StringMeteo.com Forum Index StringMeteo.com
ФОРУМИ ЗА МЕТЕОРОЛОГИЯ, КЛИМАТОЛОГИЯ И... НЕЩАТА ОТ ЖИВОТА

FAQFAQ   SearchSearch   MemberlistMemberlist   UsergroupsUsergroups   RegisterRegister 
 ProfileProfile   Log in to check your private messagesLog in to check your private messages   Log inLog in   RulesRules 
МЕТЕОРОЛОГИЧНИ СТАНЦИИ ЗА ДОМА И БИЗНЕСА, УЕБ-ВИЗУАЛИЗАЦИЯ

ЗАЩИТА НА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Next

Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Политика
View previous topic :: View next topic  
Author Message
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Mar 15, 2017 12:44 pm    Post subject:    Reply with quote

meteo fen wrote:
Дипломатично се пропуска цената на автогаза,която у нас е основно гориво за много автомобили и е със значително по-висока цена, например от Румъния, Словакия, Чехия, Полша.....и Люксембург. Последната е с по-ниски цени и на дизела абсолютно винаги от нас. Иначе картел няма, да бе , да......абсолютно не съм съгласен с извода налаган от тази статия, виждаш ли всичко било наред у нас....освен че сме бедни (то това, че е вярно, вярно е). Ще дам само един пример, спомнете си при цена на петрола 115 долара за барел, цените на гориивата у нас стигнаха 2.68 лв за литър. В момента цената на петрола е около 48 долара за барел, а цената на дизела и бензина са около 2.15 лв. Оставям на Вас да пресметнете сами как се ценообразуват цените у нас....

http://dvigateli.info/fuel_price/

И аз май не съм съгласен, че няма поне някакви елементи на картел Hmm . Но специално за сметките "цена петрол - цена горива" имай едно наум, че в крайната цена на горивата цената на петрола е с тежест не повече от 1/3 (а само данъците май са ~50%). Тоест ако допуснем, че суровината е с тежест точно 1/3 и че няма "изкуствени" фактори (като евентуален картел Wink ), при цена на горивото 2 лв., едно удвояване на цената на петрола би вдигнало цената на горивото с ~67 ст., тоест то би станало ~2,67 лв. Ако пък петролът падне наполовина, цената би станала ~1,67 лв. Сега сложи в тези разсъждения настоящата цена на петрола от ~50 долара на барел и настоящата цена на горивата (която наистина е близка до 2 лв., ако пренебрегнем щенията на картела за изкуствено вдигане с 10-15 ст., каквито са повечето настоящи цени в линка Grin smile ) и ще видиш, че нещата са поне що-годе логични. Имам предвид, че ако заложиш увеличение на петрола от настоящата му цена до 110 долара, сметката би показала (логична) цена на горивата ~2,80 лв., която цена вероятно би била близка и до реалността Wink . Така че, не знам, вероятно бензиностанциите (или някой друг по веригата) прекаляват с нормата на печалба, но наистина силно ме съмнява това прекаляване да е с много. Възможно е да ни пързалят по някакъв начин, включително и с леко "наместване" на споменатите проценти (в своя полза), но не ми се вярва да е с много. По-скоро Марешки прави някакви "фокуси" на ръба или извън закона, за да поддържа дълго време толкова ниски цени - или бензиностанциите му са на загуба, или укрива някакви данъци (чрез покровителство, разбира се), или... и аз не знам какво Dont know ...

А относно автогаза... май трябва да се обърнеш за справка към "Газпром", към нашите продажни гъзолизци на "Газпром" (и на Путин) и евентуално към някакви дистрибутори и посредници, които почти сигурно имат тесни връзки и взаимодействия с "Голямата земя" (оригиналния доставчик) Wink . Но спокойно, нали "Газпром" клекна тези дни пред ЕС и май щял да ни смъква цените Grin smile , та ако изберем по-правилни управници и нивото на контролните органи се вдигне поне малко в следващите месеци, току-виж, че сме успели да додрапаме по-добри цени на газа Smile ...
Back to top
View user's profile Send private message Visit poster's website
meteo fen

PostPosted: Wed Mar 15, 2017 5:50 pm    Post subject:    Reply with quote

Да приемем, че сметката излиза за ценообразуването /в което въобще не съм убеден/, то тогава възниква следният логичен въпрос! Как така веднага след като Марешки пусне бензиностанция някъде /въобще не съм му фен/, цената на най-близките до него вериги бива намалена до неговата? Нали сметката им излиза и е реална? То тогава трябва да приемем, че работят на загуба,ако продават качествен продукт, а аз не виждам бизнес /честен и нормален/ да продължи да го прави, просто няма такъв, по-скоро не работят на загуба, а на намалена печалба или ако е на загуба, то и те би следвало да я покрият от някъде /корупция може би свързана с некачествени горива/ и пак възниква въпроса с ценообразуването и то с голяма сила доколко е коректно то за крайния потребител.....Но в дъното на всичко стои ниската покупателна способност на българина.Не че, не биха го ограбвали по същия начин и при по-висок жизнен стандарт, даже напротив, но просто тогава няма да се усеща толкова....

Last edited by meteo fen on Wed Mar 15, 2017 8:22 pm; edited 1 time in total
Back to top
View user's profile Send private message
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Mar 15, 2017 5:58 pm    Post subject:    Reply with quote

Agree / Thumb up Мда, добър довод, но де да знам, дано някой ден да разберем с колко точно са ни жулили Dont know ...
Back to top
Victus

Location: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 12:51 pm    Post subject:    Reply with quote

Ето ги акцизните ставки(чл. 32 от ЗАДС):
http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135512728
оловен бензин - 83ст/л
безоловен бензин - 71ст/л
газьол(дизел) - 64,6ст/л
пропан-бутан(LPG) - 34ст/л или 34ст/кг
С 20% ДДС в/у акциза излиза 0,85-1лв начална цена за бензина, 0,78лв за дизела и 0,41лв за пропан-бутана. Това е без стотинка същински разходи. Само бюджетни постъпления.
Back to top
meteo fen

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 1:13 pm    Post subject:    Reply with quote

Продължение по темата с активното съдействие на РЕВИЗОРО....

Дизелът със сяра на Марешки - от Молдова

Малко предизборно ми звучи, ама знае ли човек в тази "държава" къде е истината... Dont know
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 1:25 pm    Post subject:    Reply with quote

Е, с'а, много ясно, че издърпване на малко капутски, пардон, популистки еРекторат от "конкуренцията" никога не е излишно точно малко преди избори Wink ...
Back to top
Victus

Location: София, кв.Княжево (650м) / Кърджали, кв.Възрожденци(245м) / с.Тополово, община Асеновград(440м)

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 1:53 pm    Post subject:    Reply with quote

А нещо за вечно губещите Лукойл? Или ще преследваме само средния бизнес. Нагледен пример как държавата крепи монополиста за сметка на всички нас. Докато не видя такова разследване за реалния финансов резултат от работата на рафинерията, не вярвам в чистите намерения на чиновниците. Марешки поне отчита малка печалба. Grin smile
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Thu Mar 16, 2017 2:01 pm    Post subject:    Reply with quote

Мда, нещата около "Лукойл" са христоматиен пример за коалицията "ГЕРБ-БСП" (справка - така и никой не разкара онова Румено Овчарче Grin smile , безкрайно "достойния" представител на държавата там, по време на последното двугодишно "реформаторско" управление на ГЕРБ)... Всъщност, те май твърде много видове неформални коалиции се провидяха в крайна сметка Grin smile , което доказва само едно - че прогнилото статукво няма цвят Wink ...
Back to top
itmpm

PostPosted: Tue Apr 04, 2017 8:11 pm    Post subject:    Reply with quote

ГЕРБ се обяви против шоковото поскъпване на газа
http://dnes.dir.bg/news/gaz-gerb-kevr-kabinet-ostavka-25553733?nt=4

Quote:
Възприемаме това като капан, в който ще бъде поставено едно следващо управление на ГЕРБ, каза Петкова.
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Apr 05, 2017 3:52 am    Post subject:    Reply with quote

Ами като е така, ГЕРБ да вземат да се разприказват примерно и в тези посоки...

Quote:
http://www.bitelevision.com/trajcho-trajkov-kato-sme-tolkova-umni-da-byahme-vlzeli-v-parlamenta/
...
„Има един детайл, който е притеснителен. България все пак има и местен добив, около 10% от общото ни потребление. Практиката винаги е била той да се изкупува от „Булгаргаз“ и това смъква цената на газа. От известно време насам това вече не е така и това ме кара да се безпокоя“, пояснява Трайков.

„ЕС даде срок на „Газпром“ да се поправи и именно по тези мерки текат седем седмици срок, през който ние трябва да реагираме, а ние се бавим. Притеснявам се, че ако не реагираме, цените може да останат такива. Ако поискаме, цените трябва да паднат с 40% и да предоговорим цената на газа“, казва още той.

...

... а не само да повтарят като латерни едни и същи левичарско-корупционни лафове. Защо ли обаче ми се струва, че не им е изгодно за продажните джобове, а са им изгодни само следизборните пушилки (както беше и с предизборните такива)? Confused

Last edited by Stringmeteo on Wed Apr 05, 2017 10:39 am; edited 2 times in total
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Apr 05, 2017 10:38 am    Post subject:    Reply with quote

Манолова: Никой не обяснява защо сметките скачат

Гражданите ще платят за финансовите дупки в енергийните дружества, смята омбудсмана

Да, определено Манолова е права поне за едно нещо (виж заглавието). Сега очаквам професионалните камикадзета на ГЕРБ (особено едно от тах Grin smile ) да се озоват моментално на амбразурата и да започнат да ме обвиняват, че плюя срещу "реформаторите" от ГЕРБ, говорейки в полза на "комунистите" Laughing ...

(Тези мнения май станаха по-подходящи за една друга тема Wink ...)
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Apr 05, 2017 10:46 am    Post subject:    Reply with quote

Quote:
Мартин Димитров:
19 hrs

Разкрихме най-голямата тайна на държавата - мислехме че става въпрос за картел, а по-вероятно е монопол
Налице е сериозна концентрация на собствеността на данъчно-акцизните складове, която през 2015 г. се увеличава спрямо 2011 г.
Необходими са спешни мерки за облекчаване условията за създаване на данъчно-акцизен склад. Заедно с Петър Славов имаме внесен законопроект с такива цели.

Като временна мярка трябва да се осигури цена на достъп и да има публичност за свободните капацитети, за да се осигури конкуренцията. Това е задача за КЗК. Да видим дали въобще ще работят по темата!

Ще сезираме ЕК чрез нашия евродепутат - Малинов относно концентрацията на собствеността на данъчните складове и ще поискаме изрична намеса.

http://www.mediapool.bg/totalen-monopol-na-lukoil-pri-skladovete-za-goriva-news262274.html

Last edited by Stringmeteo on Mon Apr 10, 2017 3:36 pm; edited 1 time in total
Back to top
itmpm

PostPosted: Wed Apr 05, 2017 10:56 am    Post subject:    Reply with quote

Ми аз ли съм виновен, че истинските "реформатори" останаха извън парламента. Grin smile
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Apr 05, 2017 1:51 pm    Post subject:    Reply with quote

Васко Начев: "Газпром" е изправена до стената и само от България зависи какви отстъпки може да си издейства

30-те процента увеличение са некоректни и спекулативни интерпретации

Още през юли 2016 г. се знаеше, че през април тази година поскъпването на природния газ е неминуемо

Фокусът на общественото внимание изкуствено се насочва само към КЕВР, а истинските причини останаха под радара на общественото недоволство, каза пред Faktor.bg енергийният експерт
Back to top
Stringmeteo
Site Admin

PostPosted: Wed Apr 05, 2017 5:03 pm    Post subject:    Reply with quote

КЗП: Внимавайте с празнични оферти в магазините

По Великден и Гергьовден българското агнешко месо се оскъпява три пъти между фермата и месарския щанд
Back to top
Post new topic   Reply to topic    Начало сайт -> StringMeteo.com Forum Index -> Политика All times are GMT + 3 Hours
Goto page Previous  1, 2, 3 ... , 14, 15, 16  Next
Page 15 of 16

Jump to:  
You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot vote in polls in this forum
Идете най-горе