StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ПРОБЛЕМНИ ЛЮБИТЕЛСКИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 97, 98, 99  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Любителски метеорологични наблюдения
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Radoslav Petkov

PostPosted: Sat Nov 07, 2009 2:31 am    Post subject:    Reply with quote

При любителските дъждомери - би било добре да се разбере що за конденс може да се получи при / върху пластмасата. Иначе виждам доста големи количества тук при някои съфорумци, и моето мнение е именно споменатото по-нагоре, за стари импулси + малко влага..., все още неизпарени, ама знае ли човек... Confused
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
alexander

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 10:29 am    Post subject:    Reply with quote

За наблюдаващите валежа в станция Езерец:

Данните за валежа след 8ч. днес не са реални. Evil or Very Mad Сред нормалните импулси от по 0,2-0,3мм, поне до момента са се вмъкнали два грешни с обща сума 14мм. Dont know Така текущия валеж от 0ч. всъщност не 29,8 /09:25/ е с 14-15мм по-малък.
Точния валеж и грешка за днес ще установя по-късно.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
alexander

PostPosted: Tue Nov 10, 2009 6:13 pm    Post subject:    Reply with quote

alexander wrote:
Данните за валежа след 8ч. днес не са реални. Точния валеж и грешка за днес ще установя по-късно.

Точния валеж от началото на денонощието е 30,4мм!
Back to top
bismarck

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 12:16 am    Post subject:    Reply with quote

alexander wrote:

Данните за валежа след 8ч. днес не са реални. Evil or Very Mad Сред нормалните импулси от по 0,2-0,3мм, поне до момента са се вмъкнали два грешни с обща сума 14мм. Dont know Така текущия валеж от 0ч. всъщност не 29,8 /09:25/ е с 14-15мм по-малък.
Точния валеж и грешка за днес ще установя по-късно.

Понякога малко се дразня от тия проблеми с валежите, които и при мен са налице, но явно е обща болест... Confused
Back to top
alexander

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 1:14 am    Post subject:    Reply with quote

bismarck wrote:
Понякога малко се дразня от тия проблеми с валежите, които и при мен са налице, но явно е обща болест... Confused

Да, доста разпространена болест - внезапни мощни лъжливи импулси на софтуера, без изобщо да вали. Забелязах подобни неща и при теб тези дни. При Езерец, обаче, се касае за нереални скокове по време на самия валеж. След внимателно вглеждане и анализ на графиките величината на грешните импулси може да бъде установена. Така сторих и днес /10.11/ и поправих абсурдния резултат от 63,4мм на 30,4.

Ето за какво говоря /история на валежа в Езерец на 10.10.09г. и поправката с 33,0мм след спирането му./:
http://www.stringmeteo.com/stations/blagoevgrad/20091110.gif
Back to top
alexander

PostPosted: Wed Nov 11, 2009 1:22 am    Post subject:    Reply with quote

alexander wrote:
Ето за какво говоря /история на валежа в Езерец на 10.10.09г. и поправката с 33,0мм след спирането му./:
http://www.stringmeteo.com/stations/blagoevgrad/20091110.gif

В тази връзка нормална графика за валежа и реално количество от 36,2мм в станция Петрич - 10.11.09г.
http://www.stringmeteo.com/stations/petrich/20091110.gif

В същото време Сандански отчита само 6,2мм!
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Sun Nov 15, 2009 3:52 pm    Post subject:    Reply with quote

Нещо не е наред с данните от Костенец - появиха се, след като ги нямаше известно време, но... Hmm

Last edited by Stringmeteo on Fri Nov 27, 2009 10:45 am; edited 1 time in total
Back to top
alexander

PostPosted: Fri Nov 27, 2009 9:18 am    Post subject:    Reply with quote

Radoslav Petkov wrote:
Езерец скъси дистанцията с Рилци от 4С вчера до 1,3 в момента.
-1,4С в областния център при Езерец срещу -2,7С в Рилци.

Има си причина за тези стабилни минус 2,7C Просто от 05:20ч. показанията от първи Т/Х датчик /по принцип имам два/ не са се обновявали - загуба на сигнал. Правата линия в текущата графика го показва.
http://www.stringmeteo.com/stations/rilci/PWS%20Rilci.gif
В действителност там сега е минус 3,1-3,2 и очаквам до половин час да живне.
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 12:55 pm    Post subject:    Reply with quote

Снегът в Бургас не валя ли след 10ч. тази сутрин? Hmm В такъв случай, моментното явление тук не е подбрано правилно, тъй като за моментно явление трябва да се избере това от всички явления, представящи сравнително вярно времето в момента И ПРЕЗ ПОСЛЕДНИЯ ЧАС, което е с най-голям номер (намира се по-назад в списъка)...

Last edited by Stringmeteo on Fri Dec 11, 2009 11:03 pm; edited 1 time in total
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 11:03 pm    Post subject:    Reply with quote

Припомням забележката си от съседното мнение по-горе Wink ...
Back to top
Killerbeast

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 11:12 pm    Post subject:    Reply with quote

Аз не се придържам напълно към методиката на НИМХ, а и не мисля, че трябва да се спазват напълно всички тези неясни правила в повечето случаи. Това е информация за конкретното състояние на атмосферата във фиксиран час. Миналите явления ги разделям на две части с обща продължителност от 1,5 часа и пиша явлението, което има най-голяма тежест при обелязването му. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 11:27 pm    Post subject:    Reply with quote

No-no За миналите явления съм съгласен, но за моментното явление - не! Няма никаква логика да дадеш явление с толкова малка значимост, като "облачността не се е променяла през последния час", при положение, че през същия този последен час е валял сняг, а даже има вероятност и да е продължавал да вали в момента на наблюдението (10,45ч.), за което ти можеш да кажеш най-добре. Давай си както искаш миналите явления, но когато за моментното направиш, както си направил в случая, се получава загуба на информация от една страна (не се разбира, че снегът е спрял току-що) и от друга, голямо изкривяване на моментното явление, което, за хубаво или лошо, е един от най-важните (даващ най-много информация за действитения сценарий на развитие на времето в даденото място) елементи от синоптичните наблюдения. Не че например и температурата, и облачността не са също толкова важни де, но значимите явления за някои по-заплетени цели и казуси (валежи, бури...) не са точно там...

Както и да е, аз се опитах да дам някои доводи, вероятно малко изсмукани от пръстите, но си остава убеждението ми, че след като се използват 100-те синоптични знака, е добре да се използват и с отчитане на логиката при измислянето и въвеждането им (подреждане и избиране във всеки конкретен случай по приоритетност и значимост), защото при друга логика, те вероятно щяха да бъдат измислени по друг начин...
Back to top
Killerbeast

PostPosted: Fri Dec 11, 2009 11:36 pm    Post subject:    Reply with quote

Еми аз влагам малко по-различна логика, която се ръководи от това, че облачността не се променя, но самото явление вече не е на лице. Това не пречи вида и количеството на облачността да си остане същото. Добре, щом настояваш, ще го имам това впредвид. В моят книжен вариант съм писал:
OVC, минали - >4/8 ; SN.
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Sat Dec 12, 2009 2:45 am    Post subject:    Reply with quote

Аз продължавам да твърдя, че подобна загуба на информация е безсмислена, спокойно можеш да дадеш "обложен валеж от сняг през последния час, но не и в момента" и пак ще се разбере, че в момента не вали (но в добавка и това, че е валяло до съвсем скоро), а че облачността не се е променяла през последния час не е толкова важно, на фона на много по-важния факт на съвсем скоро спрелия снеговалеж... Но както и да е, почти ми е все тая вече, и без това по традиция в България всеки си дава явленията както си иска, аз от "професионалистите" в НИМХ и по летищата съм вдигнал ръце отдавна, та какво остава да започна да се занимавам сериозно и с любителските наблюдения, които по презумпция са на много по-несериозно и неофициално ниво... Confused
Back to top
Killerbeast

PostPosted: Sat Dec 12, 2009 2:51 am    Post subject:    Reply with quote

Проблемът при точно този валеж сутринта беше, че по-скоро имаше черти на краткотраен характер (не е валяло навясъкед), така че това с обложния валеж твърдо отпада. Аз си го помислих, но нямаше адекватно да предаде истинските събития. Ставаше въпрос за 2 - 5 минути слаб до умерен сняг.
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Любителски метеорологични наблюдения All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3, 4 ... 97, 98, 99  Next
Page 3 of 99

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе