StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ПРОБЛЕМНИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ (ВЪВ системата на НИМХ-БАН) - 2019
Goto page Previous  1, 2, 3, 4

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Проблеми около метеорологията и климатологията
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Jun 05, 2019 3:04 pm    Post subject:    Reply with quote

yavor_zhekov wrote:
Нали Младост отчете 10 литра от бурята вчера следобед, защо сутринта в таблицата е внесена 0 ?

Ами защото толкова е официалният денонощен валеж на НИМХ Laughing ...

Last edited by Stringmeteo on Wed Jun 05, 2019 3:06 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
lancelot

PostPosted: Wed Jun 05, 2019 3:06 pm    Post subject:    Reply with quote

Е то данните за валежите като цяло са пълен ташак на много места... аз преди 2-3 години ги следях, ама като видях колко несериозно отношение и грешки се правят и спрях.
Даже се чудя като някой почне да прави обобщения по валежи Dont know Grin smile
Back to top
View user's profile Send private message
alexander

PostPosted: Wed Jun 05, 2019 4:04 pm    Post subject:    Reply with quote

В тоя ред на мисли много ме съмняват някои от данните в хидрото за вчера 4 юни /т.е валеж от 3 до 4 сутринта/ :
На първо четене е Първомай /Петричко/ с цели 30,0мм . За същия период АМС Коларово и Мантар нямат валеж, Петрич дава 1,5мм, а Ярчова скала 9,2мм, което кореспондира с 16,8-те мм в с. Пирин. На камерата в Коларово 17:09 ч. се вижда кратък период на вирга вероятно през Първомай, но изглежда резултатът да е 3, а не 30 мм!

Другия пункт е Малко Търново с 34,6 мм. Вярно, нямаме съвсем близки околни станции, но АМС при ГКПП и Звездец тогава не отчитат валеж, в Кости АМС и официалната валежомерна станция имат съответно 2,8 и 4,5мм, а в м. "Макьовци" са 5,6мм. Hmm
Поръчайте на: 0888 280094; 0888 649436
Back to top
Бял облак

PostPosted: Thu Jun 06, 2019 5:23 pm    Post subject:    Reply with quote

За Първомай не знам, но за Малко Търново може и да си е така количеството.
На 3-ти юни имаше ивица от конвективни клетки по конвергентна линия М. Търново-Бургас. КПП-то и Звездец останаха вляво от нея, а Макьовци отдясно.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
nikolai kamburov

PostPosted: Tue Jun 11, 2019 12:40 pm    Post subject:    Reply with quote

В сайта за мониторинг на река Дунав през 6ч има данни за валежите в Русе.
Първо 3.2л, после 9.8л, 4.4л и тази сутрин 0.6л, което прави точно 18л за денонощието.
В същото време сега гледам картата на НИМХ за разпределението на валежите и за Русе се дава интервал 2-5л.
Какво трябва да е това?
View user's profile Send private message AIM Address
nikolai kamburov

PostPosted: Wed Jun 12, 2019 12:04 am    Post subject:    Reply with quote

Излязоха данните. Тия малоумници дават 1.8мм. А количеството реално е 18л. Някой небрежно си е сложил точка и става супер грешка. А в региона наистина е валяло много, защото баба ми докладва за 3 пороя снощи.
Да ти еба и метеоролозите в цялата тая система. Това не са грешки, а немарливост! Коя ли подред...
Някой няма ли идея как мога да се свържа и с кого за такъв тип грешки? Поне малко селяшки да им еба майката. Че хем данните са скрити, хем редовно сгрешени.
Ще съм благодарен ако ми хелпнете с имейл или телефон...
Бял облак

PostPosted: Wed Jun 12, 2019 12:55 am    Post subject:    Reply with quote

Е, от време на време се случват подобни технически грешки. Не е за пръв път, няма да е и за последен. Хората отдолу са написали, че това са неверефицирани и оперативни данни. Което ще рече, че е нормално да се очакват подобни грешки и е препоръчително данните да не се взимат за чиста монета, а да се гледат и тълкуват внимателно.
Back to top
quittr

PostPosted: Wed Jun 12, 2019 7:18 am    Post subject:    Reply with quote

Вчера следобед само прекапа малко, колкото да намокри.
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Jun 12, 2019 9:24 am    Post subject:    Reply with quote

Бял облак wrote:
Е, от време на време се случват подобни технически грешки. Не е за пръв път, няма да е и за последен. Хората отдолу са написали, че това са неверефицирани и оперативни данни. ...

А на мен ми се струва, че това е много благовидно оправдание и за евентуални умишлени "грешки", които, строго погледнато, биха били в добро съгласие с цялостната политика на НИМХ (около данните) Wink ...
Back to top
nikolai kamburov

PostPosted: Wed Jun 12, 2019 10:12 am    Post subject:    Reply with quote

Саше, става въпрос за понеделника...
И не вярвам, че е възможно някой да ги защитава. Вие сериозно ли?
Първо, нямаме почти никаква ТЯХНА метеорологична информация и второ, данните, които все пак ги има са супер нарядко и много, наистина много често сгрешени. Лятото температури, валежи, зимата снежни покривки. Няма нищо както трябва.
Прогнозите им в тежки условия за един хуй не стават и едно евро4 е в пъти пъти над нивото на института. Много съжалявам ако засегнах някого, но тук има сума ти и теми вече спрямо нередностите на НИМХ, че е абсолютно показателно.
Защо в супермаркетите, банките и тн не стават такива грешки системно. Много рядко някой да обърка нещо. А тук е всекидневно...просто не защото объркват, а защото са немарливи и както Стринг каза...измиват си ръцете по най-мазния начин.
На всичкото отгоре вземат не малко пари от държавата, претендират за кво ли не, а насреща хуй.
Гледам САЩ, Германия и още десетки страни, където метеорологията е силно ценена и работата се върши както трябва. Ама така е тук...прост народ, проста държава.
Да е жив и здрав Стринг и форума, че предостави и продължава да предоставя толкова много инфо. Заедно с цялата система форумци. Agree / Thumb up
А конкретно съм гневен не за точното количество, а за безхаберието. Никой не държи отговорност. Миналия месец 150л направиха от 15л, вчера 1,8л от 18. И никой не може да го оправи и тн? Сякаш е толкова сложно да се издаде наново дневния бюлетин, поправен? Затова съм ядосан...от супер супер наглостта, с която и претендират.
Аз съвсем сериозно ще ида до сградата днес или утре. Прибирах се в Русе, та ще ида малко да попсувам....все пак кой виновен, кой прав...все тая. То цялата система гние...няма да ги усетят няколко псувни кой знае колко надълбоко.
Николай

PostPosted: Wed Jun 12, 2019 11:59 am    Post subject:    Reply with quote

Здравейте!

Рядко пиша във форума, но искам да кажа нещо по темата с модифицирането на данни. Наскоро имах разговор с новата шефка на метео архива в НИМХ. Повдигнах въпроса за предоставяне на данни за изследвания и тя ми отговори, че при дълги редици модифицирала данни "само" с 2-3%, без да се променя общата тенденция. Не би посмяла ден без валеж да го промени на 50 л/м^2 например.

А като причини за практиката изтъкна:

• Липса на финансиране. Така криенето и промяната на данни са един вид протест срещу неуважението на труда в техния отдел. Всички очаквали да дават и обработват данни без пари, при мизерни заплати. Освен това това почти всички служители в архива са в предпенсионна възраст или вече са пенсионери.
  • Злоупотреби с вече предоставени данни. Като пример ми беше дадено, че от някоя фирма не били посочили, че ползваните данни са на НИМХ.
  • Пазенето на данни било практика и в чужбина
  • Научните данни не са обществени
  • Освен това тя изтъкна, че при хомогенизация на данните (прави се, когато една станция е била местена) щяло да се получи грешка така или иначе.
  • В отговор на мой въпрос дали специалисти от чужбина биха взели насериозно проучване с изкривени данни, ми отговори, че бакалавър, магистър и доктор са "учебни" титли и никой няма да сяда да ти проверява данните.

Накрая я попитах, че ако модификациите не променяли съществено нещата, защото изобщо ги правят. В отговор се върна на първите 2 точки.

А ако решиш да им платиш все пак - за дълги периоди за множество станции една фирма била дала 13 000 лева. Но ми каза, че данните от архива се предоставят и на НСИ, откъдето можело да се придобият на много по-ниска цена.

По нейни думи на служители на НИМХ нямат право да се отказват или модифицират данни.
Back to top
View user's profile Send private message
wilkosz

PostPosted: Wed Jun 12, 2019 1:26 pm    Post subject:    Reply with quote

Е@ати смешниците. А криенето на станции от синопите друга държава правила ли го е??? А данните с огромна гъстота в Кахелман и те ли са крити??? Платени са само специализирани смлени данни като тези за вятъра, които купува нашата фирма от Дойче веттердинст. Защото са допълнително обработени, за да паснат в софтуера.
Суровите данни от наблюдения никъде не биват крити освен от тарикатите в НИМХ. Точно такива данни трябват за учебни цели, после сам си ги обработваш.
Добре, че си ги питал, за да се изложат с тези цинични отговори. Laughing
Бял облак

PostPosted: Wed Jun 12, 2019 1:31 pm    Post subject:    Reply with quote

Stringmeteo, напълно е възможно подобни "грешки" да се правят и нарочно.

nikolai kamburov, никой не защитавам. Просто изтъквам възможности. Сравнението със супермаркерите и банкоматите не е съвсем уместно, защото там всичко е автоматизирано на 99% (но и там се случват грешки заради 1% човек). Докато наблюденията в националната ни метео мрежа все още до голяма степен не са автоматизирани и заради това процента на генерираните... на да ги наречем негодни данни е голям.
А че са мега зле и че е пълен батак при тях е коментирано не един път. Лошото е, че от НИМХ не осъзнават батака, в който са. Веднага ви давам пример с Дерманци - грешен валеж от близо 200л за 20мин приет за истинен официално от НИМХ.

Проблемите, които засягаме сега... те станаха общонационално известни преди 2г. и половина по време на случая със закриването на станция Мусала. И какво стана тогава? Ръководните институции на държавата бяха запознати с модифицирането на данните (редом и с други простотии), но изглежда на никой не му дреме. Научната общност (доколкото я има, ако въобще я има) тогава си мълча въпреки удобния случай да се промени тази деградираща за тях политика на НИМХ. Е, като нямат топки и се крият по канцелариите (от кюпа изключвам единствено проф. Г. Рачев), нека си ползват модифицирани данни и да си правят псевдонауката. Щом това ги задоволява.

Разбира се, това че държавните институции нехаят за това какво точно се случва в НИМХ, не означава ние да си затваряме очите и да мълчим.
При всеки такъв случай с грешен валеж или нещо друго подобно е добре да се пише. За протокола най-малкото.

------------------------------------------------------------------------------
Николай, коментара ми по-долу не е директно към теб, да не се засегнеш нещо.

по първа точка - това не е правилния начин на протест. Имам усещането, че дори и да имат повече финансиране, пак ще продължат тази политика, т.е. слабото финансиране се използва като претекст, за параван. Сега нали се откъснаха от БАН и ще имат повече финансиране - да видим дали ще се промени нещо (ако не се, ще е доказателство за по-горното ми твърдение);

по точка втора - при злоупотреби си има законов ред, по който да се действа. Не се действа чрез потъпкване на други нормативни актове като ЗДОИ, например.

точка трета - нека ми посочат една страна в Европа, където съответната метео служба да крие повече от 2/3 от синоптичните си станции.

точка четвърта - хайде бе, не били обществени научните данни - поредната голяма смешка. Понеже не са обществени затова всяка страна от Европа праща научни данни например към сайта на European Climate Assessment & Dataset project. Само България не е пращала от 2005 насам (срам и позор).

точка пета - поредното тъпо оправдание. Ми като ще се получи грешка при хомогенизацията защо просто не дават реалната грешка, а допълнително я усилват.

и точка шеста - това ми напомня смешната декларация издадена от съвета на учените на НИМХ по повод случая с Мусала. Отново поредното тъпо оправдание, на което съм отговорил още преди две години във втората половина на този пост.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Проблеми около метеорологията и климатологията All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4
Page 4 of 4

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе