StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ПРОБЛЕМНИ ЛЮБИТЕЛСКИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ
Goto page 1, 2, 3 ... 97, 98, 99  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Любителски метеорологични наблюдения
View previous topic :: View next topic  
Author Message
alexander

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 12:26 pm    Post subject: ПРОБЛЕМНИ ЛЮБИТЕЛСКИ ФАКТИЧЕСКИ ДАННИ    Reply with quote

FENIX wrote:

21.10.2009г., 21:05ч.:
Сега е 8,7 градуса при мен! 75% О.В. , сутринта сигурно ще има мъгла!
22.10.2009г., 11:49ч.:
В момента е слънчево, минималната при мен бе 5,7 градуса! Днес е още един хубав, слънчев ден!

Феникс, вярно, че при теб в квартала, близо до гората вечер е по-хладно. Затова е не ме учуди тази разлика от снощи около 21ч. от почти 3 гр. /12,0гр. в станцията на НИМХ срещу предполагам 9-9,5 при теб в 20:45ч./
Как обаче ще обясниш минимума от 4,0 днес в МС срещу този от 5,7гр. при теб.
За справка тази сутрин Струмяни има 3,8, а Петрич 5,4гр. мин.
Смятам, че тук е мястото още веднъж да поясниш с какво, как и къде мериш температурата и да поразсъждаваш върху отклоненията ту в "-", ту в "+" спрямо станцията на НИМХ.
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
simovremeto

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:39 pm    Post subject:    Reply with quote

Ами може би все пак е имало инверсия, както и билзост на гора и склон, също оказвата негативно влияние върху изстиването, без да съм Феникс. А и все пак термометъртъ му е някъде близо до прозореца т.е. хем сградно излъчване, хем доста над 2 метра. Wink
Back to top
View user's profile Send private message
FENIX

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 1:47 pm    Post subject:    Reply with quote

simovremeto wrote:
Ами може би все пак е имало инверсия, както и билзост на гора и склон, също оказвата негативно влияние върху изстиването, без да съм Феникс. А и все пак термометъртъ му е някъде близо до прозореца т.е. хем сградно излъчване, хем доста над 2 метра. Wink

Всъщност обяснението е много по-просто! Станцията ми е запаметила най-ниската минимална до сега 0,4 градуса и не съм я изчистил от паметта! Когато станах към 4.30-5 часа сутринта, показваше 5,7 градуса! А може малко по-късно тя да е паднала още малко! Така, че в случая е моя грешка, че съм я приел за минимална, явно! Но после ме нямаше и не знам дали е продължила да пада! Трябва да изчистя паметта, защото сега ще отчете такава минимална, само която ще е по-ниска от +0,4 градуса!
Back to top
alexander

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 2:04 pm    Post subject:    Reply with quote

simovremeto wrote:

FENIX wrote:
Всъщност обяснението е много по-просто! Станцията ми е запаметила най-ниската минимална до сега 0,4 градуса и не съм я изчистил от паметта! Когато станах към 4.30-5 часа сутринта, показваше 5,7 градуса! А може малко по-късно тя да е паднала още малко! Така, че в случая е моя грешка, че съм я приел за минимална, явно! Но после ме нямаше и не знам дали е продължила да пада! Трябва да изчистя паметта, защото сега ще отчете такава минимална, само която ще е по-ниска от +0,4 градуса!

Very Happy Така кажи, бе момче! Предположението ми се оказва вярно - не си отчел правилно. Минимумът по правило, при ясно и тихо време е около изгрева на слънцето. При наличие на мъгла има една особеност. В дъното на котловината той е малко преди образуване на мъглата, а на баири /както е при МС Благоевград/ по време на самата мъгла.

Симо, логично обяснение, ако изключим грешката от измерването, обаче е налице. По спомен новите данни на Феникс са в горната част на Сандански, преди "свиването" на склоновете покрай р. Бистрица. В Благоевград аналогично е разположението на алеята за парк Бачиново /отново покрай нашата р. Бистрица/ и местоположението на МС / на баир, на 417м.н.в./ Само дето независимо от възможната инверсия по алеята за парка винаги, особено вечер и през нощта е по-студено от останалата част на града. Интересен факт е, че и минимумите, и максимумите в района на самия парк "Бачиново" /440-450м.н.в/ са с почти 5 гр. по-ниски от тези в МС, което удря в земята дори уж студеното с. Рилци.

Last edited by alexander on Thu Oct 22, 2009 2:16 pm; edited 1 time in total
Back to top
simovremeto

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 2:04 pm    Post subject:    Reply with quote

Ти що заблуждаваш форума с грешни данни, а Laughing Cool

Сашо, има много какво да се говори по тези въпроси Laughing , и щеше да е хубаво да го обсъдим на живо - примерно на път за Мусала, но явно няма да е сега, поне аз съм 100% аут. Иначе за бъдещи ходения, пир така очертаващата ми се програма съм свободен през викенд т.е. сега съм на работа, но другия почивам и т.н. Така че, ако решите някога нещо имайте ме наум. Малко офффтопик, ама кова да правим. Embarassed
Back to top
FENIX

PostPosted: Thu Oct 22, 2009 5:42 pm    Post subject:    Reply with quote

Даам, сори още веднъж! Явно най-ниската минимална тук е по-късно от 4:30- 5 часа, а аз си помислих, че това ще е! Laughing

Ето вижте това е зад нас! От същата страна е и датчика.Има и борова гора, но тя не се вижда от този ъгъл, дървото пречи!!

http://mahovik.snimka.bg/other/razni-2009.351356.15433803.big

http://mahovik.snimka.bg/other/razni-2009.351356.15433711.big

http://mahovik.snimka.bg/other/razni-2009.351356.15433693.big
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Fri Oct 30, 2009 1:31 am    Post subject:    Reply with quote

Radoslav Petkov wrote:
В Дупница облачността е значителна отдавна след временното изясняване. При мен сега Темп. е твърде на горе и вече е 8,8С, след спад до 7,0С точно в 23.00ч.

И сега, нещо по мойта болна тема. Бях с автомобил. В 22.00ч в станция Дупница градусите са около 5,0С (по данни от колата), в същото време моя пункт отчита точно 8,0С. Тогава небето вече бе забулено и имаше незначителни прокъси. Иначе вътре в града бяха в интервал 6,0С - 8,0С

Да, очевидно е. Едва е истинало и хоп около 2,0С - 3,0С разлика от равнинните територии на града. Наистина когато в Дупница е имало яка слана на 22.10 при 1,7С минимум при мен, в по-голямата част от града е било под нулата. А при първия мраз когато меря -0,9С, също е било доста по-надолу. Ясните нощи ще куцат яко тук, заради релефа и сбутания двор.
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
alexander

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 8:37 pm    Post subject:    Reply with quote

FENIX wrote:

17:56ч.
В момента е 4,1 градуса! Сега се прибирам, навън е много студено! Мирише на зима! Абсолютно ясно е! 75% О.В. !

FENIX wrote:

19:06ч.
+3,4 градуса е тук! 58% О.В. !

Феникс, хайде обясни моля те, как я мериш тази относителна влажност, че при безветрие и падане на температурата, за около час тя вместо да се покачва, пада със 17%. Изобщо, ти си много пестелив, да не кажа умишлено по отношение на точното място и уредите, с които правиш измерванията си.
Back to top
FENIX

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 9:39 pm    Post subject:    Reply with quote

Не беше съвсем безветрие, подухваше леко! Забелязах, че с бързото падане на температурата и влажността се понижи ! Влажността сега е 54%! Това са показанията на дисплея! А датчика за температурата е и датчик за влажността! Не съм пестелив на сведения за това къде е датчика, а напротив, даже и снимки пусках! А още като го монтирах, първо тук казах какво е , къде е монтирано, как и тн.! Ако има още нещо, което те интересува, питай!
Back to top
alexander

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 10:02 pm    Post subject:    Reply with quote

FENIX wrote:
Не съм пестелив на сведения за това къде е датчика, а напротив, даже и снимки пусках! А още като го монтирах, първо тук казах какво е , къде е монтирано, как и тн.! Ако има още нещо, което те интересува, питай!

Не си спомням да си пускал снимки на датчика и местоположението му върху прозореца, парапета на терасата или стената на кооперацията, в която живееш. С други думи, не изглед от прозореца към склона, а от него към жилището ти. Би било чудесно да пуснеш и близка снимка на външното и вътрешно тяло на твоя радио термо/хигрометър.
Не оспорвам способността ти правилно да отчетеш цифрите изобразени върху прибора, а привеждането им във форума без корекция /особено за влажността/ като действителни данни от Сандански. Разбирам идеята ти да покажеш колко по-хладно е в твоя пункт в сравнение с МС на НИМХ, но за тази разлика, освен местоположението има и други причини. Пожелавам ти опита ти скоро да ти покаже кои са те и да започнеш да корегираш суровите данни с необходимата поправка.
Back to top
FENIX

PostPosted: Mon Nov 02, 2009 10:36 pm    Post subject:    Reply with quote

Напълно те разбирам, за какво говориш! Разтоянието от датчика до земята е повече от два метра, но не много, защото отзад е изкопано в баира, т.е по права линия е съвсем различно разстоянието до земна повърхност, именно защото отзад е баир, ако ме разбираш за какво ти говоря!! Винаги когато давам данни, по отношение на температурата ги давам тук с по няколко десети по-високи! За отчитанията на влажността ги съобщавам, такива каквито са показанията на дисплея! Опитал съм се максимално да изолирам датчика от ветрови влияния и течения, като в същото време и да не го "стоплям" не реално!! А и говорим за любителски показания, все пак! Старая се доколкото се може да се впиша в условията, дори и с разни методи от "направи си сам" Smile ! Но смея да твърдя, че данните за температурата са максимално верни! Виждам и по отчитането на термометъра в колата ми! Който понякога ме удивлява с точността си, с оглед, че все пак е на кола!
Back to top
alexander

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 12:07 pm    Post subject:    Reply with quote

wolfie wrote:
Темпаратурата малко падна и сега е 1,0°C Планината започна да се вижда все по-слабо!

Волфи, я вземи кажи сега до колко падна снощи при тебе, до колко се повиши тази сутрин, че да стъпи на 1,0гр. в момента.
В Лозен, например, от другата страна на Витоша /ок. 700м.н.в./ през нощта е застудяло едва до минус 1,2, и от тогава е все още малко под нулата. При това там си духа сериозно от ЮИ! Станцията в Младост пък отчита до 1гр. сега
Back to top
wolfie

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 12:13 pm    Post subject:    Reply with quote

Според моя термометър падна до -5,7°C. Имам леки съмнения в него, но за не повече от 7, 8 десети надолу от истинската стойност, освен това е поставен близо до къщата и високо на 2рия етаж, така че това би трябвало да се компенсира. Сутринта рано не бях тук, но около 9 вече беше -1,4 като го видях
Back to top
Radoslav Petkov

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 1:56 pm    Post subject:    Reply with quote

Споко бе, при мен като съм мерил на открито спрямо клетката разликата е достигала и 2,0С по-ниска. Говорили сме по въпроса за мерене извън клетка и радиационното изстиване на самия уред допълнително /ако това въобще е проблема/
Back to top
View user's profile Send private message Send e-mail
SKYLINE

PostPosted: Tue Nov 03, 2009 2:07 pm    Post subject:    Reply with quote

Е попринцип на открито трябва да е най-точно т.е за да достигне 2°C разликас клетката предполагам става въпрос за абсолютно безветрие Confused ?
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Любителски метеорологични наблюдения All times are GMT + 3 Hours
Goto page 1, 2, 3 ... 97, 98, 99  Next
Page 1 of 99

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе