StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ДЪЛГОСРОЧНИ (месечни, сезонни) ПРОГНОЗИ - ЕСЕН-ЗИМА 2018/19
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Прогнози за времето
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Windy

PostPosted: Wed Oct 31, 2018 11:17 pm    Post subject:    Reply with quote

Е да де ама ако нахлуванията на студ над Атлантика се оправдаят ще има охлаждане на зоната с положителната аномалия.
stratega

PostPosted: Wed Oct 31, 2018 11:22 pm    Post subject:    Reply with quote

Вероятно бъркаш това да има по-чести нахлувания на студен въздух, с това по-големи площи от водата да са покрити с лед, както е било в миналото. Първото води до по-активни циклони (и на практика не е пряко обвързано с леда има ли го, няма ли го), а при второто наличието на по-големи площи еднородна повърхност създава условия за по-малки барични контрасти и по-стабилни антициклони.
Windy

PostPosted: Wed Oct 31, 2018 11:28 pm    Post subject:    Reply with quote

Не, не го бъркам. Просто нахлулият студен въздух ще стане причина за 2-3 циклона, след които температурата на водата ще е много по-ниска отколкото е била преди тях. А и самата топлинна адвекция от водата към въздуха анд нея ще отнеме част от енергията ѝ. Тези 2-3 циклона ще се случат вероятно в рамките на Ноември (имат достатъчно време за това) и Декември по някое време Атлантикът ще заспи.
lancelot

PostPosted: Thu Nov 01, 2018 9:28 am    Post subject:    Reply with quote

Това странно и леко шеговито "заспал" Атлантик ми се струва много несериозно изказване Grin smile
Той не може да "заспи" , а по скоро може да утихне и да бъде блокиран и по този начин "силите" му да бъдат насочени в друга посока, а не в наш зимомански ущърб.
По темата : Много наднорменото време свършва в понеделник, след това леко над норма, според мен ще има и НСО и мъгли на познатите места, особено сутрините. Валежи идните 7-8 дни не виждам поне аз.
Back to top
View user's profile Send private message
Windy

PostPosted: Thu Nov 01, 2018 10:34 am    Post subject:    Reply with quote

Валежи няма да има скоро, но и аз информирах наще че след Неделя няма да е така топло, което си е и напълно нромално де.
quittr

PostPosted: Thu Nov 01, 2018 1:12 pm    Post subject:    Reply with quote

За последните 3 месеца в София са паднали едва 27мм дъжд. Преди няколко дни минах през парка до УНСС и ми направиха впечатление огромните цепнатини в почвата. По всичко личи и че близките 7-10 дни няма да вали. Смея да твърдя, че откакто съм в София (малко над 6 години) толкова дълъг период с почти никакви валежи не съм виждал.
Навън е топло и красиво.
snow wall

PostPosted: Thu Nov 01, 2018 6:40 pm    Post subject:    Reply with quote

Дългосрочната на NOAA е за нулеви валежи, ако не за цялата страна то поне за запада.
http://www.cpc.ncep.noaa.gov/products/CFSv2/imagesInd3/euPrecMonInd1.gif

За декември нещата също не са никак добре. Кога ще трупа по тия планини, не знам Confused Добре че юни и юли бяха дъждовни и циркулацията от последните седмица, две не ни удари през юли иначе живи щяхме да се опечем.
Back to top
Windy

PostPosted: Fri Nov 02, 2018 1:58 am    Post subject:    Reply with quote

Все някога ще ни удари точно за лятото, не си правете илюзии че няма да стане.
bismarck

PostPosted: Mon Nov 05, 2018 9:42 am    Post subject:    Reply with quote

Ооп, оооп, опа гангнам стайл ! ХАхахаха))) НЯМА как да е по-добре. Естествено, остава и да стане баш така!))

Back to top
Windy

PostPosted: Mon Nov 05, 2018 10:24 am    Post subject:    Reply with quote

Е, баш така чак най-вероятно няма да стане, но нищо зимно тоя месец няма да има почти със сигурност.
gugun4u

PostPosted: Thu Nov 08, 2018 5:04 pm    Post subject:    Reply with quote

Европейската агенция са обновили месечните. http://effis.jrc.ec.europa.eu/applications/seasonal-forecast/
С няколко думи - това което е ясно - топъл и сух ноември, от там нататък
топъл декември, но с нормални валежи, които и без това са малко и по норма, след това идва интересното - температура и валежи в норма за януари, и норма/норма + валежи за региона. Логично, западна Европа, където сега ги залива, за за януари вече се маркирани като "сухи". Като цяло полето с нормални темеператури за януари е доста голямо, което смятам, че е доста добре.
Въпреки, че смея да твърдя съм лаик в материята и не твърдя, че логиката ми е правилна, но по тези карти сякаш сегашната циркулация би останала до към 2-рата десетдневка на декември и от там на сетне би трябвало да се промени коренно. Като следствие на това валежите за декември да си влезнат в норма, но натрупаната в началото на месеца топла аномалия, да не може да бъде наваксана. После с "новата" циркулация януари да е в норма.
Back to top
Windy

PostPosted: Thu Nov 08, 2018 5:09 pm    Post subject:    Reply with quote

И аз точно така мисля, преди 5ти Декември абсурд да се пречуши циркулацията. Дали ще е 5ти или 15ти-25ти, но и аз мисля че Декември ще настъпи промяната, но основните плодове от нея ще се берат Януари и Февруари Smile
tarikataaaa

PostPosted: Fri Nov 09, 2018 2:31 am    Post subject:    Reply with quote

Windy wrote:
И аз точно така мисля, преди 5ти Декември абсурд да се пречуши циркулацията. Дали ще е 5ти или 15ти-25ти, но и аз мисля че Декември ще настъпи промяната, но основните плодове от нея ще се берат Януари и Февруари Smile

Е...ти първо беше сигурен, че ноември ще ще се смени циркулацията и ще има валежи, сега мислиш за декември... Все някога ще стане. Laughing
weather_master

PostPosted: Fri Nov 09, 2018 6:05 am    Post subject:    Reply with quote

Laughing Laughing Laughing Той хубаво че пак не е сънувал разни неща. Laughing

Иначе едно е сигурно - до месец и малко ще започне отписването на зимата. Всяка година е така. Laughing

Иначе климата в Бг се промени. Едно време си спомням какви студове хващаше към 20-ти ноември. Първата година в София на 20-ти ноември имаше над 20см сняг. Една зима на шега предложих, че първият сняг за Сф ще е на 8-ми декември и взе, че така стана. А вече си в нормално първият сняг да идва чак към Коледа. Бавно но славно вървим към безснежни зими. Very Happy С още 1 месец да се измести първият сняг т.е да е към средата на януари и ще може да се отървем като цяло от зимата. А това няма да е много напред във времето мисля. Последиците от ГЗ са точно в по-бавното изстиване на повърхността. Не ме разбурайте погрешно - зима ще има и занапред, просто ще става все по-кратка. Smile

А какви зими бяха в края на 90-те? Мале, мале. Спомням си навявания, блокирани села, заледени проводници, половин метър сняг и това всичко още в края на ноември. Дори и в Бургас често първият сняг идваше в края на ноември. А сега смокинята в двора е зелена до НГ. Laughing
Back to top
wilkosz

PostPosted: Fri Nov 09, 2018 7:51 am    Post subject:    Reply with quote

В сАЩ има още по-драматично затопляне на зимите и малоснежие спрямо онова, което е било до 89-те 90-те години. Гледал съм архиви с броя на дните със СП. В България почти няма промяна като брой, само дето се концентрират в центъра на зимата, а не през ноември. Докато в САЩ намалението е драстично Deal
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Прогнози за времето All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 14, 15, 16, 17  Next
Page 15 of 17

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе