StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ЛЮБИТЕЛСКИ МИКРОКЛИМАТИЧНИ ИЗСЛЕДВАНИЯ И НАБЛЮДЕНИЯ
Goto page 1, 2, 3 ... 38, 39, 40  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Любителски метеорологични наблюдения
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Бял облак

PostPosted: Mon Aug 22, 2011 9:12 pm    Post subject:    Reply with quote

Ходих с колелото да меря температурата в най-ниската част в района до р. Огоста. За синопа в 20:45ч. измерих 24,6°C. По същото време горе в селото дето е моя пункт е било 26,4°C, т.е. 1,8 градуса разлика.

пп - по-късно обмислям пак да ходя до една добре изявена негативна форма на релефа /м. Соватя/ - малка продълговата долинка със силно коритовидна форма... да видим какви разлики ще има.
Синоптичната обстановка в момента е доста подходяща за изследване на такива микроклимати.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
Бял облак

PostPosted: Tue Aug 23, 2011 1:15 am    Post subject:    Reply with quote

Преди малко се върнах от замервания с колелото. Резултатите определено са интересни.

Първо отидох в полето /извън населеното място/ на еднакъв релеф и надморска с моя пункт и на 400м по въздух от него. В 23:45ч. в полето бе 21,5°C, а в моя пункт /населеното място/ 21,7°C. Тази малка разлика според мен се дължи на добрата откритост на метеопарка разположен на сравнително голяма незастроена площ.
След това се запътих към центъра на селото и Т в самия център бе 22,3°C, т.е. по-висока с 0,8°C спрямо намиращото се на 1,5км открито поле - явно бетонните площадки и намиращите се сгради наоколо загряват, макар и не чак толкова много.

Тръгнах към коритовидната местност "Соватя", но в близост има един овчарник и кучетата ме подгониха в тъмното и се отказах. Направих обратен завой и с мръсна газ се отправих към ниското покрай р. Огоста. Там в 00:10ч. измерих 19,7°C - по същото време горе в моя пункт е било 21,3°C, а в Бекет 19,2. Явно не навсякъде изстива еднакво, дори и в близки по релеф места. Тръгнах наобратно и веднага щом наближих подножието на късия и стръмен склон преодоляващ 35м денивелация /15% наклон/ ме лъхна по-топъл въздух и Т се повиши с 1°C. В началото на изкачването се усещаше ветрец около 1м/с... мда, локален склонов вятър. Горе на платото и долу до реката бе тихо.

В момента при мен е 20,4°C /спада към момента е с ок. градус на час/, на повърхността на почвата е 18.5, ОВ 70%, тихо, щурци и много звезди /вижда се и Млечния път/.
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Tue Aug 23, 2011 2:29 am    Post subject:    Reply with quote

Бял облак wrote:
Преди малко се върнах от замервания с колелото. Резултатите определено са интересни.

Първо отидох в полето /извън населеното място/ на еднакъв релеф и надморска с моя пункт и на 400м по въздух от него. В 23:45ч. в полето бе 21,5°C, а в моя пункт /населеното място/ 21,7°C. Тази малка разлика според мен се дължи на добрата откритост на метеопарка разположен на сравнително голяма незастроена площ.
След това се запътих към центъра на селото и Т в самия център бе 22,3°C, т.е. по-висока с 0,8°C спрямо намиращото се на 1,5км открито поле - явно бетонните площадки и намиращите се сгради наоколо загряват, макар и не чак толкова много.

Така е спор няма. Почти всяка вечер (когато излизам) се чувстват по 1С-2С-3С, /особено след летен горещ ден/ с покрайнината на града спрямо вътрешността. Бетона, асфалт-а и сградите топлоотдават доста. Отделно пък загубения ми пункт особено лятно време си има проблем с изстиването, въпреки че не удря тропични нощи (поне това ми се е случвало само миналия рекордно-чудовищен Август веднъж или два пъти, но тогава имаше навсякъде дори и по повечето дупки Grin smile )
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Tue Aug 23, 2011 3:28 am    Post subject:    Reply with quote

Бял облак wrote:

Това съм го намеквал, последно когато говорех в една тема за опорочаване по презумпция на измерванията в населено място Grin smile - даже и селцата имат микро "остров на топлина", дължащ се основно вероятно на по-малката откритост на хоризонта и наличие на загряващи се и трудно изстиващи сградни и други твърди повърхности (нощем) и на по-силното (допълнително) загряване на вече споменатите изкуствени повърхности (денем), макар че във втория случай в някои места може да се получава и разхлаждащ ефект - заради закритостта на хоризонта, която през деня, поне в някои точки, действа с обратен знак (охлаждащо)...

Тук се получиха някои ценни мнения, които не бяха просто за "текущи данни" Wink , помислих и отворих нова тема в този раздел Razz ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
Бял облак

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 12:38 am    Post subject:    Reply with quote

Преди малко се върнах от замервания. Тази вечер островът на топлина в центъра на селото е по-изявен от вчера - в 22:45ч. измерих 24,0°C в полето, а в центъра 25,8°C! В моя пункт по това време бе 24,1°C. Т.е. разликите спрямо вчера са най-силни между полето и центъра/асфалт, бетон, целия площад е с плочи, сгради/. Разликата между моя пункт и полето е почти като вчера или направо я няма... само 1 десета.

За синопа в 23:45ч. отидох до ливадите покрай р. Огоста и измерих 22,0°C. По същото време горе на платото в моя пункт бе 22,7°C. Този път малка разлика от 7 десети /вчера разликата беше 1,6°C/. На 15км на СИ в Бекет Т е била 20,9. Това май е доказателство, че на различните места изстиването върви по различен начин, най-вероятно поради променящите се атмосферни условия /не толкова заради релефа/, макар разстоянията да не са големи. може би по-късно ливадите край Огоста да наваксат спрямо Бекет.

По късото склонче /делящо ливадите и платото/ отново подухваше слабо 0,5-1м/с. Интересно е спирането на ветреца 10-тина метра преди да се изкачи баира - както си се поклащаха тънките клонки леко и плавно в долната и средна част на склона, в горната изведнъж "замръзват".
И още нещо: на ливадите нямаше никакво движение на въздуха - на светлинния лъч от челника виждах малки прашинки, които се мотаеха неориентирано. Докато горе на платото прашинките се движеха от ЮИ. Това движение обаче не може да се усети с кожата на лицето /а само се вижда благодарения на тези прашинки/. Склонът е с източно изложение и съответно по него подухващия ветрец бе от запад.

Last edited by Бял облак on Wed Aug 24, 2011 12:47 am; edited 1 time in total
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 12:43 am    Post subject:    Reply with quote

В тази нова хубава тема да снеса инфо за днес.

При блока на приятелката ми в перфиерията на ж.к. "Бистрица" където е открито и има ливади, бе с около 3С по-хладно от моя пункт Shocked Laughing 23,5С при мен срещу 20,5С по термометъра на автомобил (23.20ч - 23.30ч грубо като интервал на придвижване). Случвало се е и друг път де Grin smile Зимата при подобна замерка -6С срещу -9С при старта на изстиване в условиата дори на някава налична разкъсана облачност мисля че беше. Разстоянието е нз точно но около 2 км. При парка на града преди това дори показваше по-ниска стойност 19,5С до 20,0С в колебание (около паркинга).

И Облака е писал току що Agree / Thumb up
Back to top
bismarck

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 9:31 am    Post subject:    Reply with quote

Малко наброски и от мен.
ОсновнА теза: "Остров на топлина" - ОК, но определено на някои уникални места има и "острови на студ" Cool
Първо, със сигурност най-отдалечените от сгради части в двора ми са най-горещи през деня и най-студени нощем и това ми се напомня постоянно от жена ми в първия случай. Мястото, където разположих басеинчето е най-горещото, при придвижване от мястото на клетката, което е полусенчесто и лятото със сигурност занижава поне с половин градус. Нагоре към СИ част, субективно се усеща разлика от поне 2-3 градуса в +.
Напомням и обяснението: най-близката истинска гора е на 10 или 15 км, а след уникалната суша това лято 80-90 на сто от почвата е почти гола с единични умиращи гротескно стърчащи плевели, респ. сивокафявата песъчлива почва, в изсушено състояние практически чист фин пясък, се нагрява до лунни стойности(на слънце).
Какъвто и вертикален обмен да става с по-хладни ВМ във височина, при безветрие или съвсем слаб вятър усещането за адски казан в дни като днешния е несравнимо с подобните на никои от местата, на които съм бил и сравнявал(а те никак не са малко), с едно-единствено изключение: на морски плаж при липса на бриз, но плаж с по-тъмен пясък, като онзи несебърския да речем, Laughing
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 9:42 am    Post subject:    Reply with quote

bismarck wrote:
Малко наброски и от мен.
ОсновнА теза: "Остров на топлина" - ОК, но определено на някои уникални места има и "острови на студ" Cool
Първо, със сигурност най-отдалечените от сгради части в двора ми са най-горещи през деня и най-студени нощем и това ми се напомня постоянно от жена ми в първия случай.

Да, подобни вътредворни и вътреселищни разлики също са интересни в контекста на темата Agree / Thumb up . В случая обаче е доста интересно и това, дали въпросните "острови на студ" в двора ти са по-студени от полето извън селото (примерно), т.е. дали успяват да компенсират макар и слабия "остров на топлина" над селото като цяло Wink . Сега се сещам, че почти без изключение всички дворове се превръщат в "острови на студ" при рязко затопляне през студеното полугодие, тъй като топлината е затруднена да заеме пресечения терен около сградите - подобни ситуации са просто още един щрих от богатия букет на (вътреселищни) микроклимати...
Back to top
bismarck

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 10:00 am    Post subject:    Reply with quote

няма как да бъда сигурен, че е наистина така, предвид вероятността субективното усещане за канска жега на слънце да се разминава с обективно измеруемата(...) стандартно температура, но все пак, извън селото в полята, незасадени с пролетници(колко да са процентно - не повече от 10-15 на сто) след прибирането на житните и рязко намалената транспирация на лозята и (където ги има) единичните дървета, може спокойно да се приеме, че места като "Малкия Магреб" Buble-gum в СИ и Ю части на двора ми - с над 70-90 на сто гола почва, са доста сериозен процент от общата площ.
Накратко: няколко десетки квадратни км между Видин и селото, с лек южен наклон и добра, доста по-добра от средната за страната, а и региона, "нагреваемост" при слънце и штил(+ поне частично, за различни периоди от време почти пълно сподавяне от антициклоналните низходящи движения на всякакви хилави опити за конвекция) - това обяснява понякога до градус-градус и половина по-високите Т в моя пункт. И въпреки това, той е достатъчно "представителен", тъй като, както писах по-горе, със сигурност има много микрорайони наоколо, в които е и по-топло и това НЕ Е заради асфалт или бетон: просто целият район е все едно 'асфалтиран" с няколко десетки квадратни км квази-асфалт, макар не черен или тъмнолилав, а сивокафяв. Laughing
Back to top
wolfie

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 10:23 am    Post subject:    Reply with quote

Бял облак wrote:
Преди малко се върнах от замервания. Тази вечер островът на топлина в центъра на селото е по-изявен от вчера - в 22:45ч. измерих 24,0°C в полето, а в центъра 25,8°C! В моя пункт по това време бе 24,1°C. Т.е. разликите спрямо вчера са най-силни между полето и центъра/асфалт, бетон, целия площад е с плочи, сгради/. Разликата между моя пункт и полето е почти като вчера или направо я няма... само 1 десета.

За синопа в 23:45ч. отидох до ливадите покрай р. Огоста и измерих 22,0°C. По същото време горе на платото в моя пункт бе 22,7°C. Този път малка разлика от 7 десети /вчера разликата беше 1,6°C/. На 15км на СИ в Бекет Т е била 20,9. Това май е доказателство, че на различните места изстиването върви по различен начин, най-вероятно поради променящите се атмосферни условия /не толкова заради релефа/, макар разстоянията да не са големи. може би по-късно ливадите край Огоста да наваксат спрямо Бекет.

По късото склонче /делящо ливадите и платото/ отново подухваше слабо 0,5-1м/с. Интересно е спирането на ветреца 10-тина метра преди да се изкачи баира - както си се поклащаха тънките клонки леко и плавно в долната и средна част на склона, в горната изведнъж "замръзват".
И още нещо: на ливадите нямаше никакво движение на въздуха - на светлинния лъч от челника виждах малки прашинки, които се мотаеха неориентирано. Докато горе на платото прашинките се движеха от ЮИ. Това движение обаче не може да се усети с кожата на лицето /а само се вижда благодарения на тези прашинки/. Склонът е с източно изложение и съответно по него подухващия ветрец бе от запад.
Цецо, как правиш тези замервания? сигурен съм, че спазваш всички изисквания, просто ми е интересно с какъв термометър и т.н. Вероятно под открито небе.. сравняваш с клетката в твоя пункт в един и същи час ли или правиш нещо друго? Защото нали при спокойно и почти тихо време вечерта има едни 2 градуса разлика, ако датчика е в клетката и извън нея, макар също да е на 2м. над земята.
Back to top
View user's profile Send private message
Бял облак

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 10:38 am    Post subject:    Reply with quote

На този етап съм склонен да се съглася с това, което казва Бисмарк. Просто информацията достигаща до мен води в тази насока. Тези песъчливи почви, струва ми се, са основния фактор за 1-1,5 градусовата разлика на Бачово спрямо моя пункт, например /това в случаите, когато и над двата пункра Т на 850 хПа е почти еднаква; в доста случай обаче тази Т е с около градус по-висока в крайния СЗ, затова сравнително често има разлики с около 2 градуса/.

В Калафат почвите са същите, затова там често мерят дори по-високи максимални от Бачово. В Бекет /станция на 15км на СИ от моя пункт, т.е. далеч от крайния СЗ/ също има песъчливи почви и най-вероятно това е причината за редовните около 0,8-1°C по-високи максимални спрямо Гложене. Не случайно тези станции /Калафат и Бекет/ са лидери по най-високи Т в цяла Румъния. Близкоразположените станции в Каракал и Бъйлещи винаги мерят по-ниски максимални Т, защото в тези райони почвите не са песъчливи.

Цяло лято наблюдавам станциите в Долнодунавската равнина /български и румънски/ и само Калафат, Бекет и Бачово редовно доближават теоретичните максимални Т /дори първите две един-два пъти ги и надминават/.

Изводът, който може да се направи засега е: районите, в които има песъчливи почви се характеризират с по-високи Т поради по-силния приземен прегрев.

Интересно ми е къде другаде са разпространени песъчливи почви? Бисмарк каза около Неговановци /Бачово/ и южно от него към Видин.
Back to top
bismarck

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 12:07 pm    Post subject:    Reply with quote

Не до самия град. Макар да запазват срв висок процент пясъчна фракция няколко километра на юг от пункта ми, в Капитановци, първото село след(преди откъм мен, единствения населен пункт между мен и града) Видин вече има доста по-тлъста и "богата" почва, не съм заглеждал много, но някакъв излужен чернозем или нещо близко.Пикът на "песъчливостта" е северозападно от селото, където са хълмовете, в едното ми лозе просто е уникален пясък по това време на годината, като най-фин морски пясък, но с хумусни частици, разбира се. И цапащ, ако ходиш бос : )
После към Ново село...не знам, ще излъжа, но по смътни спомени пак се повишава глинената фракция.
Back to top
Бял облак

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 1:19 pm    Post subject:    Reply with quote

wolfie, коректен въпрос задаваш. мислех да обяснявам и това, но ми се стори дълго да го правя барабар с другите микроклиматични обяснения, но сега след като питаш ще обясня.
Замерванията ги правя с китайски радио термометър. Ангилари мери със същия /показвал е снимки/.
Първо, предварително съм вкарал датчика в клетката да мери успоредно с тоя на станцията, за да знам колко е разликата. След това вадя датчика и държеейки го в единия край с ръка /не за сензора. а в противоположния край/ почвам да го размахвам на нивото на главата си като в същото време ходя. така датчика се обветря и радиационното му изстиване е малко /от порядъка на 2-3 десети/. После излизам с колелото като държа датчика в ръка, за да се обветря. Отивам в полето извън селото и карам по един тревясъл път сред обширна ливада /казваме му "Старото пасище"/. Та, по тоя път правя няколко обиколки, докато датчика се темперира добре и след това записвам температурата като правя предварителните изчисления /стандартната разлика между двата датчика и 2-3 десети радиационно изстиване при обветряне - ако не се обветря това изстиоване на самия датчик ще е доста повече, говорили сме ги тия работи/.
Замервания по такъв начин биха дали известни /но малки, може би пренебрежимо малки/ отклонения при засичането/сравняването на Т по едно и също време от полето и моя пункт.
При засичането на разликите между полето и централната част на селото също може да има известни отклонения, но те не са чак толкова важни. Все пак за целта, която преследвам /установяване на наличието на остров на топлина/ не е нужно да разцепвам десетата/.
Това е. Smile
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 1:34 pm    Post subject:    Reply with quote

Може да сложиш датчика в нещо като мрежа и да го въртиш около главата си така, за доста по-бързо и пълно темпериране. На подобна система (с друг тип термометър де) май официално (поне едно време Laughing ) са й викали (по смомени) нещо от сорта на "прашков термометър (за бързи полеви измервания)" Grin smile . Тези датчици обаче наистина са доста по-инертни от всичките видове термометри с по-класически конструкции, така че не знам дали това "прашково" темпериране ще бъде достатъчно ефективно и приложимо за твоя случай...
Back to top
alexander

PostPosted: Wed Aug 24, 2011 1:49 pm    Post subject:    Reply with quote

Момчета, а какво ще кажете да си спестите излишен фитнес , като вместо радио-термометър използвате електронен термометър с кабелна пробка?Idea Инерцията на тези джаджи е пренебрежимо малка /особено при обдухване повреме на колоездене Very Happy/, а ъпдейта е на всеки 2 до 10-17 секунди. Така може да се разчита на доста точни и почти по едно и също време данни. Остава само да се има предид обичайната разлика м/у клетката и свободната атмосфера на 2м. височина, особено при ясно/тихо/нощно време. При мен тази разлика е от порядъка на 0,6-1,6С!
Поръчайте на: 0888 649436; 0888 280094; 0879 585175
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Любителски метеорологични наблюдения All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 38, 39, 40  Next
Page 1 of 40

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе