StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

СНАБДЯВАНЕ С ДЪЖДОМЕРИ (проблеми)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 28, 29, 30

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Метео-прибори, метео-методики (проблеми)
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Victus

Location: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

PostPosted: Sat Jun 30, 2018 8:34 pm    Post subject:    Reply with quote

dodo wrote:
Toзи дъждомер дали е добър: http://tfa.bg/product/139/dazhdomer-art-47-1008.html Hmm

Става за приблизителни измервания. Ако искаш да мериш до десети от милиметъра, ползвай кофа/голяма фуния с остър ръб и мерителен цилиндър/чаша. За малки количества най-удобно е със спринцовка да теглиш директно от кофата.
Back to top
View user's profile Send private message
dodo

Location: Moнтана - център на Северозапада, ж.к. Пъстрина, Югоизток

PostPosted: Sat Jun 30, 2018 8:40 pm    Post subject:    Reply with quote

Victus wrote:
Става за приблизителни измервания. Ако искаш да мериш до десети от милиметъра, ползвай кофа/голяма фуния с остър ръб и мерителен цилиндър/чаша. За малки количества най-удобно е със спринцовка да теглиш директно от кофата.

Как точно стават тези неща с тази кофа и цилиндър? Dont know
Victus

Location: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

PostPosted: Sat Jun 30, 2018 9:06 pm    Post subject:    Reply with quote

От кофата изливаш в цилиндъра и мериш. Аз ползвам половинлитрова чаша с градуировка през 25мл(на око, ако е м/у деленията). Но с цилиндър се мери по-точно, защото е дълъг и с градуировка 5мл за 500мл обем. Минус е, че трябва с фуния да изливаш в цилиндъра, а в чашата можеш директно от кофата или направо да гребеш, като дойде здрав циклон. Grin smile
Ако имаш идеалната кофа с диаметър на отвора 357мм, можеш директно да умножаваш измеренеото количество по 10. Площта на такава кофа е много близо до 0,1 кв.м. На НИМХ дъждомерите май са с диаметър 252мм, което дава 0,05 м2. Умножаваш по 20 при тях, за да получиш количеството за един квадратен метър.
Back to top
dodo

PostPosted: Sat Jun 30, 2018 9:19 pm    Post subject:    Reply with quote

Хм Hmm Ами искам нещо поне 100 mm, не се бях сещал за цилиндри. Обаче и при тях е закръглено, а не с точност до десети?

Victus wrote:
Ако имаш идеалната кофа с диаметър на отвора 357мм, можеш директно да умножаваш измеренеото количество по 10. Площта на такава кофа е много близо до 0,1 кв.м. На НИМХ дъждомерите май са с диаметър 252мм, което дава 0,05 м2. Умножаваш по 20 при тях, за да получиш количеството за един квадратен метър.

С това изобщо не бих се занимавал. По-добре закръглено в цилиндър Laughing
ivog_68

PostPosted: Sat Jun 30, 2018 9:46 pm    Post subject:    Reply with quote

Ето ти мерителни цилиндри, ако щеш стъкло, полипропилен ... за двайсетина лева, ако си мераклия Very Happy ... стр.29 ЦЪК
Victus

PostPosted: Sat Jun 30, 2018 9:46 pm    Post subject:    Reply with quote

dodo wrote:
Хм Hmm Ами искам нещо поне 100 mm, не се бях сещал за цилиндри. Обаче и при тях е закръглено, а не с точност до десети?

Е, няма как в цилиндър да вали дъжд и ти да измериш до десети от милиметъра. Трябва си голям съд и събраното количество умножаваш по коефициент за получаване на квадратен метър. Колкото по-голям съд ползваш, по-точно ще измерваш. За маниаци направо казан с 1128мм диаметър. Grin smile
ivog_68 wrote:
Ето ти мерителни цилиндри, ако щеш стъкло, полипропилен ... за двайсетина лева, ако си мераклия Very Happy ... стр.29 ЦЪК

Полипропиленов(500мл) има за 10лв без ДДС. Май са цени на едро обаче. На дребно са 15-20ле.
Back to top
ivog_68

PostPosted: Sat Jun 30, 2018 10:14 pm    Post subject:    Reply with quote

Тцъ, цената е тази, която е дадена. Помня, че преди 3 - 4 години за 20лв ми доставиха стъклен 250 мл .
dodo

PostPosted: Sat Jun 30, 2018 10:18 pm    Post subject:    Reply with quote

Не ми трябва толкова голям. 100 mm е идеален
Victus

PostPosted: Mon Jul 02, 2018 11:10 am    Post subject:    Reply with quote

Близо 100мм височина са най-малките цилиндри(5мл). Но скалата им не измерва височина на воден стълб, а количеството течност вътре. Ако си решил така да мериш, ще ползваш рулетка или линия.
Back to top
agro_bs

PostPosted: Fri Dec 28, 2018 12:22 pm    Post subject:    Reply with quote

Здравейте ! Повече от 10 години следя метеорологичния форум, и съм изключително очарован от точните прогнози и детайлните анализи на метеорологичните обстановки, които правите. Причината за да напиша този първи (а може би и последен ) пост е следната : Имам малко стопанство, състоящо се от лозов масив и пчелин в с. Светлина, община Средец, и имам нужда от известни фактически данни от носно температури (минимуми, максимуми ) и количество валеж (пролетно летния период ) За целта си сглобих малка метеоклетка, и я снабдих метеостанция. За сега температурите и влажността са сходни, с тези отчитани от метеостанциите в с Драчево и язовир Мандра, като при мен са някъде по средата( 1 година от както водя наблюдения ) . Сега е ред да измервам и количествата валеж , и за целта съм си харесал един дъждомер , който не е електронен но се надявам да ми дава относително точни данни . http://tfa.bg/product/139/dazhdomer-art-47-1008.html Това е въпросният модел на който съм се спрял. Надявам се да ми помогнете при правилният избор .. Поздрави ! И само успехи за всички през новата година !
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Fri Dec 28, 2018 12:51 pm    Post subject:    Reply with quote

Здравейте и добре дошли и официално във форума! Smile Да, на първо четене дъждомерът е добър, ако говорим само за този тип дъждомери. Agree / Thumb up Аз съм натоварил майка си, която живее в Търговище, да ми прави някои базисни метео-измервания, включително на валежите. И дъждомерите, които използва тя за целта, са подобни на този. Всъщност, аз бях приготвил да й монтирам един точно такъв (на мястото на стария, който сега използва) при последното си посещение там преди няколко дни, но засега временно се отказах. По принцип ми харесва, че дъждомерът видимо е много прецизно разграфен Agree / Thumb up (все пак бих направил някои сравнителни измервания при възможност и от любопитство Wink ). Единственото, което ме притеснява на първо и второ четене е, че горната допълнителна (всъщност антиизпарителна) фуния е доста "плитка" и известна част от валежите (вероятно основно при по-голям интензитет на дъжда) при падането ще се изплисква извън фунията. Да, за това също трябва да се направят някакви сравнения, за да се види дали това процентно ще е съществено. (Може да уредим някакви сравнения някой ден с помощта екземпляра, който имам, защото наистина ми е много любопитно Hmm )

Също така, генерален проблем при подобни "маломерни" дъждомери е невъзможността да се мери точно (реално почти никак в много от случаите) количеството в случай на снеговалеж. Поради това е силно препоръчително в периода от няколко месеца, когато може да вали и сняг, да се ползва и някакъв друг дъждомер тип "кофа" (писано е многократно и надълго по-нагоре в тази тема за този тип дъждомери). Просто с подобен тип дъждомер е много по-вероятно да се постигнат що годе точни резултати - чрез разтопяване и измерване като обикновен валеж на събрания сняг. (Майка ми прави точно това в Търговище по мои инструкции Wink .) С показания по-горе тип дъждомер това теоретично може да стане само при не особено значителни снеговалежи и то само ако преди това е била махната фунията. С фунията задържалото се отгоре количечество сняг или би било по-голямо от реалното (при валеж с не много голямо количество и почти без вятър), или би било само символична част от реалното (в случай на силен вятър), но като цяло резултатите биха били напълно безсмислени Dont know ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Victus

PostPosted: Fri Dec 28, 2018 1:48 pm    Post subject:    Reply with quote

Да, този дъждомер става само за приблизително измерване. Ако ще се води архив на валежите, една кофа с вързан найлон, опънат към дъното, ще мери къде-къде по-точно. Така и сняг може да мериш, ако не е повече от 20см. Ако пък вали смесено, разделяш твърдата от течната фаза. Водата се оттича в кофата, а снегът/градушката остава в найлона. Няма изпарение и може да служи като дъждомер-тотализатор. Няма грешка системата. Very Happy
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Fri Dec 28, 2018 2:13 pm    Post subject:    Reply with quote

Хмм, това с деленето на твърд и течен валеж с найлон е "хлъзгаво". При мокър сняг, голяма част от влагата на снега ще иде в дъжда Hmm Но за относителна представа може да свърши работа. Стига да съм разбрал правилно замисъла де Hmm
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Victus

PostPosted: Fri Dec 28, 2018 8:57 pm    Post subject:    Reply with quote

Това е идеята. Водата се отцежда и изтича през дупката на найлона. Нестопеният валеж остава в найлона. Ако не е твърде топло, че да се стопи всичко, дава добра представа какво е съотношението твърда/течна фаза. При ниски положителни температури работи.
Back to top
agro_bs

PostPosted: Wed Jan 02, 2019 6:20 pm    Post subject:    Reply with quote

Здравейте и Честита нова година! Бъдете здрави, целеустремени и заредени с положителни емоции!
Благодаря на всички, които се включиха в дискусията, относно изборът ми на дъждомер. Бяхте максимално изчерпателни и конкретни в обосновката си!Въпреки отбелязаните недостатъци и съмнения относно достоверността на данните, смятам да се сдобия с въпросния дъждомер. Както отбелязах в първия си пост, възнамерявам да измервам падналите количества валеж, само през топлата част на годината ( от Април до Октомври ).
Поздравления още веднъж за чудесния форум, и дадената възможност, човек да намери адекватна информация, относно метеорологичните събития.
С интерес ще следя, първото за годината метео събитие на 04.01 - 06.01 ..
Смятам, че тук при нас, югоизточна България и по конкретно района на Странджа, може да се реализират едни (при късмет) 15 см. снежна покривка .
ПС : Имам два стари термометъра произведени в ГДР. Единият е с дължина 40см. и скалата му е от -90 до +35 . Другият (който има повреда в скалата ) е 30см. и е от -15 до +200 . При интерес ми пишете на ФБ профила - GP G'Yoreto
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Метео-прибори, метео-методики (проблеми) All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 28, 29, 30
Page 30 of 30

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе