StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЕСЕН-ЗИМА 2018/19
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 20, 21, 22  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Прогнози за времето
View previous topic :: View next topic  
Author Message
bismarck

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 11:10 am    Post subject:    Reply with quote

Странно е, че никой от криофилите не забелязва сериозните прилики по периоди и патърни с циркулацията през януари 2012 Buble-gum

Дежурните снеголюби си градят някакви въздушни кули от тоя пършив неколкосантиметров сняг и не виждат нарастващата теоретично вероятност от повторение на сибирския апокалипсис преди 7 години.
Вижте архива в динамика, има твърде неприятно дежа-вю на няколко пъти.

Разликите са две, но лично мен не ме успокояват особено: първата е че сега северните и север-северозападни пенетрации са малко по-чести и мощни, което евентуално би попречило на топла връзка между континентален АЦ на СИ и Азорецо.
Втората е липсата на самия континентален АЦ, поне на видимито евроатлантическо-западносибирско поле на картата.
И двата довода са никак-не успокоителни за мен, защото, както казах в друга тема, има все още твърде много - цял месец да се появи такъв. СП има навсякъде по магистралата, студ има, само трябва да застане в подходящата барична опаковка и място.
Ако разгледаме архива, се вижда твърде, твърде близък патърн на циркулацията, с някои корекции, които споменах, още от края на ноември та до днес и дори следващите десетина дни.
И тогава зимата в низините бе ялова, и тогава до 26 януари аномалията на северозапад беше положителна. И тогава реално едва къснофевруарското слънце сложи решителен край на ледения миазъм.

Каква е вероятността да се повтори? Според мен никак не-малка, около 30 на сто, което е наистина плашещо висока вероятност.
Да, аз по-съм склонен да приема, че зимата наистина свършва втората половина на януари и февруари ще бъде мек, но това никак не е кълка, на която да можем да легнем спокойно.
Back to top
View user's profile Send private message
SKYLINE

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 11:12 am    Post subject:    Reply with quote

Напротив аз говоря за това от седмица поне , ама никой не чува Laughing
Back to top
bismarck

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 11:14 am    Post subject:    Reply with quote

ПС Приятелски съвет: забравете тъпите стратосферни вихри: Те определяли циркулацията по-надолу, ама не винаги, а можело и обратното и ще има яка зима, ама на Британските острови, донас може да стигне, а може и да не стигне. НЯМА еднозначна причинно следствена връзка, ако имаше, щеше да е елементарно всеки път да се прави прогноза въз основа тях. Ако една корелация веднъж е налице, после 2-3 пъти я няма, ама можело да я има, това са просто глупости! (не е предмет на спор, само приятелски съвет!)
Back to top
ncuxap

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 11:24 am    Post subject:    Reply with quote

Точно тая сутрин се замислих, че и през 2012та в началото на януари също имаше поредица северозападни застудявания, от които намазваха предимно Предбалкана и високите полета. Беше по-топло и с повече валежи, но като цяло сходна циркулация на сегашната. Дали наистина ще се повтори студът от 2012та, предстои да разберем.
bismarck

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 11:27 am    Post subject:    Reply with quote

SKYLINE wrote:
Напротив аз говоря за това от седмица поне , ама никой не чува Laughing

Е как!)) Толкова по-фундаментален въпрос е, дали в Осман пазар гигантските преспи са по 3 или 4 сантиметра!!! Grin smile

По темата...в цитирания период работата стана ясна някъде в началото на третата декада на януари. Аз бих следил точно дали ще започнат да се откъсват зародишни АЦ около Северен Урал в рамките на следващите 3-4 седмици. Засега няма намеци, но... Подобен АЦ може да израсне и за няколко дни. Вярно, доста динамичната циркулация засега изглежда, не позволява ситуирането на стабилен такъв. Но все още има време.
Следва да се има предвид, че и на самия условен Сибирец му трябва известно "технологично" време за да стане достатъчно изразен и по-нависоко, както и стабилен.
Не може за два дни. Седмица, плюс минус....
Back to top
bismarck

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 11:32 am    Post subject:    Reply with quote

Преди 7 години на днешна дата влечугото се е появило вече в североизточния край на картата, като гребен на гигантския тогавашен Сибирец.

Можете да проследите как повече от 2 седмици събира сили и вертикална "студова" и барична "мощност", за да нанесе историческия си удар.

Вярно, аз затова и често повтарях в палмите, че повторение или подобрение на 12 не е изключено, но е малко вероятно. Все пак, ако получа едни минус 20 вместо почти минус 23, както тогава, това би било твърде съмнително успокоение.
Back to top
Бял облак

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 11:38 am    Post subject:    Reply with quote

bismarck wrote:
ПС Приятелски съвет: забравете тъпите стратосферни вихри: Те определяли циркулацията по-надолу, ама не винаги, а можело и обратното и ще има яка зима, ама на Британските острови, донас може да стигне, а може и да не стигне. НЯМА еднозначна причинно следствена връзка, ако имаше, щеше да е елементарно всеки път да се прави прогноза въз основа тях. Ако една корелация веднъж е налице, после 2-3 пъти я няма, ама можело да я има, това са просто глупости! (не е предмет на спор, само приятелски съвет!)

Поне в няколко научни статии съм чел (още преди години), че формираният Сибирски антициклон е играч, който влияе на времето отдолу нагоре. Т.е. това барично образувание (с радиационен студ в приземните 2-3км) влияе на циркулацията във високите слоеве на атмосферата. Това го потвърждавам и аз с моите скромни лични наблюдения.

Това отдавна е известно в научните среди. Не случайно се разработи и индекс за заснежаването на Сибир и дългосрочна прогноза на времето от Judah Cohen.

Първоначално връзката е отгоре надолу, докато се заснежи територията. След това обаче става обратното.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
stratega

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 11:52 am    Post subject:    Reply with quote

bismarck wrote:
Странно е, че никой от криофилите не забелязва сериозните прилики по периоди и патърни с циркулацията през януари 2012 Buble-gum

Мм, видяхме го още преди Коледа.

stratega wrote:
Тежка зима иде януари, стЕгайте си парцалките. След такъв западен пренос идват яките циклони после, така беше и 2011/2012-та. С тая разлика, че тази година така или иначе си изкарахме повече от месец яка зима вече Smile .

Нещо, което отдавна го говоря. За силна зима в БГ е необходимо, не, направо задължително наличието на СЗ антициклони, но не в смисъла да духа от СЗ при земя, а центърът на АЦ-то да правилно разположен релативно в с/сз от БГ. Това ще рече различни вариации на Британски, Скандинавски, Централно-Източноевропейски АЦ(Полша, Беларус, Москва). В повечето случаи това води до директен студ от арктическите райони на Скандинавския полуостров, Карско, Баренцово море, Московска Русия, който често влиза като чист Си над страната.
Чист Сибирец, било то 1060-1065хПа без подкрепа от поне лек блок от запад е крайно импотентен (теорията за меките пишки Laughing ), тъй като е предимно временно и нестабилно барично образувание и задължително губи битката с Атлантика до 4-5 дни макс.
Разбира се мега студ, който да доведе до рекорди може да дойде предимно от Сибирските райони, просто мисълта ми е, че за да се получи трайност на такъв модел трябва съвместен блок със западен АЦ.
bismarck

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 12:23 pm    Post subject:    Reply with quote

Бял облак wrote:
bismarck wrote:

Поне в няколко научни статии съм чел (още преди години), че формираният Сибирски антициклон е играч, който влияе на времето отдолу нагоре. Т.е. това барично образувание (с радиационен студ в приземните 2-3км) влияе на циркулацията във високите слоеве на атмосферата. Това го потвърждавам и аз с моите скромни лични наблюдения.

Това отдавна е известно в научните среди. Не случайно се разработи и индекс за заснежаването на Сибир и дългосрочна прогноза на времето от Judah Cohen.

Първоначално връзката е отгоре надолу, докато се заснежи територията. След това обаче става обратното.

Да, възможно най-"отгоре" Smile
След като полярната стратосферна шапчица остане в сянка. Нарича се зимен сезон.
Системата е твърде хаотична, иначе щеше да има вече (почти) аксиоматично формулирани корелации, наблюдаеми всяка година. Такива, обаче, не се наблюдават.

ПС:
Нещо повече. Архидосадните подквичавания, най-вече на британски криофили, как стратосферните вихри тая година се нареждали ааанджак ОК за яка зима, вече наблюдавам, БЕЗ изключение, всяка зима.
Междувременно, се случват както студени, така и (у нас) по-често меки зими, от 2012 насам. Една студена - 12, 4 меки, една студена-последната мека.
И все стратосферата по някое време над полюса се сгрявала зловещо и все "гледайте ква страаааашна втора половина на зимата идва!!!". Това е едно към едно видеотата на Гав, гърчавото британско криофилче или она неграмотник Бастардо, който във видео преди 5-6 години показа, че не знае разликата между аномалия и абс. Т.
Back to top
bismarck

PostPosted: Wed Jan 09, 2019 12:36 pm    Post subject:    Reply with quote

Още една "корелация" Smile
В Момента над щатите навлиза един умерен студ, но студ, от С, СЗ.
Другата седмица над СИ щати направо чудовищен такъв, с геопотенциал под 1200 м в Канада и температури във височина под минус 30.

Стискам палци, вечно повтаряната дъвка "студено в Америка - топло тук" и обратно, да е верна)) Дано, ама надали.
Не винаги. Вярна е, ама не винаги, понякога. Май-по-често, но може и да не е по-често Smile
Не се знае. Но се говори Smile
Back to top
quittr

PostPosted: Fri Jan 11, 2019 11:09 am    Post subject:    Reply with quote

Между другото, доцент Рачев, Дедо и всички други, които обичат да гледат червените картинки на НОАА за следващите месеци, могат да погледнат актуалната прогноза за януари. Прогнозата им от преди месец (май толкова беше) е просто потресаващо грешна за температурите. Аз още преди години се убедих, че успеваемостта им е по-ниска от налучкване, така че по телевизиите да се показват тия неща и да се говори убедително ми се струва несериозно. По-добре е да кажеш няма как да направи прогноза за след месец, отколкото лъжливи сензации. Agree / Thumb up
bismarck

PostPosted: Fri Jan 11, 2019 9:31 pm    Post subject:    Reply with quote

Явитре, както казвам от 1-2 години насам, повторението на 2012 ще дойде задължително след червени карти цяла есен.
Сега става ясно, че такова тая година е все по-малковероятно.

Но тук няма заек в тоя храст.

Любопитното е, че към момента изглежда, че сме на път да получим истинско чудо: Нормална зима. Не мека, както последните 5 от 7, не студена, като 12 и 17, а НОРМАЛНА.
Ама...ако малкия фарараст февруари не реши друго. имам едно много тънко но упорито подозрение, че той е на друго мнение.
Back to top
Satana

PostPosted: Fri Jan 11, 2019 10:12 pm    Post subject:    Reply with quote

Още 5 дена и антициклона над Великобритания пада ,то не че имаше файда от него де .Аз толкова много атлантически циклони да минават през Русия като тази зима не съм виждал.
Back to top
wilkosz

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 11:19 am    Post subject:    Reply with quote

Нека да пада най-после тоз тъп антициклон. Да видим после вече може би ще се намести нормална зимна циркулация над Европа, а не това каръшко НЕЩО. Green
nikolai kamburov

PostPosted: Sat Jan 12, 2019 11:40 am    Post subject:    Reply with quote

Какво толкова не ви е наред все бе. Бахти хората, кАк не оценявате нищо.
Каръшка е само за Дунавската равнина. Погледнете половин Европа. Направо се разбиват. Снегът е покрил половин Европа. Тва не е особено често да ви кажа...
View user's profile Send private message AIM Address
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Прогнози за времето All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 20, 21, 22  Next
Page 21 of 22

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе