StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

Отоплителни несгоди
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 41, 42, 43  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Mavrud

PostPosted: Fri Nov 02, 2018 12:54 pm    Post subject:    Reply with quote

Windy wrote:
Mavrud wrote:
Има ли шанс да подобрим датата за най-късно включване на парното в София ?

Коя е тази дата?

Втората декада на ноември е най-късната дата, ако не се лъжа...ама дали е 11-ти и 17-ти вече не помня..преди години правих подобна справка в този форум, но не знам къде е...
Leberkez

Location: София, жк. Младост-1, надм. вис. 603 м; Габрово, кв. Палаузово, надм. вис. 419 м.

PostPosted: Fri Nov 02, 2018 1:04 pm    Post subject:    Reply with quote

Quote:
За масово пускане трябва да бъдат изпълнени законовите изисквания – три последователни дни със средноденонощна температура
по-ниска от +12°C и прогноза от НИМХ - БАН за трайно застудяване.

Сега, ако горното изискване се спази до бувата, това значи, че може и още другата седмица да го пуснат, защото се вижда спад при минималните, което ще дърпа средноденонощната и ще се установи някаква трайност на поредни дни с под 12°C. Аз очаквам другата седмица да тръгне поне в училища, болници, градини и администрация и най-късно до 12.11 да е пуснато вече навсякъде. °C
Back to top
View user's profile Send private message
Geogri Zahariev

PostPosted: Fri Nov 02, 2018 2:14 pm    Post subject:    Reply with quote

Leberkez wrote:
Quote:
За масово пускане трябва да бъдат изпълнени законовите изисквания – три последователни дни със средноденонощна температура
по-ниска от +12°C и прогноза от НИМХ - БАН за трайно застудяване.

Сега, ако горното изискване се спази до бувата, това значи, че може и още другата седмица да го пуснат, защото се вижда спад при минималните, което ще дърпа средноденонощната и ще се установи някаква трайност на поредни дни с под 12°C. Аз очаквам другата седмица да тръгне поне в училища, болници, градини и администрация и най-късно до 12.11 да е пуснато вече навсякъде. °C

...прогноза от НИМХ - БАН за трайно застудяване...
Ето тук е разковничето! Как я дават тази прогноза, какво означава "застудяване" и кое е "трайно" такова?

Leberkez и quittr, относно изживяването на на дърти години на недоизживяното на младини, сте абсолютно прави!
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Бял облак

PostPosted: Mon Dec 03, 2018 4:38 pm    Post subject:    Reply with quote

Относно мръсния въздух ми се ще да дам един пример какво ще стане, ако не се отопляваме на въглища. Разбира се, всеки би се досетил какво ще стане, но друго си е да се види реален пример и то в негативна форма на релефа със сериозни инверсии.

В централната градска част на Козлодуй отоплението е на парно от АЕЦ-а от десетилетия насам. Цели 18 години съм живял в този град и зимата не съм забелязал въздухът да мирише лошо. Напротив. При мъгла си миришеше на мъгла. Не е неприятно. Докато като отивах на село там смърдеше на въглища.
Миналата събота и неделя бях на Козлодуй и въздуха си беше Ок за дишане.

Та, това е реален пример. Като преминем на отопление на газ, ток или някакъв друг вид отопление неотделящо сериозни замърсители ще дишаме чист или сравнително чист въздух дори и в котловина.
Back to top
FENIX

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 1:09 am    Post subject:    Reply with quote

Въпреки уж сравнително високите максимуми, това малко заблуждава, защото се случват за много кратък период и все още в домовете си е необходимо отопление, особено вечер, през нощта и сутрин до обяд. Още си ползваме отоплението и така ще е още известно време. Няма как.
Уеб камера с панорама от Мелник:
http://weather-webcam.eu/melnik-na-jivo-kamera-melnishki-piramidi-webcam
Back to top
snow wall

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 12:16 pm    Post subject:    Reply with quote

Да, в къщите си е студено, забелязвам го когато ходя при роднини, аз не съм пускал радиаторите на парното от началото на месеца, само една вечер го пускахме, но разбира се през апартамента минават щтрангове, лоито са винаги топли, в същност само една тънка тръба. Мисля, че следващата седмица ще му е последна на парното, преди застудяването отварях по обяд, че ставаше горещо.
Back to top
ASENOV

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 12:44 pm    Post subject:    Reply with quote

Аз не пускам отопление, но си е още хладно в стаите. Все пак под 19 гр не е паднало.
За януари сметката ми заток беше 115лв, а за февруари който уж беще топъл имам 85лв, което ме потресе, сега за март не съм пускал изобщо нищо. Hmm
Back to top
nakata_georgiev

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 1:03 pm    Post subject:    Reply with quote

В Бургас парното или климатик се пуска в месеците декември ,януари и февруари.
Понеже с изолация са повечето апартаменти и е топло
Лятото климатик пускам юли и август Laughing
Сметки за ток повече от 40-50 лв не сме плащали
Back to top
ASENOV

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 1:23 pm    Post subject:    Reply with quote

Така е, 40-50лв са нормални сметки за ток, все пак това са хвърлени пари на вятъра. Не можеш да ги усетиш не можеш да ги пипнеш.
Чуде се на хора, които плащат по 300 и повече лв.
Тази година се оставих на самотек и не съм проверявал електомера какво отчита.
Миналата зима средната ми зимна сметка за ток беше 60лв. Зимата имаше само един удар в края на февруари и март, докато тази година от декември до края на януари си беше равномерно разпределена откъм зимни температури и това се оказа причината за високите тазгодишни сметки.
Back to top
nikolai kamburov

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 3:40 pm    Post subject:    Reply with quote

Аз във Варна съм изключително стабилен. Януари имах 35лв ток, февруари имах 23лв. При това, че на под 20гр не стоя и климатика си ми работи. Само че е супер нов климатик и наистина почти нищо не харчи. Бойлера го пускам всяка вечер на на ЕКО режим и на сутринта го спирам като стана да пикая. Готвя си понякога, пера си през ден/ два дрехи в пералня, ползвам подгряваща кана, тостер, микровълнова...да не говорим за постоянното зареждане на тела и лаптопа, 3те крушки и телевизията, която работи почти нон стоп. Нощем често не го спирам на музикалния канал и ся наскоро установих, че даже се е бъгнал звука вече на нея програма от много предаване хахаха...
Та, много много хора ми казаха, че + отопление зимата, под 50лв, няма как да направя. Да им го навра дълбоко на всички тези. Very Happy
View user's profile Send private message AIM Address
gosho97

Location: Варна-Акчелар (180м.н.в.)(кв.Виница) / София - кв.Лозенец

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 6:35 pm    Post subject:    Reply with quote

Аз в СФ по 60-80лв плащах до миналата година в зимните месеци, сега съм с приятелката и малко се вдигнаха сметките до към 100лв през трите зимни месеца, но климатика бачка постоянно и се готви + телевизор и два лаптопа.
Вече почти не пускаме климатик, стопли се. Agree / Thumb up
Back to top
Geogri Zahariev

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 6:46 pm    Post subject:    Reply with quote

Въпреки, че е с "изолация", 3-стайният панел във Враца, с изложение С-Ю, не е добре изолиран.
Общият разход от миналия сезон за парно и топла вода за 12 месеца е 680 лв. за 76 м2 и две дами, които не пестят топла вода.
Токът за останалите консуматори е около 25 лв. на месец.
Парно има от началото на Ноември до края на Март.
Октомври и Април притопляме с ел. радиатори.
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 8:21 pm    Post subject:    Reply with quote

Може и да съм писал по темата, но... Абе, само аз ли все улучвам топли апартаменти в София?! Confused Последните ми 3 квартири (+ новата, в която се местя сега Grin smile ) реално са толкова топли, че може да се мине и без отопление, стига да няма много зиморничави. Grin smile

Във втората квартира, например, даже и без никакво отопление в стаята ми не пада под 18-19°C цяла зима. Същото важи и за кухнята, където никога не се пуска никакво отопление (освен за кратко котлон, когато се готви и има работещ хладилник), а твърде често се проветрява. Но тъй като явно съм по-зиморничав, отколко си мисля през част от времето Grin smile , пускам по малко парно от време на време в стаята си, за да вдигна до 21-22°C. Единственото изключение от този "щастлив" режим ми беше през първите години в същата тази квартира, когато блокът още нямаше изолация. Тъй като стаята ми е с две външни стени, без отопление си падаше доста, даже и до под 12-13°C при големи студове (но не и до под 10°C все пак Wink ). Та благодарение на тази промяна разбрах колко помага изолацията, макар че и блокът като цяло е топъл явно, а вероятно и съседите ме топлят доста, защото явно се отопляват добре и "изпращат" топло и към мен през стените Wink ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
ivog_68

PostPosted: Sat Mar 30, 2019 10:24 pm    Post subject:    Reply with quote

Потреблението на ел енергия в едно домакинство е строго индивидуално . Зависи от колко члена е то, какво жилище обитава (блок,къща), до каква степен е постигната енергийна ефективност, режима на използване на ел.консуматорите и техния енергиен клас ... въобще, комплексни са нещата .

Тази зима за сефте избрах да се отоплявам с два климатика клас А+++ . Разбира се грея две стаи, а къщата е 100квм . Не е санирана, но поне дограмата е ПВЦ . Поддържам и "студен резерв" Grin smile - котел на твърдо гориво, който припалвах съботите и неделите за да сгрее целия етаж . Гледам, отишли са 400кг въглища . Като се прибавят и 4х100лв от двата климатика досега, горе-долу бива ... такива зими се ядват .
nakata_georgiev

PostPosted: Sun Mar 31, 2019 4:26 am    Post subject:    Reply with quote

В апартамента на нашите в който живеех преди това ,изложение северозапад ,остъклена тераса ,санирана + 5 камерна дограма ,когато навън е 4-5 градуса в стаята ми без пускане на нищо беше 23 градуса, при -5 в стаята е било 20 градуса Laughing
Обаче сега където съм миналата зима пусках климатика почти всеки ден ,който е енергиен клас А++ и бойлера който ми е италиански и им еко режими уж за пестене на енергия и плащах 35 лева януари и февруари
Това е вярно , че с новите уреди се спестяват пари от ток,но все пак и зависи и от квадратурата на апартамента Smile
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Лично отношение. Mетео-смешки и... глупости All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 41, 42, 43  Next
Page 42 of 43

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе