StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

'КНИГА ЗА ОПЛАКВАНИЯ ОТ ВРЕМЕТО' (Приемат се евентуално и похвали ;))
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 81, 82, 83  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости
View previous topic :: View next topic  
Author Message
lancelot

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 12:00 pm    Post subject:    Reply with quote

Твърде много мрънкане. Разбира се всеки е свободен да го прави, но това води до отрицателни емоции и неудовлетворение от настоящето.
Лично на мен ми се струва напълно безсмислено.
Щом при студена зима и такъв дебел сняг в планините мрънкаме Dont know а пък специално София, дето валя сняг вече 6-7 пъти сигурно.
Разбира се че може да е по-добре, някои хора над мен отбелязаха какво липсва - по-дебела и повсеместна покривка в ниското, по-солидни минимуми.
Предполагам мрънкането идва и от факта, че всички държави около нас ги затрупа поетапно, а нас не. Общо взето хващаме огризките.
Първата част на зимата отминава (1 дек - 15 януари) и по моите лични критерии я определям като на кантар между добра и много добре , оценка 4.50 Grin smile но все пак аз съм скиор и любител планинар и съм много доволен.

Имайте едно на ум за мрънкането, защото догодина зимата може да е много много по-зле и шанса за това е голям

Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Radoslav Petkov

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 1:03 pm    Post subject:    Reply with quote

Софиянец да се оплаче от зимата до момента No-no За психодиспансера сме. Смисъл може, само ако е топлолюбив.

Зимата за високите полета и ЮЗ-да е добре, доста добре до момента. Все ми се струва, че СИ-ка скоро ще избухне с една обстановка. Може да е и Февруари, но ще се случи. Там никога няма празно.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
wilkosz

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 1:25 pm    Post subject:    Reply with quote

Ето и изгризаната безснежна гледка в СИ България и не само там. Макар че в гората на платото леко си се белее.

mnn

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 2:08 pm    Post subject:    Reply with quote

Radoslav Petkov wrote:
Софиянец да се оплаче от зимата до момента No-no За психодиспансера сме. Смисъл може, само ако е топлолюбив.

Зимата за високите полета и ЮЗ-да е добре, доста добре до момента. Все ми се струва, че СИ-ка скоро ще избухне с една обстановка. Може да е и Февруари, но ще се случи. Там никога няма празно.

Да не би да е покрита средната дебелина до момента ? Да не би да са преизпълнени дните със СП или са по средата ? Да не би София да кара втори валежен месец ? На ЮЗ, където са по-слаби нормите, е по-добре и ще се изпълнят бързо повечето, но все пак и там липсват валежи.
Не очаквах някои да гледат толкова повърхностно само едни температури от 6 показателя.
Когато са покрити и преизпълнени всички /зимни/ показатели, тогава дори и аз нищо няма да кажа. Това го пиша, защото смятам, че някои имат субективно изкривяване или по-точно и малкото искат да го изкарат нещо. Ако някой до момента постави пълен 6 за София на субективна база, за мен тя ще е изкривена и няма да му повярвам. Бия натам, че и от субективности до субективности има разлика.
Radoslav Petkov

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 3:13 pm    Post subject:    Reply with quote

Средната дебелина? От това по-субективен показател няма и не е хубаво да го вземаш с цел "обективност". И кой е казал, че трябва да са преизпълнени всички зимни показатели, това не мислиш ли, че е субеткивизъм с краски на максимализъм? Количеството на валежа категорично не е зимен показател, това си е целогодишен показател плод на циркулация + орография. Температурата и снежна покривка са двата най-основни показателя за зима. И по двата зимата си я бива. Липсват някакви екстремности, но има постоянството за да може зимата да влезе в категория на добрите от зимоманска гледна точка. И все пак чертата се тегли накрая, не сега. Перфектните зими (субективно казано) са малко, много малко.

Иначе броя на дните е над норма :

https://www.stringmeteo.com/synop/semi_cent.php?year=1934&month=1&stat=15614-3&an_per=8110&sty=1961&endy=1990&t_in=on&s_in=on&mode=stat&submit=ПОКАЖИ#sel

София - Младост :

5 дни Ноевмри при норма 2,7

12 дни Декември при норма 10,9

10 дни до момента за Януари, а е едва 12-ти. По всичко личи че ще мине над 16,7 норма за Януари.

Това по "любимата" на всички норма за 1961-1990.

И за да няма недомлъвки, нормата за СП от 1952 до 2015г (откакто съществува Младост) ;

https://www.stringmeteo.com/synop/semi_cent.php?year=1934&month=1&stat=15614-3&an_per=8110&sty=1952&endy=2015&t_in=on&s_in=on&mode=stat&submit=ПОКАЖИ#sel

И по нея броя на дните е над норма. И всичко това при липса на големи валежи. Защо да не са доволни от зимата ?

Хмм, всъщност на Младост поктривките не излизат след 1981, но и прин норма 50 дни годишно, зимата отното върви наднормено по брой дни до момента.

Last edited by Radoslav Petkov on Sat Jan 12, 2019 11:40 pm; edited 1 time in total
Back to top
mnn

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 3:37 pm    Post subject:    Reply with quote

Няма как да е субективен, като се вземе за 40 години средната дебелина. Това, че има основни показатели, не означава, че няма и други показатели. И както се каза, остава половината януари месец и февруари.
За момента не съм доволен изцяло от зимата в София, като се вземат всички показатели. Коментират се и валежите за зимата. Дори и да не ги включим към зимните показатели, то те се проявяват и през зимата. Съответно щом не са покрити, това е липса през зимния сезон.
lancelot

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 3:40 pm    Post subject:    Reply with quote

Мнн си е максималист, в това няма нищо лошо. Той си търси идеалните варианти и все намира по нещо. Януари 2017 също намери "недостатъци".
Като цяло от 6-7 години не мисля, че повече от 1-2 пъти съм го видял да е доволен. Всеки има различни критерии. Няма някаква всеобща обективност, която да се признае за достоверна. Всеки си вади показатели, с които иска нещо да наблегне. Даже подобни "спорове" са напълно излишни и с някакви оценки на даден сезон.
А и все пак има доста разновидности за оценка. Зимата не се дели само на слаба и силна, не всичко е черно и бяло. Има хубави неща, има и пропуски.
Затова и смятам, че за първата й част една добра оценка за района е що годе справедлива. За мен. Wink (Аз също съм максималист по принцип) Grin smile
Back to top
blue

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 3:47 pm    Post subject:    Reply with quote

"Пилците се броят на .... пролет" . При тази студен циркулация , истински щастливци сме, че се отървахме с малко студ и сняг. А едва ли има разумен който да мисли, че тази циркулация ще продължи още 2 месеца. Накрая да не стане от много очаквания една... посредствена зима! Grin smile Buble-gum
nakata_georgiev

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 4:59 pm    Post subject:    Reply with quote

Погледнете архивите по морето никога не е имало две студени и продължителни зими... 4 меки и една по студена! Това говоря само за черноморието!
А Русе,Видин,Разград редовно си праскат двуцифрени минимуми всяка зима...
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 5:24 pm    Post subject:    Reply with quote

lancelot wrote:
Мнн си е максималист, в това няма нищо лошо. Той си търси идеалните варианти и все намира по нещо. Януари 2017 също намери "недостатъци"

Което е субективизъм.

Какво значи добра и хубава зима?

За мнн - максимално да покрие всички критерии (каквото и да има предвид с това)

За мастъруедър - да счупи минимума на Оймякон.

За Феникс - да е снежна.

и т.н. Laughing Всичко е субективизъм, пък базиран бил той и на обективните норми.

mnn wrote:
Няма как да е субективен, като се вземе за 40 години средната дебелина. Това, че има основни показатели, не означава, че няма и други показатели. И както се каза, остава половината януари месец и февруари.

Виж сега, и за 150г да ги вземеш файда няма. Защото нищо не може да гарантира, че за същите са се водили стриктно бележки /наблюдения/. Там гдето човек пипа и няма безпристрастен уред, няма как да везе в обективната статистика. А в днешно време пък особено нищо обективно не остана. За един срок да закъснееш, едно слягане да не отбележиш и обективния критерий отива в коша.

mnn wrote:
За момента не съм доволен изцяло от зимата в София, като се вземат всички показатели. Коментират се и валежите за зимата. Дори и да не ги включим към зимните показатели, то те се проявяват и през зимата. Съответно щом не са покрити, това е липса през зимния сезон.

Ти, субекта, не си доволен. Нямам нищо против. Обосноваваш се, Ок, няма проблем. Както аз субекта съм доволен - обосновката - горе.

Няма нужда с е вглъбяваме толкова. На мен субекта дори почна да ми дотяга тая ледения в тази си скормна серия. Да, скромна. Не е имало -20С, не е имало и половин метър сняг. И пак ми дотегна. С две думи щом се наситих, значи... Smile Иначе който иска да джапа дебелия, да иде в планината. Там колкото искаш има.

Last edited by Radoslav Petkov on Sat Jan 12, 2019 6:05 pm; edited 2 times in total
Back to top
mnn

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 5:39 pm    Post subject:    Reply with quote

Ако го караме на съмнения, то и дните със СП могат да се подложат на съмнение /особено преди 2000 година/, както и измерването на температурите, а в Младост, Плевен и Кърджали се уверихме, като се скапаха в измерването на минимални температури и остават грешни стойности в архива с месеци.
В случая горните ти доводи, които са така, няма как да ме откажат да ползвам и други показатели. Не съм говорил за максимална дебелина на СП и екстремност /конкретно за София в тази тема/, а за допълнителни показатели, като средна дебелина на СП, среден брой ледени дни, слънчево греене. От слънчевото греене пък можем да добием представа за месеца дали е бил с повече слънце или с повече мрачни дни. От всеки показател може да се заключи нещо за зимния сезон. Не смятам, че трябва с лека ръка да се отхвърлят по ясни причини.
Нали ние знаем къде са грешките все пак. Това за мен е достатъчно, а именно да знам как стоят нещата.
На субективна база не е нужно да се стига до съгласие. Всеки си има мнение и решава дали да го подплати с нещо или не.
И, да, субективно искам определени показатели да са преизпълнени. Това означава една СП от 20 см в София, което, като погледнем към максималните покривки /тук вече вкарвам максималната дебелина/ за 30-50 годишен период, не е нещо толкова невиждано за януари. На Витоша има и да отида там ще продължавам да изисквам горепосоченото да стане в София т.е. това няма връзка със София.
ivmil

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 5:57 pm    Post subject:    Reply with quote

Radoslav Petkov wrote:

Какво значи добра и хубава зима?

За мастъруедър - да счупи минимума на Оймякон.

Rolling laugh Cool Laughing
Back to top
Geogri Zahariev

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 7:38 pm    Post subject:    Reply with quote

weather_master wrote:
Сериозни минимуми на никой му трябват, освен на болните мозъци! Deal Освен това исторически студен беше януари 2017-ма, когато лично поне аз, за пореден път яко намразих тази простотия наречена зима. Явно паметта на някои е доста слаба. Не мога да разбера комплексите на някои. Dont know Искат да е само яко студено, а същевременно били яко зиморничави и ми стоят на топлия океански климат. Ами отидете в Русия, във Финландия, елате дори в Чикаго, ако искате да видите какво е -25С и с умерен вятър. То много е лесно от вкъщи. Дори може малко да си мръднете гъзовете и да отидете на някои връх или в някои дупки, където почти всяка зима става под -30С, дори -35С. Спете навън да видите какво е. Всяка зима на места в Бг става под -30С и вие пак мрънкате. Ама не - искате да го видите на терасата от вкъщи. Laughing Е, да, ама не се случват така нещата в живота. Wink

А за това изказване си много прав!
Back to top
weather_master

PostPosted: Sun Jan 13, 2019 6:48 pm    Post subject:    Reply with quote

То и те си го знаят, ама или се правят тук или не искат да го приемат. Smile

Иначе да похваля времето в Чикаго. Вчера валя сняг и честно да ви кажа се изкефих. Не беше много не създаде проблеми. А днес е хубаво слънчево и вече е близо 1С. Ще се постопи поне по улиците и тротоарите. Ето това е яка зима. А не да паднат 5см и после 20 дни мъгли и инверсии и всичко това само да записваме дни със СП и ледени дни. Laughing Къде ги записвате? В тетрадка, в главите или си ги татуирате на задниците си? Laughing
Back to top
itmpm

PostPosted: Sun Jan 13, 2019 6:56 pm    Post subject:    Reply with quote

Laughing
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 81, 82, 83  Next
Page 82 of 83

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе