StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

Защо сме такива икономически "оръфляци"?
Goto page 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Икономика
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Thu Nov 15, 2007 2:28 am    Post subject: Защо сме такива икономически "оръфляци"?    Reply with quote

Quote:
България е на 33-то място сред 40 европейски страни по покупателна способност на населението. Средната покупателна способност на българите е 2453 евро, като страната ни е изпреварена от Турция, която е класирана на 31-во място с 3128 евро и Румъния с 3036 евро. Средното ниво в Европа е 11 998 евро на жител, сочи проучване на германския институт GFK, цитирано от македонската телевизия А1 и БТА.

От балканските страни най-висока е покупателната способност на Гърция, която заема 18-то място в Европа с 12203 евро. Словения пък е двадесета с 8851 евро. 29-та позиция заема Хърватия, като покупателната способност на хората там е 4565 евро. Сърбия е на 30-то място с 3227 евро.

След България се нареждат други три държави от региона - Черна гора с годишна покупателна способност от 2338 евро, Македония е на 35-то място с 2069 евро, а Босна и Херцеговина е 36-та с 2033 евро. Албания пък заема 38-ма позиция от 40 изследвани европейския страни с покупателна способност от 1599 евро.

Най-богати са Швейцария и Лихтенщайн с покупателна способност от 27 521 евро, следва Норвегия с 24 993 евро и Дания с 21 521 евро, а най-бедна е Молдова с 685 евро. Най-голям скок отбелязва Ирландия, в която покупателната способност от 2003 г. е нараснала с 30 процента на 22 207 евро.

Това направо няма нужда от коментар...

Last edited by Stringmeteo on Tue Oct 11, 2011 12:35 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
petet
Лято е ;)

PostPosted: Thu Nov 15, 2007 2:54 am    Post subject:    Reply with quote

Да така си е!Сърбия и Румания по-напред Shocked Shocked Shocked

ШОК И УЖАС

A КАКВО Е "оръфляк"?
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed May 07, 2008 11:41 am    Post subject:    Reply with quote

А в същото време си имаме местни олигарси с прилични цифри във вид на богатство...
Quote:
ТИМ задмина по богатство Божков
Христо Ковачки слага в джоба си петролни босове. Тримата съдружници от Варна въртят 2,5 млрд. лева

http://www.varnacity.info/business.php?page=news_show&nid=12843
Back to top
ASENOV

PostPosted: Wed May 28, 2008 11:03 pm    Post subject:    Reply with quote

http://news.ibox.bg/news/id_1470085293 Off topic Bow down
Back to top
View user's profile Send private message
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Sat May 31, 2008 10:28 pm    Post subject:    Reply with quote

Gladiator wrote:
Кути побърка ли се? Shocked После какво ще ядем турски домати и краставици ли?

Ти какви домати мислиш, че ядем сега??? Да си видял някой в България да се занимава с физическа работа в последните години? Търговия, майка, търговияяя... Laughing Laughing
А и мафиотите като се намесят и почнат да изкупуват за без пари, съвсем убиват желанието и на последните ентусиасти...
Back to top
quittr

PostPosted: Sat May 31, 2008 10:34 pm    Post subject:    Reply with quote

Точно така. Laughing Даже и аз си помислих да го кажа, но...Все пак не съм 100% сигурен.
Back to top
ASENOV

PostPosted: Sat May 31, 2008 11:31 pm    Post subject:    Reply with quote

Не производство има,ама няма кой да чете Laughing Тук категорично не си прав,ако се осланям на годишни статистики и информации. България си е типично селскостопанска страна,макар селското стропанство да бележи удапък в последно време главно заради непосилните условия по производство днешно време гранирани на всичкото отгоре със свръх ниски изкупни цени на вътрепния пазар за сметка на евтините гръцки и турски боклуци,които нямат качество.Аз лично ям домати краставици собствено прозиводство Wink Wink Wink .Естествено нашите зелнчуци се изнасят за чужбина,защото са качествени,но не всеки може да вреди,трябва да имаш сертификат и тнт.,не на село да гледаш домати и хоп на пазара,вече има многоголеми изисквания.И въпреки всичко България ще се развива в тази област няма накъде иначе.До скоро сме били в челните класации в света по рпизовдство на домати и краставици на човек от населението,но увии.....Работи се по въпроса,сключват се различни сдружения,единствено едни стабилни изкупни цени на селскостопански продукти,както и кредитиране и финансиране на производотелите ще ни върне на вътрешния пазар...
Back to top
wilkosz

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 11:50 am    Post subject:    Reply with quote

Gladiator wrote:
Русе е най-красивият град в България!
http://vbox7.com/play:0446e66b http://vbox7.com/play:c0c5b72f

Напълно съм съгласен! Тези дни бях там и съм много впечатлен. Европейски уреден подреден град, като се започне от ЖП гарата, мине се през кварталите и особено центъра. Но дваж по-впечатлен съм от Румъния, която както видях ни е задминала с десетки години! Тъжна констатация за нас, но факт. Дръпнали са страшно много, и като си помисля колко зле е България на вид, ме обхващат комплекси, но се радвам за румънците, които по всичко личи са поставили нещата на здрава основа.
Back to top
quittr

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 11:56 am    Post subject:    Reply with quote

Е да Русе за българските стандарти е добър град, но за европейските едва ли.Не съм ходил никъде извън България и незнам, но ето, че и Румъния много ни задминава, а каква е била 90-те...

Last edited by quittr on Mon Jun 02, 2008 11:57 am; edited 1 time in total
Back to top
simovremeto

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 12:06 pm    Post subject:    Reply with quote

quittr wrote:
Е да Русе за българските стандарти е добър град, но за европейските едва ли.Не съм ходил никъде извън България и незнам, но ето, че и Румъния много ни задминава, а каква е била 90-те...

Русе по изглед и на мен ми е фаворит, следван по петите от Варна, но ако прибавим на Русенци комарите и якия пек, а на Варна морето везните се накланят на изток, но все пак признавам,че Русе по отношение на облик в центъра поне е доста добре.
Back to top
ASENOV

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 12:06 pm    Post subject:    Reply with quote

yogimax wrote:
Gladiator wrote:
Русе е най-красивият град в България!
http://vbox7.com/play:0446e66b http://vbox7.com/play:c0c5b72f

Напълно съм съгласен! Тези дни бях там и съм много впечатлен. Европейски уреден подреден град, като се започне от ЖП гарата, мине се през кварталите и особено центъра. Но дваж по-впечатлен съм от Румъния, която както видях ни е задминала с десетки години! Тъжна констатация за нас, но факт. Дръпнали са страшно много, и като си помисля колко зле е България на вид, ме обхващат комплекси, но се радвам за румънците, които по всичко личи са поставили нещата на здрава основа.

Къде по-чточни си ходил в Румъния?В Румъния са уредени само по-големите градове и столицата,селата им са по-зле и от нашите,да не говорим за по-малките градове.А че Русе е европейски град е така,но заплатите не са европейски....В Румъния ни минават по стандарт и простотия нищо повече,даже имат по-зле устроена инфраструктура.
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 12:54 pm    Post subject:    Reply with quote

Аз също съм бил в Румъния два пъти за по няколко дни (втория път - преди точно една година). Мога да кажа, че не са по-добре от нас като цяло. Заплатите... заплатите също не са кой знае колко по-високи. Вярно, че май са ги вдигнали доста в някои проблемни за нас области (примерно - държавна администрация и преподаватели), но като цяло по официална статистика не са кой знае колко над нашите. Освен това, много вероятно е при тях да има малко по-малко сива икономика, т.е. по-малко заплати, давани под масата (и неотчитани от статистиката, както става при нас).
Относно инфраструктурата, миналата година пропътувах общо над 1500км в Румъния, както по-второстепенни, така и по главни пътища и... изобщо не съм впечатлен. Няма нужда да уточнявам - едва ли има смисъл да описвам нашите проблеми, а някои неща там даже са по-зле, например къщите по селата (както и някои - малко по-добре, но...). Много от така наречените красотии на Букурещ са нищо повече от един кич (чувал съм такова мнение и от румънци), до голяма степен наследен от грандоманщината на Чаушеско. Така че, трудно някой може да ме убеди, че сме видимо по-зле от Румъния...

Тези неща обаче май не са за тази тема Hmm ...
Back to top
wilkosz

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 1:14 pm    Post subject:    Reply with quote

Май не сте ходили скоро там. Те са дръпнали в последните 2 години неимоверно много. Видях с очите си и никой не може да ме разубеди. Добре, минал съм по оживен път и големи градове. Хайде що не сравним София? Нали е голям град? София е една жалка гледка в сравнение с Букурещ! Минете от центъра до Орландовци и ще се насладите по пътя на "красоти", толкова подтискащ район няма дори в Шумен! В Младост е друга дивотия-настроени без никаква хармония сгради, мръсотия... Не видях ни една разрушена сграда край пътя в Румъния, тук видях още като влязох на българска територия. И мръсотия! Да сте виждали някой да минава да събира боклуците край пътя? А там видях и не един. Абсурдите на Чаушеску са си абсурди, ама имат архитектура стара...
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 1:40 pm    Post subject:    Reply with quote

Е, мръсотия = простотия, за този показател не мога да се изкажа категорично. По принцип аз съм поддръжник на тезата, че българите сме доста големи мърлячи в много отношения, но... не знам, точно за това сравнение с румънците нямам достатъчно добра база Hmm .
Имай все пак едно наум, че по време на екскурзия едва ли са ти показали най-мръсните райони на Букурещ, примерно...
Back to top
quittr

PostPosted: Mon Jun 02, 2008 2:09 pm    Post subject:    Reply with quote

Аз пък в София боклуци не видях. Rolling Eyes Тука виждам само като има вятър.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Икономика All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 40, 41, 42  Next
Page 1 of 42

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе