StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ПРОМЕНИТЕ НА КЛИМАТА (в България)
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 48, 49, 50

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат
View previous topic :: View next topic  
Author Message
nikolai kamburov

PostPosted: Wed Oct 31, 2018 2:00 pm    Post subject:    Reply with quote

Хаха, напротив! Има как и то много лесно! И се случва често... друг е въпросът нали кой е градът с повече 40-ци. Очевидно е Сандански...
View user's profile Send private message AIM Address
Frape

PostPosted: Wed Oct 31, 2018 2:22 pm    Post subject:    Reply with quote

nikolai kamburov wrote:
Хаха, напротив! Има как и то много лесно! И се случва често... друг е въпросът нали кой е градът с повече 40-ци. Очевидно е Сандански...

Често се случва?Дървен философ си,искам да ми покажеш с данни,не на всяка манджа миродия! Laughing
Back to top
View user's profile Send private message
nikolai kamburov

PostPosted: Wed Oct 31, 2018 2:44 pm    Post subject:    Reply with quote

Някой друг път, сладурче, нямам време сега...
View user's profile Send private message AIM Address
FENIX

PostPosted: Wed Oct 31, 2018 2:46 pm    Post subject:    Reply with quote

Frape wrote:

Винаги когато в Русе има 40°C,няма как и в Сандански да няма ,квото и да ми говориш... Flourish

По-тъпо нещо скоро не бях виждал. И поради какво според теб има такава закономерност, защото такава няма. Два достатъчно отдалечени града, провери в архива и ще видиш кой е градът последните години с най-висок екстремум у нас.
ПС: В Северна България без планини никога няма да се преместя, освен ако не го налага друго! Тук си ми е отлично, по-скоро ти се върни в Банско!
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo-kamera-melnishki-piramidi-webcam
Back to top
blue

PostPosted: Wed Oct 31, 2018 3:14 pm    Post subject:    Reply with quote

nikolai kamburov wrote:
друг е въпросът нали кой е градът с повече 40-ци. Очевидно е Сандански...

Тука ставаше именно въпрос за това, че Сандански е най-жегавия град в България с най-много 40-таци за последния близо 30-годишен период! Похвала отново на мнн за статистиката.
Бял облак

PostPosted: Fri Nov 02, 2018 2:06 pm    Post subject:    Reply with quote

Windy wrote:
...
Обаче мен ми прави впечатление друго. До 90те са изпадали месеци със сериозни отрицателни аномалии, сега от 17те години на новото хилядолетие само един (говорим за Ноември). Много ми е интересно как за толкова малко години така е успяла да се подтопли планетата Shocked
https://www.stringmeteo.com/forum/viewtopic.php?p=601924#601924

Ако направим бърза историческа справка за средномесечната Т ще видим, че в БГ ноември е бил осезаемо по-топъл през първата половина на ХХв. Например през 20-те или пък 60-те години.

80-те години ноември бележи най-ниските си стойности откакто се водят измервания. А от 90-те години насам месецът отново се затопля.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Windy

PostPosted: Fri Nov 02, 2018 3:38 pm    Post subject:    Reply with quote

Добре, това е успокояващо. Иначе излизаше много апокалиптична картината!
mnn

PostPosted: Fri Nov 16, 2018 9:39 pm    Post subject:    Reply with quote

Брой дни със СП за ноември за период 1968-2017 за видимите станции. Да видим как се движат нещата и в съвременен период плюс /абсолютна СП и година на осъществяване/. За този период между 1988 и 2000 година са най-високите СП с някои изключения.
Тези СП за абсолютни само за посочения период. За 1931-1970 СП са по-големи, но близки см. Например за Видин е 53 см за този период и 46 см за посочения.
Видин- 116 дни/46 см/1993/
Ловеч- 150 /28 см/1998/
Разград- 175 /43 см/2013/
Варна- 17 /5 см/1993
София- 181/39 см/1988/
Сливен- 14/12 см/1988/
Сандански- 18/15 см/1995/
Кърджали- 49/18 см/1988, 2001/
Забележки: за немалко станции има данни от 1993 година за височина на СП. Станцията в Разград до 1977 е била в ниското и от 1978 е на гарата и малко са смесени резултатите.
Станция София-Младост от преди 1999 година е със смесени данни от летището в другия архив.
Това за 50 години, който е достатъчен период за следене на СП.

Last edited by mnn on Sat Nov 17, 2018 1:18 am; edited 1 time in total
Back to top
elenaRudolf

PostPosted: Sat Nov 17, 2018 12:59 am    Post subject:    Reply with quote

Добре си ги извадил, само едно леко уточнение. За Кърджали максималната дебелина няма как да е от 2001-ва. Казвам го, понеже ноември 1988-ма съм го преживял на място в града и максималната дебелина, достигната при обстановката от 24, 25 и 26.11 просто няма как да е посочените в оня архив 16 см, а е много повече, определено мога да кажа като очевидец, че 30 см е минимумът. А може да беше и 60 см, не бих се учудил, ама няма как да знам, тъй като не съм мерил с линийка естествено. Но знам от първо лице как три дни валя сняг без да спре, как още първата вечер бутах закъсали коли по бул. "Сан Стефано'', защото снегорин въобще не минаваше, а малко по-късно не можеше да става и дума за минаване на кола /имаше поне едно 15-20 см равна покривка върху пътното платно, красиво осветявана от уличните лампи/, знам как кадънките (щиглеци) не можеха да кацнат понеже нямаше къде, и кацаха премръзнали направо върху снега... помня как се чувахме през 10 минути по телефона с най-добрия ми приятел и крояхме планове какво ще правим, и сега ми е пред очите как на всеки час чистеше един широк бетонен парапет в двора на къщата им, сваляйки поредните 7-8 см натрупал сняг... спомням си и накрая в понеделника като спря да вали и изринаха, че всичко беше в едни огромни снежни купове... (Всичко започна в четвъртък или вероятно в петък сутринта с една силна суграшица някъде около 10-12 ч. сутринта, после имаше известно време затишие и някъде рано след обяд започна да мята яките парцали). Та така, само това исках да уточня. Паметна обстановка беше.
mnn

PostPosted: Sat Nov 17, 2018 1:11 am    Post subject:    Reply with quote

Първо, станцията е до село Сипей на високото и съм отбелязал, че преди 1993 година има липси на немалко места за СП и съответно е отбелязано, че в този архив може да има много грешки. От друга страна все пак субективното си е на заден план. Над половин метър е имало само в северните места, като рекорд за ноември. Ако покривката не е вярна, то от количество 35 литра мокър сняг /по разбивките от архива по-скоро 21 са твърд валеж, а другото е течен/, няма как да има такива см. Другото, което можем да видим, са разбивките по синопи. От 26 там е валял леден дъжд и по синопи се вижда 18 см максимална дебелина -
https://www.stringmeteo.com/synop/bgold_stday.php?year=1988&month=11&day=24&st=157300&int=3&submit=%D0%9F%D0%9E%D0%9A%D0%90%D0%96%D0%98#sel
Излиза, че височините се дублират с 2001. До доказване на противното с обективни данни няма как да пиша нищо друго освен това, което виждам.
elenaRudolf

PostPosted: Sat Nov 17, 2018 10:48 am    Post subject:    Reply with quote

Естествено няма как да се пишат официални данни и цифри без да ги виждаме никъде. Но честно да ти кажа, като гледам архивите, мога да твърдя, че това което предава станцията са пълни глупости. Никакъв леден дъжд не е валял при тази обстановка. Дори снегът не беше кой знае колко мокър. На широката поляна пред стадиона снегът категорично ми беше до над коляно, което няма как да са под 30 см. Мисля, че това беше в неделята сутринта, при продължаващ обилен снеговалеж. Единственият вариант е да я бъркам обстановката с тази от 16, 17 и 18-ти следващия месец (петък, събота и неделя)... вярно, че бях доста малък, но не вярвам чак толкова да не ме слуша главата. Пък и тогава станцията предава 16,8 литра валеж за трите дни, от които кой знае как максималната дебелина в синопите е 46 см /неделя сутринта/. Shocked Но пък се връзва фактът, че тогава станцията предава ''снежни зърна'' в петъка сутринта, както започна всичко... Dont know Офф, направо ми идва да си изджаскам кратуната в стената. Bang head Имам някъде и едно малко тефтерче със записки от обстановката, обаче 1-во не знам къде е, и 2-ро данните, които съм нахвърлял там са в изключително инфантилен/незрял вид и едва ли ще са много полезни за изясняване на събитията. Ако намеря случайно тогавашни броеве от местния в. ''Нов живот'', ще погледна дали там има някакви по-конкретни данни.
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Климат All times are GMT + 2 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... 48, 49, 50
Page 50 of 50

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе