StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА (любителски) АВТОМАТИЧНИ СТАНЦИИ
Goto page 1, 2, 3 ... 94, 95, 96  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Автоматични станции
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Бял облак

PostPosted: Wed Mar 09, 2011 10:52 pm    Post subject: РАЗПОЛОЖЕНИЕ НА (любителски) АВТОМАТИ    Reply with quote

Сега ще постна две снимки на моята АМС в с. Гложене (Врачанско), за да се види стандартното разположение на стандартната метеорологична клетка сред широкия, слънчев и проветрив двор, както и монтирания на висока 7,5м над земята мачта в най-добрата част на двора, отдалечена от високи прегради. Тук има и текстово описание на долните снимки, което направих преди време.
http://media.snimka.bg/8212/022679568-big.jpg?r=0 - клетката (този кол, който стърчи до клетката е стария ми ветропоказател, който обаче вече е премахнат оттам след поставянето на по-високата мачта).
http://media.snimka.bg/8212/022679519-big.jpg?r=0 - ветромерът

Да допълня с още малко зимни снимки:
Поглед от ЮЮИ към ССЗ - вдясно от клетката на 10-тина метра стърчи ветромера, висок 7,5м
От изток на запад
и от СИ на ЮЗ и още една в почти същата посока.

Last edited by Бял облак on Thu Jun 26, 2014 5:28 pm; edited 2 times in total
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Voivodata
Guest

PostPosted: Wed May 18, 2011 9:41 pm    Post subject:    Reply with quote

Представям ви с малко закъснение метеорологична станция с.Страшимирово, Варненско.
Това което трябва да се знае за станцията е , че тя до голяма степен отговаря на климата в равнината, в която е разположен и град Варна, като от Север е Франгенското плато с височина средна около 300м.н.в., а от Юг е Моминото плато с височина над 200м.н.в. По дължина на равнината от изток на запад , т.е. от морето навътре около 20км се простира Варненското езеро и с. Страшимирово е едно от селата по неговото крайбрежие.Самата станция е разположена в частен имот, като надм. височина и е около 36 м.н.в., в северната , малко възвишена част на селото.На север от селото има полета с надм. височина до около 60-80м.н.в. , като после е равнина с подобна височина и оттам на около 10-на км започва Фрнгата.Района като цяло е характерен с постоянно мъгливо време, като по коритото на езерото транспорта/автомобилния/ много често е силно затруднен.Почти всеки път идвайки от централен квартал на града посока кварталите около езерото се вижда как ниското тъне в мъгла.

За разположението метеодатчиците вече казах в друга тема, но с 2 думи е следното- метеоклетката е на около по 7-10м. от сгради, като къщатра от север е по-масивна и дълга и прави като "заслон" на течението ако то е от северна четвърт.Веромера е ок, няма какво да му пречи.Като цяло от досега изминалите дни с измервания мога да кажа ,че те са логически издържани, като имам резерви/около 10-20% съмнения/ , относно максимумите заради този север заслон..
Станцията отразява времето в равнината, но доста често не е под въздействието на морското влияние, което я прави интересен пункт/поне за мен/!Датчиците са огрявани от слънцето цял ден , може би с изключение на периода след 19ч....

-Снимка от гугъл ърт:
http://media.snimka.bg/8633/023521764-big.jpg?r=0
-Снимка на юг-вижда се езерото , селото и на юг височините:
http://media.snimka.bg/8633/023521781-big.jpg?r=0
-Полетата на север :
http://media.snimka.bg/8633/023521792-big.jpg?r=0
-ветромера на покрива на къщата:
http://media.snimka.bg/8633/023521800-big.jpg?r=0
-поглед юг-север:
http://media.snimka.bg/8633/023521831-big.jpg?r=0
-уебкамерата предва това:
http://media.snimka.bg/8633/023521831-big.jpg?r=0
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed May 18, 2011 9:54 pm    Post subject:    Reply with quote

Agree / Thumb up
Не че това е единствената възможна болка в случая, но би било добре да се забели (може и с вар) поне близката до клетката част от дерека Wink ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Voivodata
Guest

PostPosted: Fri May 20, 2011 11:28 pm    Post subject:    Reply with quote

...

Last edited by Voivodata on Fri Jun 15, 2012 10:51 pm; edited 1 time in total
Back to top
simovremeto

PostPosted: Fri May 20, 2011 11:57 pm    Post subject:    Reply with quote

Браво, Войводо, екстра местенце и дворче. Много ме кефи гредата за ветромера. Кажи как я направи и дигна. Ейвала Agree / Thumb up Agree / Thumb up Agree / Thumb up
Back to top
View user's profile Send private message
Voivodata
Guest

PostPosted: Sat May 21, 2011 8:19 am    Post subject:    Reply with quote

Симо, не те съветвам да я правиш като мен!Аз я направих, като исках да съединя 2 дървени греди с размери 4м. дължина всяка, а дебелината е 10Х10см.С помощта на железни профили захванах гредите, като профилите са с дължина 1.5м. , т.е. по 75см захват на греда, по 4-те ръба на гредата по 1 профил, като на всеки профил бях направил по 8 дупки за винтове.
Ето как изглежда:
http://media.snimka.bg/4551/015356675.jpg?r=0

Ето и албума на метеопарка ми:
http://gardemaister.snimka.bg/experiment/meteopark.431345

Защо казвам ,е не те съветвам да правиш мачтата от дърво- защото като се загледах миналата година в нея, установих че има леко усукване на дървото в следствие на въздействието на метео явленията като дъжд, топло, студено, вятър и т.н.Може условията при мен да са повлияли в повече, но като цяло смятам че дървото е уязвимо, особено ако е с подобни размери.

Забравих да кажа, че вместо да се получи 8м. мачта накрая реалната и кота се оказа 5.40м., защото не можах да я изправя в дупка с дълбочина 0.6м., отрязах 2м.от едната греда, останаха 6м., 60см в земята и = 5.40м. Very Happy
Back to top
simovremeto

PostPosted: Sat May 21, 2011 10:17 am    Post subject:    Reply with quote

Ами така става. Затова според мен една метална тръба ще ти свърши перфектна работа. Само трябва да я опънеш с въжета, за да не се пречупи. Всички станции, които съм монтирал са с метални тръби и до сега вече 4 години няма проблеми. Само първата понеже не бях сложил въжета се пречупи при 34 метра в секунда, но от тогава парен каша духа Coffee
Back to top
View user's profile Send private message
Бял облак

PostPosted: Sat May 21, 2011 11:25 am    Post subject:    Reply with quote

Симо, а за тия 4 години има ли попаднали мълнии върху тези метални тръби?
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Sat May 28, 2011 8:06 pm    Post subject:    Reply with quote

Ето къде вече седи електронния дъждомер (горе в ляво). За сега не е губил обхват след като днес добавих по-дълга дъска в ролята на "тераса". Долу в дясно (синята кофа) е контролния дъждомер, който може да го преместя в близост до електрониката, но следващият път ще му мисля ново место (ако). Следващата стъпка ще е ветромера, може би ще го издигна на място, до клетката както е в момента, но на по-високо.
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Sun Jun 19, 2011 5:31 pm    Post subject:    Reply with quote

Ванка (Кросче), позволи няколко съвета - пък в крайна сметка ти решаваш. Виждам че си много сериозен, похвално за възрастта ти, много си изобретателен и любознателен. Хареса ми това което си направил, много при това (сам или с помощ, няма значение!). Много гъзарски стълбичкиAgree / Thumb up

Направил си най-сложното, конструирал си клетка с някакви жалузи. Сега ако ме чуеш поне малко всичко ще е перфектно от любителска гледна точка. Жалузите ти са много редки и са единични. Вижда се на снимката :

Двойно дъно нямаш и вратичката не е жалузена, но и това ще се превъзмогне АКО - Задача номер 1 е да намериш материал за вътрешни жалузи. Трябва да ги закрепяш под 90 градуса спрямо външните. Така като гледам трябва да са по-тънки от външните, но по-дълги, за да компенсира големите отвори (разстояния) на външния жалуз. Общо взето трябва да ограничиш дори влизането на светлина вътре - като хлопнеш вратичката да става тъмно вътре. Боя се обаче че спрямо така застопорените външни, монтирайки по-дълги вътрешни няма да остане пространство за разполагане на толкова уреди в импровизираната клетка, но струва ми се по-добре от нищо. Това временно докато си направиш по-хубава клетка с по-гъсти двойни жалузи, по-големи размери, двойни покрив и дъно. Покрива казваш че е двоен, но долната му хоризонтална част трябва да има някакви дупки (от бор машина) за вентиалция (не се вижда дали има от снимката), стига обаче външния да е надежден и да защитава добре вътрешния. Това по клетката.

Когато направиш това, бих искал да снимаш някъде от по-високо целия си двор, или по-конкретно по-окритите части от растителност, възможно най-далеч от сгради, за да видим къде би било най-добре да разположиш оборудването на слънце и на 2м височина. Харесва ми мерака ти и недей да го погубвашAgree / Thumb up
Back to top
Voivodata
Guest

PostPosted: Sun Jun 19, 2011 6:19 pm    Post subject:    Reply with quote

...

Last edited by Voivodata on Fri Jun 15, 2012 10:52 pm; edited 1 time in total
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Sun Jun 19, 2011 6:27 pm    Post subject:    Reply with quote

Чак сега забелязвам, че клетката ти е ориентирана със 180 градуса отклонение спрямо правилната посока Laughing . Е, това не е кой знае колко фатално, предполагам, макар че може да води до някои леки сезонни отклонения с +/- десети от градуса. Иначе, от доста време се каня да ти предложа да отремонтирам покрива на клетката ти безплатно, привеждайки го към по-усъвършенствания вариант, внедрен при по-късните клетки - ако искаш де. Това може да стане след около месец (или с по-малка вероятност и в началото на Септември), когато ще бъда отпуска и има някаква вероятност да имам път към Варна...
Back to top
Voivodata
Guest

PostPosted: Sun Jun 19, 2011 6:32 pm    Post subject:    Reply with quote

И Сашо ми каза ,че клетката /отвора и/трябва да гледа на Север , но така и не разбрах какво е значението? Hmm За идеята да сменим покрива ок, но трябва да стане като си във Варна и да ми носиш другия.Хем ще дойдеш на метеопарка ми... Laughing
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Sun Jun 19, 2011 6:39 pm    Post subject:    Reply with quote

Ами значението е, че при сегашното положение по-лесно (като цяло, средно взето) слънчеви лъчи могат да се промъкват под горния покрив, нагрявайки малко повече (средно взето) въздуха в пространството между него и долния покрив и... Абе, възможно е до 2-3 десети завишение само заради това в някои моменти от деня, при слънчево време, според мен, особено при тази конструкция на горния покрив Embarassed (малко по-постен откъм размери). Така или иначе не е болка за умиране, а за смяната - значи ще стане със сигурност, стига да имам път към Варна. Ще имам обаче малко работа на място (пробиване на няколко отвора с дрелка, закрепване на 4-те нови части с винтове, слагане на нова ламарина отгоре и боядисване), така че ще ми отнеме сигурно към 1 час...
Back to top
Vanio Yanev
Guest

PostPosted: Tue Jun 21, 2011 2:04 am    Post subject:    Reply with quote

Radoslav Petkov wrote:
Ванка (Кросче), позволи няколко съвета - пък в крайна сметка ти решаваш. Виждам че си много сериозен, похвално за възрастта ти, много си изобретателен и любознателен. Хареса ми това което си направил, много при това (сам или с помощ, няма значение!). Много гъзарски стълбичкиAgree / Thumb up

Направил си най-сложното, конструирал си клетка с някакви жалузи. Сега ако ме чуеш поне малко всичко ще е перфектно от любителска гледна точка. Жалузите ти са много редки и са единични. Вижда се на снимката :

Двойно дъно нямаш и вратичката не е жалузена, но и това ще се превъзмогне АКО - Задача номер 1 е да намериш материал за вътрешни жалузи. Трябва да ги закрепяш под 90 градуса спрямо външните. Така като гледам трябва да са по-тънки от външните, но по-дълги, за да компенсира големите отвори (разстояния) на външния жалуз. Общо взето трябва да ограничиш дори влизането на светлина вътре - като хлопнеш вратичката да става тъмно вътре. Боя се обаче че спрямо така застопорените външни, монтирайки по-дълги вътрешни няма да остане пространство за разполагане на толкова уреди в импровизираната клетка, но струва ми се по-добре от нищо. Това временно докато си направиш по-хубава клетка с по-гъсти двойни жалузи, по-големи размери, двойни покрив и дъно. Покрива казваш че е двоен, но долната му хоризонтална част трябва да има някакви дупки (от бор машина) за вентиалция (не се вижда дали има от снимката), стига обаче външния да е надежден и да защитава добре вътрешния. Това по клетката.

Когато направиш това, бих искал да снимаш някъде от по-високо целия си двор, или по-конкретно по-окритите части от растителност, възможно най-далеч от сгради, за да видим къде би било най-добре да разположиш оборудването на слънце и на 2м височина. Харесва ми мерака ти и недей да го погубвашAgree / Thumb up
Това със вутрешните жалузи може да се уреди ще сложа дъскички от дървени касетки.Пространство не ми трябва много!Клетка няма да сменям и без това нямам материал вече ,а и трябва да работя надомно за да изкарам пари да взема материал.На двойния покрив няма дупки ,а между дъскичките има малко разстояние-0.5 сантиметра.За да не влиза слънце прес двойния покрив по залез слънце както се вижда на снимката има още една дъскичка над двоиния покрив-хоризонтално разположена!Снимки ще дам със най-голямо удоволствие-надявам се още утре.Двойният жалуз - може би във най-скорро време!Иначе категорично не искам съвети за сменяне на клетката освен ако аз сам не пожелая най-накрая да сложа!
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Автоматични станции All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 94, 95, 96  Next
Page 1 of 96

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе