4 градуса, да изкопая яма с дълбочина поне метър -метър и 20, метър и 40, да разположа смес от почва(песъчлива и достатъчно аеро и водо-пропусклива по принцип на село) и оборска + комплексна тор. Трамбовам добре до нивото на долната част на корените и засаждам от саксията в земята.
Някакви тънкости, които трябва да спазя?

Last edited by bismarck on Tue Feb 16, 2010 11:09 am; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:08 am    Post subject:    Reply with quote

Без да разбирам и бъкел от трахикарпуси, само една вметка - на дълбочините, за които говориш, повишението н температурата би закъсняло спрямо това на въздуха с доста дни, да не кажа седмици Wink ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
bismarck

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:11 am    Post subject:    Reply with quote

ненене!
Тия дълбочини са си за бъдещия растеж на корените, едва ли ще стигнат там преди май-юни. Това си е предварителна подготовка, за по-бърз и запасЕн растеж, инак дълбочината на засаждане няма да надвишава 40 см, разбира се.
За банана далаверата е друга: там ямата ще е по-плитка, но широка. Палмите инжектират надълбоко корени, за да търсят вода, научени от тропиците, бананите- по повърхността, тия екваториални чеда. Поне тъй твърди литературата и аз ще се съобразя с нея, ако не получа друг съвет. Бананът едва ли ще иде на открито преди края на Април, дори Май, стига да има място още в стаята, щото като си спомням как растеше на мизерния ноемврийски ден на моя почва, бедна ми е фантазията на 13-14 часово слънце. Cool
Back to top
paceko

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:19 am    Post subject:    Reply with quote

Общо взето ще процедираш правилно.Може би няма нужда да се изморяваш с дупка 1/1м.(почти можеш да засадиш Боабаб вътре Smile )Достатъчно е ,да е малко по-широка от саксията.Но ако ти се копае-няма лошо.Не прекалявай с торенето,отслабва студоустойчивоста.Поливане лятото,от ноември нататък -не.Успех!Мислиши за зимна защита?
Back to top
Voivodata
Guest

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:24 am    Post subject:    Reply with quote

Аз пък се обръщам с един апел към познавачите тук на материята "разстениевъдство" !Laughing Та тънкото ми намерение е през пролетта да доразкарам грозните колове на двора на вилата,да сложа хубава пръст,да сложа райграс, абе да си направя едно хубаво паркче ,което ще се пада паралелно до метеопарка ми и ще е с размери 10м. на 23м./толкова ми остана празното място в двора/!Следователно за да е по-джиджи биджи работата ще искам да засея тук таме някое дръвче/като декоративните/,некое храсче и т.н.,но не трябва да са много високи,да са красиви,НО и най-големия проблем-да са студоустойчиви,сещате се защо! Laughing
Понеже не съм се разтършувал в нета за видове разстителност ще съм благодарен на предложения!Това паркче ще се вижда и всъщност на уебкамерката,така че мислете какви ще ми ги предложите! Laughing
Back to top
bismarck

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:25 am    Post subject:    Reply with quote

Е, как без зимна защитаSmile Все пак -19 не е шега работа, макар да имам основания да смятам, че ще е веднъж на 4-5-6 години...
Макар, че аз ще приготвя материалите и ще я активирам едва при изгледи за падане под минус 7-8 градуса на Т на село, или, да речем някой много обилен тежък сняг(по-вероятно) за да не и начупи листата. Просто палмички гледам от година и половина, но все някакви бебета са още(макар да растат много добре), но като се сдобих с тая, усетих магията, която има истинската, голяма палма. Не може да се опише с думи:трябва да седне в сянката и човек и да пийне кафе или бира, за д а я усети.
Back to top
paceko

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:41 am    Post subject:    Reply with quote

Да ,така трябва.Защитата да се практикува само през най-студените периоди.Благодаря на бога ,че маето парцелче се намира в "мек" район ,защото иначе живея в София и не мога да търча да завивам и отвивам.....иначе много си прав,голямо ГУСТО си е да попиеш огнена(шотландска вода),под собствените си палмички ,кипариси,маслина,нар и т.н. Cool
Войвода,прати ми снимки на парцела(без сняг,че се стресирам) и размерите + ориентацията (север,юг) +абсолютни минимални.Ще измислим нещо.
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:43 am    Post subject:    Reply with quote

Абе, тука нещо много замириса на "хоби" Laughing . По-късно може да отворя подходяща тема в съответния раздел...
Back to top
punk

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:49 am    Post subject:    Reply with quote

Да,отвори.Идеята е супер.
Back to top
Voivodata
Guest

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 11:50 am    Post subject:    Reply with quote

да,яка темичка ще е "Хоби"! Laughing
paceko, на камерата виждаш парцелчето,но грубичко,като камерата гледа на Изток,т.е. по дължина е Изток-Запад,а на ширина е следователно Север/вляво/ -Юг/вдясно на камерката/!
Ще потърся снимки на дворчето и ще постна тук!Проблема е ,че точно тук навява из цялия двор по над 1.5м. ,до 2м.... Crying or Very sad
Back to top
bismarck

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 12:07 pm    Post subject: ОТГЛЕЖДАНЕ НА ТОПЛОЛЮБИВИ/ ЕКЗОТИЧНИ РАСТЕНИЯ    Reply with quote

Понеже Стринг си направи устата, ама явно не му остана време на момента, отварям я аз.
Палмите(1 по-сериозна и множество бебета) прекараха зимата без поражения. Въпросните са основно финикови и трахита, имах Ливингстън-ка, но май е умряла, като я гледах последния път. Бе в същото помещение с другите, но околонулевите Т очевидно не и понесоха, РИП. Последния факт е малко странен, щото бананът издържа почти без видими поражения, както и да е.
Освен големия банан има няколко по-малки, декоративни, те са в София засега.
Имам от септември и един ананас, засаден от плод, който също е тук, вероятно ще го изнеса на открито едва април-май, в по-голяма саксия, зимата се развива добре. Засаден е от плод, като новите листа развиха способности да бодат, тяхната...! Laughing
Октомври една девойка ми натресе и две авокадо-та, засадени от семки, на месец-два. Родеят се с банана по виталност и при околонулеви Т листата им увисват към стеблото по късащ сърцето жален начин, но с повишаватето на температурата до 8-10 градуса живват все едно нищо им няма.
Това е засега, ако някой има акъли, съображения и съвети или опит, нека казва.
Back to top
bismarck

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 12:10 pm    Post subject:    Reply with quote

А, стринг, вкарай другата тема в тая или обратното, както решиш, д ане станат много
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 12:14 pm    Post subject:    Reply with quote

Коя в коя да вкарам??? Confused
Back to top
bismarck

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 12:15 pm    Post subject:    Reply with quote

Пуснах една "топлолюбиви растения" преди да си създал тая, а е излишно подобно роене, няма смисъл, нека е в тая като мнение.
Back to top
Voivodata
Guest

PostPosted: Tue Feb 16, 2010 1:22 pm    Post subject:    Reply with quote

Paceko,ето долу-горе снимка ,на която се вижда зоната за бъдещия мини-парк-от пътеката до дъждомера отдясно,където са коловете! Laughing
http://gardemaister.snimka.bg/experiment/meteopark.431345.15944921.big
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Хоби - музика, градина, фотография... All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 32, 33, 34  Next
Page 1 of 34

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе