StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

КЛИМАТИЧНИ НОРМИ - ВЪПРОСИ, ЗНАЧЕНИЕ, МНЕНИЯ, СПОРОВЕ, СЪМНЕНИЯ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат
View previous topic :: View next topic  
Author Message
lancelot

PostPosted: Tue Jun 25, 2019 6:47 pm    Post subject:    Reply with quote

Victus wrote:
За водещия индекс(ONI) на Ел Ниньо Южната осцилация(ENSO) нормата се обновява на всеки пет години и сравняваният период е в средата на базовия. Примерно за годините 2006-та до 2010-та нормата още не е завършена, защото е периодът 1991-2020. Хората са стигнали до това решение, след като се установява, че със старите норми постоянно ще сме в Ел Ниньо или в неутрална фаза. Без наличие на Ла Ниня се обезсмисля съществуването на индекса. Затова нормите се адаптират към новото нормално.
Ето статия по въпроса:
In Watching for El Niño and La Niña, NOAA Adapts to Global Warming

Може и за сушата да се въведе нещо подобно, а не да плакнем очи пред норми от миналия век, които поне температурно скоро няма да се повторят(не и докато ние сме живи). Реалностите вече са други и обективността изисква да се съобразим с тях. Grin smile

Напълно нормално, гъвкави са хората и са разбрали, че е нужно да се приспособят към промените в климата. Agree / Thumb up
Back to top
View user's profile Send private message
mnn

PostPosted: Tue Jun 25, 2019 6:49 pm    Post subject:    Reply with quote

Там е посочено за теченията 1971-2000, 1981-2010, докато тук е 1961-1990 и 1991-2020 за температурите, при които и да раздробим на 5 години по 6, пак ще се стигне до същото. Пак са използвани 30 години за съпоставки. Никой не отрича затоплянето, а субективните приказки. Няма старо/ново. Има проследяване на периоди спрямо други периоди и образуване на нови периоди.
Има си тема за промените в климата и ние я обсъждаме, но трябва да се чака още малко, за да се правят обобщения по следващия период. Това е.
dinkow

PostPosted: Tue Jun 25, 2019 10:05 pm    Post subject:    Reply with quote

blue wrote:
Face palm
Официалната норма е 1961-1990 година - всичко друго е наистина чесане на студомански езици и наистина не си заслужава вниманието! Wink

Това не е норма No-no , а средна стойност за посочения период. Има много съществена разлика между двете неща.
Нормата е такава средна стойност, която при удължаване на редицата от данни т.е. добавяне на нови стойности, НЕ СЕ променя.
Back to top
mnn

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 4:16 pm    Post subject:    Reply with quote

lancelot wrote:
Той говори за Юли като цяло, но според мен са много високи процентите за 42 и 45.
40 си мисля, че ще има, не е кой знае какво.
...

О, тук категорично не съм съгласен. Въз основа на средните максимални и на абсолютните рекорди 40°C си е сериозна стойност. -20°C в Кнежа не е кой знае какво, защото рекордът е -35,5°C. 40°C в Кнежа ще са на под 4°C от рекорда им. Разликата е очевидна на зимните спрямо летните рекорди. Друг е въпрсът, че 40°C се достигат по-често от -30°C, което щеше да е сериозно и за Кнежа, защото е на 5,5°C от абсолютния рекорд.
Колкото и често да се достигат, има средни норми/ средна стойност за посочения период (с този израз не съм свъкнал да боравя). Ето едни прости сметки- 29°C средна за юни и 33°C средна за юли, което означава за началото на юли средна максимална 31°C и ти казваш, че 9°C над норма максимална не е кой знае какво. После защо говоря за заблуди. Май има защо. Hmmm
Леле, зимата, ако стане -31°C в Кнежа и някой да каже "не е кой знае какво", представям си какво ще стане. Тук съм сега само аз, а тогава минимум 5-6 субекта ще се обадят.
lancelot

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 4:27 pm    Post subject:    Reply with quote

Каква Кнежа те гони ? Блу е коментирал 40 градуса да достигне някъде през целия юли и аз коментирам това.
В Сандански или Русе сигурно се случва не чак толкова рядко. Това е.
Отпусни се малко, братле, месиш се в някви очевидно общи разговори и вадиш нещо от контекст. Flourish
Back to top
mnn

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 4:33 pm    Post subject:    Reply with quote

Това не означава, че не е над норма и такива субективни приказки са доста фриволни на база на годините наблюдения. Не е пък и толкова често. Какъв контекст, като не е посочено място, а са думи, хвърлени във възхуда. 40°C е сериозна стойност и за местата, където се мери по-често въз основа на средни стандарти.
Кнежа я дадох, като пример, за да го илюстрирам разбираемо. Нищо повече.
lancelot

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 4:35 pm    Post subject:    Reply with quote

Нищо субективно няма. Дали ще има 40 градуса някъде в страната през юли или не. Всеки пише вероятности.
Ти си силен в таблиците и нормите и можеш да помогнеш с инфо ако искаш
колко често има 40 през юли в страната и къде.
Flourish
Back to top
mnn

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 4:40 pm    Post subject:    Reply with quote

Помогнал съм от 1993 /за някои места и от 1991/ до 2018 година и мога да си служа само с линкове. https://www.stringmeteo.com/forum/viewtopic.php?t=30&start=720
Идеята беше, че изразът "не е кой знае какво" за 40°C и въз основа на средни стойности и отклонението от тях, не се връзват. Точно за Русе са средните стандарти. В Русе за началото на юли трябва да е средно 31°C, но да ги сложим и 32°C. Ако е 40°C, е 8°C над норма. Това колко пъти има тези 40°C е отделен въпрос, но няма да са повече от 3-4 дни средно при 31 дни за месеца, което пак говори за сериозност на средна база.
lancelot

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 4:51 pm    Post subject:    Reply with quote

Да, свършил си чудесна работа, но мисля, че не разбираш защо съм казал не е кой знае какво - а именно, че облогът е да има 40 градуса някъде в страната през юли. 1 ден на 1 място. Така като гледам си показал, че има станции с десетки пъти 40+ през юли, тъй че все някъде ще стигне и този месец. Или поне шансът да направи 40 е много по-голям отколкото не.
От 2000 насам през месец юли колко пъти е стигнало 40 някъде ?
Имало ли е юли без 40 този век и колко пъти ? Smile
Back to top
mnn

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 5:10 pm    Post subject:    Reply with quote

40°C за Русе от 1991 до 2018 само за юли месец- 16 броя . 16/28= 0,57 пъти се случва в Русе да има 40 градуса за съвременен период. Това вече, ако не се разбира, накой да го обясни по-подробно.
Естествено, че има все още немалко лета без 40°C от основните станции- 2002, 2005, 2008, 2010, 2011, 2013, 2014, 2016, 2018. 9 от 18 години и съответно 0,50 по сметки липстват 40 градуса и съответно толкова пъти има 40 градуса някъде в страната. На първо място по бройки са Русе и Сандански. Тук поне си запомнил.
Ето, като изкарах тези неща дори още повече се убеждавам, че отова подчертаното е доста пресилено. Разгледай ги обстойно, смятай, помисли и пак се върни със смислен коментар.
zaples14

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 5:16 pm    Post subject:    Reply with quote

Значи 57% вероятност за четиридесетак в Русе през юли. Но това лято е прекалено дъждовно и мисля, че няма да има.
Back to top
itmpm

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 5:21 pm    Post subject:    Reply with quote

16? - Хм, сметката може и да е грешна тук. 16 пъти, означава ли 16 години, щото може и да е имало няколко дни последователно над 40 за една година. Може би трябва да се сметне колко са били горещите вълни довели до на 40°C, за да се сметне колко е вероятността за такава гореща вълна.
Сега, като прочетох, ти си дал колко години е било над 40, което е правилно всъщност.

Last edited by itmpm on Mon Jul 01, 2019 5:23 pm; edited 1 time in total
Back to top
mnn

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 5:23 pm    Post subject:    Reply with quote

И да поясня, че за онези 3-4 над 40°C средни дни имам предвид за целия сезон, но по-скоро ще са около 2 т.е. малко съм се поизхвърлил. Може август да излезе с повече дни от юли. Сега с това няма да се занимавам. Ако някой бърза с разбивки, да си ги направи сам.
Както и да поясня, че за други места е много по-малък процентът. 2001-ва година и още някоя буквално само в Русе и Сандански има 40°C.
Преместихте ме другаде, но аз отново ще уточня, че за 40-те градуса е по-удачно да се гледат спрямо средни норми. Неслучайно писах в тази тема. 40°C са много над нормата навсякъде през който и да е месец от 3-те летни. За юни още повече.
16 дни, а не пъти ги деля на извадката от 28 години. Данните са от архива до 2013-та и от архива за рекордите до 2018-та. 2015-та и 2017-та Русе е имал отново над 40°C и се събират 16 дни общо за 28 години само за юли месец. Единствено може да е пропуснато нещо в темата за рекордите, но се надявам другите да са отбелязвали. По мои наблюдения след 2013-та година, повечето са по-наблюдателни.
lancelot

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 5:33 pm    Post subject:    Reply with quote

Да, прекалено е да се каже "не е кой знае какво" , след като шансът за 40+ е горе долу 50 на 50. И двамата с Блу надценихме нещата, той каза 80%, на мен също ми изглеждаше статистически по-вероятно, но все пак взех и предвид жегите и рекордите в западна и централна Европа.
Затова е хубаво, че помогна и нещата се изясниха, поне ако гледаме спрямо предните години. Agree / Thumb up Agree / Thumb up Agree / Thumb up
Back to top
blue

PostPosted: Mon Jul 01, 2019 5:45 pm    Post subject:    Reply with quote

Е моята теза за 80% вероятност бяха, с оглед на текущата циркулация на база юни и сега - юли месец.
Чисто статистически не съм гледал, там е различно. Но , подкрепям mnn- разглезихме се с жегите лятно време, а +40-така си е сериозна стойност.
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Next
Page 15 of 16

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе