StringMeteo.com Форуми StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

Въпроси/ОтговориВъпроси/Отговори   ТърсенеТърсене   ПотребителиПотребители   Потребителски групиПотребителски групи   Регистрирайте сеРегистрирайте се 
 ПрофилПрофил   Влезте, за да видите съобщенията сиВлезте, за да видите съобщенията си   ВходВход   ПравилаПравила 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ТОЗИ ВАРИАНТ НА ФОРУМА ВЕЧЕ Е АРХИВИРАН И В НЕГО НЕ МОГАТ ДА СЕ ПУСКАТ МНЕНИЯ! МОЛЯ, ПОЛЗВАЙТЕ НОВИЯ ВАРИАНТ.

ПРОБЛЕМНИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ (ВЪВ системата на НИМХ-БАН) - 2019
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Следваща

Създайте нова тема   Напишете отговор    Начало сайт -> StringMeteo.com Форуми -> Проблеми около метеорологията и климатологията
Предишната тема :: Следващата тема  
Автор Съобщение
Stringmeteo
Site Admin

Местожителство: София, Слатина (Г. Милев-Слатина)

МнениеПуснато на: Сря Юни 05, 2019 3:04 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

yavor_zhekov написа:
Нали Младост отчете 10 литра от бурята вчера следобед, защо сутринта в таблицата е внесена 0 ?

Ами защото толкова е официалният денонощен валеж на НИМХ Laughing ...

Последната промяна е направена от Stringmeteo на Сря Юни 05, 2019 3:06 pm; мнението е било променяно общо 1 път
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
lancelot

Местожителство: София, Паметника Левски, 565 м.н.в.

МнениеПуснато на: Сря Юни 05, 2019 3:06 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Е то данните за валежите като цяло са пълен ташак на много места... аз преди 2-3 години ги следях, ама като видях колко несериозно отношение и грешки се правят и спрях.
Даже се чудя като някой почне да прави обобщения по валежи Dont know Grin smile
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение
alexander

Местожителство: Благоевград, Рилци

МнениеПуснато на: Сря Юни 05, 2019 4:04 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

В тоя ред на мисли много ме съмняват някои от данните в хидрото за вчера 4 юни /т.е валеж от 3 до 4 сутринта/ :
На първо четене е Първомай /Петричко/ с цели 30,0мм . За същия период АМС Коларово и Мантар нямат валеж, Петрич дава 1,5мм, а Ярчова скала 9,2мм, което кореспондира с 16,8-те мм в с. Пирин. На камерата в Коларово 17:09 ч. се вижда кратък период на вирга вероятно през Първомай, но изглежда резултатът да е 3, а не 30 мм!

Другия пункт е Малко Търново с 34,6 мм. Вярно, нямаме съвсем близки околни станции, но АМС при ГКПП и Звездец тогава не отчитат валеж, в Кости АМС и официалната валежомерна станция имат съответно 2,8 и 4,5мм, а в м. "Макьовци" са 5,6мм. Hmm
Поръчайте на: 0888 280094; 0888 649436
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Посетете сайта на потребителя
Бял облак

МнениеПуснато на: Чет Юни 06, 2019 5:23 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

За Първомай не знам, но за Малко Търново може и да си е така количеството.
На 3-ти юни имаше ивица от конвективни клетки по конвергентна линия М. Търново-Бургас. КПП-то и Звездец останаха вляво от нея, а Макьовци отдясно.
Върнете се в началото
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение Изпрати мейла
nikolai kamburov

Местожителство: Русе, жк. Здравец-север / Варна, кв. Левски

МнениеПуснато на: Вто Юни 11, 2019 12:40 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

В сайта за мониторинг на река Дунав през 6ч има данни за валежите в Русе.
Първо 3.2л, после 9.8л, 4.4л и тази сутрин 0.6л, което прави точно 18л за денонощието.
В същото време сега гледам картата на НИМХ за разпределението на валежите и за Русе се дава интервал 2-5л.
Какво трябва да е това?
Вижте профила на потребителя Изпратете лично съобщение AIM Адрес
nikolai kamburov

МнениеПуснато на: Сря Юни 12, 2019 12:04 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

Излязоха данните. Тия малоумници дават 1.8мм. А количеството реално е 18л. Някой небрежно си е сложил точка и става супер грешка. А в региона наистина е валяло много, защото баба ми докладва за 3 пороя снощи.
Да ти еба и метеоролозите в цялата тая система. Това не са грешки, а немарливост! Коя ли подред...
Някой няма ли идея как мога да се свържа и с кого за такъв тип грешки? Поне малко селяшки да им еба майката. Че хем данните са скрити, хем редовно сгрешени.
Ще съм благодарен ако ми хелпнете с имейл или телефон...
Бял облак

МнениеПуснато на: Сря Юни 12, 2019 12:55 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

Е, от време на време се случват подобни технически грешки. Не е за пръв път, няма да е и за последен. Хората отдолу са написали, че това са неверефицирани и оперативни данни. Което ще рече, че е нормално да се очакват подобни грешки и е препоръчително данните да не се взимат за чиста монета, а да се гледат и тълкуват внимателно.
Върнете се в началото
quittr

Местожителство: Русе

МнениеПуснато на: Сря Юни 12, 2019 7:18 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

Вчера следобед само прекапа малко, колкото да намокри.
Stringmeteo
Site Admin

Местожителство: София, Слатина (Г. Милев-Слатина)

МнениеПуснато на: Сря Юни 12, 2019 9:24 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

Бял облак написа:
Е, от време на време се случват подобни технически грешки. Не е за пръв път, няма да е и за последен. Хората отдолу са написали, че това са неверефицирани и оперативни данни. ...

А на мен ми се струва, че това е много благовидно оправдание и за евентуални умишлени "грешки", които, строго погледнато, биха били в добро съгласие с цялостната политика на НИМХ (около данните) Wink ...
Върнете се в началото
nikolai kamburov

МнениеПуснато на: Сря Юни 12, 2019 10:12 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

Саше, става въпрос за понеделника...
И не вярвам, че е възможно някой да ги защитава. Вие сериозно ли?
Първо, нямаме почти никаква ТЯХНА метеорологична информация и второ, данните, които все пак ги има са супер нарядко и много, наистина много често сгрешени. Лятото температури, валежи, зимата снежни покривки. Няма нищо както трябва.
Прогнозите им в тежки условия за един хуй не стават и едно евро4 е в пъти пъти над нивото на института. Много съжалявам ако засегнах някого, но тук има сума ти и теми вече спрямо нередностите на НИМХ, че е абсолютно показателно.
Защо в супермаркетите, банките и тн не стават такива грешки системно. Много рядко някой да обърка нещо. А тук е всекидневно...просто не защото объркват, а защото са немарливи и както Стринг каза...измиват си ръцете по най-мазния начин.
На всичкото отгоре вземат не малко пари от държавата, претендират за кво ли не, а насреща хуй.
Гледам САЩ, Германия и още десетки страни, където метеорологията е силно ценена и работата се върши както трябва. Ама така е тук...прост народ, проста държава.
Да е жив и здрав Стринг и форума, че предостави и продължава да предоставя толкова много инфо. Заедно с цялата система форумци. Agree / Thumb up
А конкретно съм гневен не за точното количество, а за безхаберието. Никой не държи отговорност. Миналия месец 150л направиха от 15л, вчера 1,8л от 18. И никой не може да го оправи и тн? Сякаш е толкова сложно да се издаде наново дневния бюлетин, поправен? Затова съм ядосан...от супер супер наглостта, с която и претендират.
Аз съвсем сериозно ще ида до сградата днес или утре. Прибирах се в Русе, та ще ида малко да попсувам....все пак кой виновен, кой прав...все тая. То цялата система гние...няма да ги усетят няколко псувни кой знае колко надълбоко.
Николай

Местожителство: София

МнениеПуснато на: Сря Юни 12, 2019 11:59 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

Здравейте!

Рядко пиша във форума, но искам да кажа нещо по темата с модифицирането на данни. Наскоро имах разговор с новата шефка на метео архива в НИМХ. Повдигнах въпроса за предоставяне на данни за изследвания и тя ми отговори, че при дълги редици модифицирала данни "само" с 2-3%, без да се променя общата тенденция. Не би посмяла ден без валеж да го промени на 50 л/м^2 например.

А като причини за практиката изтъкна:

• Липса на финансиране. Така криенето и промяната на данни са един вид протест срещу неуважението на труда в техния отдел. Всички очаквали да дават и обработват данни без пари, при мизерни заплати. Освен това това почти всички служители в архива са в предпенсионна възраст или вече са пенсионери.
  • Злоупотреби с вече предоставени данни. Като пример ми беше дадено, че от някоя фирма не били посочили, че ползваните данни са на НИМХ.
  • Пазенето на данни било практика и в чужбина
  • Научните данни не са обществени
  • Освен това тя изтъкна, че при хомогенизация на данните (прави се, когато една станция е била местена) щяло да се получи грешка така или иначе.
  • В отговор на мой въпрос дали специалисти от чужбина биха взели насериозно проучване с изкривени данни, ми отговори, че бакалавър, магистър и доктор са "учебни" титли и никой няма да сяда да ти проверява данните.

Накрая я попитах, че ако модификациите не променяли съществено нещата, защото изобщо ги правят. В отговор се върна на първите 2 точки.

А ако решиш да им платиш все пак - за дълги периоди за множество станции една фирма била дала 13 000 лева. Но ми каза, че данните от архива се предоставят и на НСИ, откъдето можело да се придобият на много по-ниска цена.

По нейни думи на служители на НИМХ нямат право да се отказват или модифицират данни.
Върнете се в началото
wilkosz

МнениеПуснато на: Сря Юни 12, 2019 1:26 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Е@ати смешниците. А криенето на станции от синопите друга държава правила ли го е??? А данните с огромна гъстота в Кахелман и те ли са крити??? Платени са само специализирани смлени данни като тези за вятъра, които купува нашата фирма от Дойче веттердинст. Защото са допълнително обработени, за да паснат в софтуера.
Суровите данни от наблюдения никъде не биват крити освен от тарикатите в НИМХ. Точно такива данни трябват за учебни цели, после сам си ги обработваш.
Добре, че си ги питал, за да се изложат с тези цинични отговори. Laughing
Бял облак

МнениеПуснато на: Сря Юни 12, 2019 1:31 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Stringmeteo, напълно е възможно подобни "грешки" да се правят и нарочно.

nikolai kamburov, никой не защитавам. Просто изтъквам възможности. Сравнението със супермаркерите и банкоматите не е съвсем уместно, защото там всичко е автоматизирано на 99% (но и там се случват грешки заради 1% човек). Докато наблюденията в националната ни метео мрежа все още до голяма степен не са автоматизирани и заради това процента на генерираните... на да ги наречем негодни данни е голям.
А че са мега зле и че е пълен батак при тях е коментирано не един път. Лошото е, че от НИМХ не осъзнават батака, в който са. Веднага ви давам пример с Дерманци - грешен валеж от близо 200л за 20мин приет за истинен официално от НИМХ.

Проблемите, които засягаме сега... те станаха общонационално известни преди 2г. и половина по време на случая със закриването на станция Мусала. И какво стана тогава? Ръководните институции на държавата бяха запознати с модифицирането на данните (редом и с други простотии), но изглежда на никой не му дреме. Научната общност (доколкото я има, ако въобще я има) тогава си мълча въпреки удобния случай да се промени тази деградираща за тях политика на НИМХ. Е, като нямат топки и се крият по канцелариите (от кюпа изключвам единствено проф. Г. Рачев), нека си ползват модифицирани данни и да си правят псевдонауката. Щом това ги задоволява.

Разбира се, това че държавните институции нехаят за това какво точно се случва в НИМХ, не означава ние да си затваряме очите и да мълчим.
При всеки такъв случай с грешен валеж или нещо друго подобно е добре да се пише. За протокола най-малкото.

------------------------------------------------------------------------------
Николай, коментара ми по-долу не е директно към теб, да не се засегнеш нещо.

по първа точка - това не е правилния начин на протест. Имам усещането, че дори и да имат повече финансиране, пак ще продължат тази политика, т.е. слабото финансиране се използва като претекст, за параван. Сега нали се откъснаха от БАН и ще имат повече финансиране - да видим дали ще се промени нещо (ако не се, ще е доказателство за по-горното ми твърдение);

по точка втора - при злоупотреби си има законов ред, по който да се действа. Не се действа чрез потъпкване на други нормативни актове като ЗДОИ, например.

точка трета - нека ми посочат една страна в Европа, където съответната метео служба да крие повече от 2/3 от синоптичните си станции.

точка четвърта - хайде бе, не били обществени научните данни - поредната голяма смешка. Понеже не са обществени затова всяка страна от Европа праща научни данни например към сайта на European Climate Assessment & Dataset project. Само България не е пращала от 2005 насам (срам и позор).

точка пета - поредното тъпо оправдание. Ми като ще се получи грешка при хомогенизацията защо просто не дават реалната грешка, а допълнително я усилват.

и точка шеста - това ми напомня смешната декларация издадена от съвета на учените на НИМХ по повод случая с Мусала. Отново поредното тъпо оправдание, на което съм отговорил още преди две години във втората половина на този пост.
Върнете се в началото
gosho97

Местожителство: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

МнениеПуснато на: Съб Юни 22, 2019 8:08 am    Заглавие:    Отговорете с цитат

83м/с в 06ч при НИМХ във Варна. Grin smile Само да не станат като онези 193л. Confused
Върнете се в началото
wilkosz

МнениеПуснато на: Нед Юни 23, 2019 4:34 pm    Заглавие:    Отговорете с цитат

Картата с валежите на НИмХ за изминалото денонощие е тотално сбъркана.Никога не могат да паднат толкова равномерни и разпространени валежи при летни бури. Мизерията и немърливостта в тоя институт минават всякакви граници.
Покажи мнения от преди:   
Създайте нова тема   Напишете отговор    Начало сайт -> StringMeteo.com Форуми -> Проблеми около метеорологията и климатологията Часовете са според зоната GMT + 3 Часа
Иди на страница Предишна  1, 2, 3, 4, 5 ... 10, 11, 12  Следваща
Страница 4 от 12

Идете на:  
Не Можете да пускате нови теми
Не Можете да отговаряте на темите
Не Можете да променяте съобщенията си
Не Можете да изтривате съобщенията си
Не Можете да гласувате в анкети
Идете най-горе